Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: Napětí USA-Čína brnká investorům na nervy

Franklin Templeton: Napětí USA-Čína brnká investorům na nervy

10.06.2019 6:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Válka slov mezi Trumpovou administrativou a Čínou by se rozvinout do stavu plné obchodní války. Šéf pro akciové trhy společnosti Franklin Templeton Stephen Dover zvažuje reakci globálních investorů a staví současné prostředí amerického akciového trhu do perspektivy.

Série obvinění a odvet v nedávné době dramaticky zvýšily obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou a vytvořily volatilitu na globálních akciových trzích.

Situace se ještě vyhrotila, protože trhy v předešlých týdnech na pozadí povzbuzujících slov z obou stran zapracovaly do cen krátkodobé řešení obchodního napětí. Eskalace napětí do možné plné obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy vytváří nejistotu, ale když hovoříme přímo s managementem společností v Číně, cítíme větší optimismus, pokud jde o dlouhodobější situaci. I když jsme optimističtí, že existuje prostor pro nějaké krátkodobé urovnání nejnovější potyčky, které by mělo být pro trhy pozitivní, připadá nám, že mezi oběma zeměmi, které nemají žádnou krátkodobou nápravu, existují dlouhodobé geopolitické problémy. V důsledku toho věříme, že investoři musí zaujmout dlouhodobější pohled v otázce Číny a obchodu.

Změny na globálních trzích a jejich dopad na akcie

Nejistota ohledně Číny a její vliv na osudy amerických a světových ekonomik je jen jednou z otázek, které vrhají stín na sentiment investorů. Domníváme se však, že existuje několik důvodů, proč pokračovat v investování do akcií, protože fundamentální a ekonomické fundamenty jsou obecně silné. Tržní volatilitu vnímáme jako nákupní příležitost, protože jsme jako investoři zaujali dlouhodobé stanovisko.

Zatímco mnozí pozorovatelé se obávají zpomalování tempa hospodářského růstu Číny, je důležité mít na paměti, jak velká je její ekonomika a kolik nástrojů má její vláda k dispozici, aby ji mohla stimulovat.
Již v letošním roce se objevily náznaky, že obchodní napětí se Spojenými státy napomohlo politikům a vedoucím pracovníkům v Číně vědomě se koncentrovat, což vedlo ke snížení daní a dalším opatřením fiskální liberalizace.

Stále domáčtější ekonomika Číny

Zdá se, že čínská ekonomika je dnes mnohem vyváženější než před několika lety. Je více orientována na domácí prostředí, takže je podle našeho názoru stabilnější a méně zranitelná vůči vnějším otřesům.
Je důležité mít na paměti, že Čína se do značné míry izolovala od závislosti na zahraničním obchodu. Pouze 34,1% svého hrubého domácího produktu (HDP) dnes pochází ze zahraničního obchodu ve srovnání s přibližně 50 % až 60 % před několika lety. Tento podíl je zhruba rovnocenný se zeměmi jako Spojené království.

Významně se zúžila obchodní bilance Číny se Spojenými státy. Na základě běžného účtu již Čína není hlavním čistým vývozcem do Spojených států. Zůstává významným čistým vývozcem zboží, ale také dováží mnoho služeb ze Spojených států. Takže obchodní bilance Spojených států není pro Čínu tak významná.

0

Čína prokázala impozantní schopnost inovovat, což bylo částečně podpořeno tlakem vlády na výzkum a vývoj. Čína vlastně předstihla vyspělé trhy, jako jsou Spojené státy, Japonsko a Německo, pokud jde o počet patentových přihlášek podaných v posledních letech.

V různých průmyslových odvětvích se Čína stala inovátorem, kterého je dobré sledovat. Rychlé zlepšení výroby lithium-iontových baterií například pomohlo změnit zemi na největší světový trh s elektrickými vozidly, a to jak výrobou, tak prodejem. V čínském farmaceutickém průmyslu vládní politiky, podporující vývoj nových léků nad generiky, povzbudily místní společnosti, aby zvýšily výdaje na výzkum a vývoj. To by mohlo půdu pro průkopnická léčiva od čínských výrobců léků. To je jen několik příkladů, které zdůrazňují snahu Číny o svůj vlastní hospodářský osud, nezávislý na amerických a evropských výrobcích.

Nejistota nutí k hledání alternativ k čínským dodavatelům

Skutečnost, že rozhovory mezi americkými a čínskými obchodními představiteli i přes eskalaci napětí (alespoň e zveřejnění anglické verze toho článku, tedy 20. května) neskončily úplně, nám dává určitou naději, že by bylo možné dosáhnout kompromisu nad nejnovějšími cly.

Zakořeněné postoje na obou stranách však znesnadňují nacházení shody o širších geopolitických rozdílech. V budoucnu očekáváme další rozhoření nesvárů.

Nejistota způsobená touto situací může podnikům ztěžovat rozhodování o kapitálových investicích; Domníváme se, že tato obchodní jednání v nadcházejících letech ovlivní firemní rozhodování o zdrojích. Podniky, které chtějí tuto nejistotu snížit, budou podle našeho názoru pravděpodobně hledat místní dodavatele.

0 

Stephen H. Dover, CFA
Executive Vice President,
Head of Equities 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Opravdové riziko na globálních trzích současnosti
22.02.2019 6:29
I když někteří pozorovatelé se mohou obávat, že současný globální hosp...
Proč by evropští investoři měli uvažovat o investicích do nástrojů s pevným úročením
06.03.2019 5:41
V prostředí vytrvale nízkých úrokových sazeb mohou investoři lačnící...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2019
16:07Průzkum: Čínský jüan bude do roku 2030 tvořit až pětinu globálních devizových rezerv
16:05JPMorgan se poprala s překážkami, zaráží však investiční bankovnictví (komentář analytika)  
14:54Americký spotřebitel v červnu utrácel, tržby překonaly očekávání
14:24Makléři v Goldman Sachs potěšili investory
13:14JPMorgan s rekordním ziskem snižuje roční cíl pro úrokový výnos a akcie klesají
12:37Carlson: Zlato, bitcoin a trendy, které přinese nová generace
12:33Banky: Bankovní trh ve střední a východní Evropě silně poroste, nejstabilnější je český
12:06ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku je horší, než se čekalo
11:50Handelsblatt: Evropští výrobci oceli se ocitají pod tlakem
10:58Magid: V podstatě nikdo v Bruselu netuší, co Evropská unie vlastně znamená
10:50Trhy jsou před daty a firemními výsledky nerozhodné, dolaru se ovšem daří  
10:14ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia v ČR, poskytne půjčku australské EMH
9:44Bisnode: V daňových rájích sídlí nejméně českých firem od 2011
9:17Rozbřesk: Globální dluh znovu na vzestupu
9:15UŹ ZÍTRA!! Webinář k mobilní aplikaci Patrie: Investujme přes telefon
9:00PayPal v Evropě nabídne svou mezinárodní platební službu Xoom
8:58Evropské burzy by ráno mohly vyčkávat  
8:11Facebook se snaží ujistit poslance o bezpečnosti své kryptoměny
7:08The Economist: Nejnebezpečnější země pro Evropu
15.07.2019
22:05Americké akcie v úvodu týdne přešlapovaly na místě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m