Plány na vytvoření nové digitální měny, kterou připravuje největší internetová sociální síť světa , jsou venku. Ponese název libra a půjde o takzvaný stablecoin – digitální měnu, kterou podporují tradiční, vládami podepřené měny a cenné papíry. Cíl? Vyvarovat se každodenních výkyvů hodnoty, aby se libru dalo používat každodenně tak, jak se to s volatilnějšími měnami typu bitcoin nepovedlo.
ji hodlá spustit v první polovině příštího roku. Doufá přitom, že nová kryptoměna jednoho dne doroste do podobných rozměrů jako americký dolar. Akcie společnosti, která je krátkodobým investičním tipem Patrie, rostou v 12:30 SELČ v premarketu o 2,3 procenta.
Libra má sloužit k posílání a přijímání peněz mezi uživateli prostřednictvím služeb pro zasílání zpráv. Právě zasílání soukromých zpráv je jedním z nejrychleji rostoucích produktů , kterému už uživatelé na některých hlavních trzích nepřibývají takovou měrou jako v minulosti. Platby jsou možností, jak předělat posílání zpráv na byznys, který by doplňoval reklamní aktivity , poskytování reklamního prostoru a cílená reklama. Z těch pochází nyní skoro všechny jeho příjmy.
společně s řadou partnerů vytvořil asociaci, která bude novou měnu spravovat. Součástí asociace jsou například vydavatelé platebních karet a , platební platforma PayPal, internetová aukční síň či alternativní taxislužba Uber.
rovněž založil dceřinou firmu, která bude nabízet digitální peněženku s názvem calibra umožňující lidem novou digitální měnu používat. Calibra bude propojena s komunikačními platformami Messenger a WhatsApp společnosti , které mají přes miliardu uživatelů, upozornila agentura Reuters. Bloomberg podotýká, že Mark Zuckerberg chce všechny zprávové produkty integrovat, aby se uživatelé mohli dorozumívat napříč jednotlivými aplikacemi.
Aby se libra z hlediska přijetí a použitelnosti dostala alespoň na dohled úrovni, kde je americký dolar, bude potřebovat obrovskou důvěru. s partnery se tak snaží napodobit, jak byly v minulosti zaváděny jiné měny. Zárukou bývalo třeba zlato.
“Místo aby byla libra navázána na zlato, budou jí oporou soubor aktiv s nízkou volatilitou jako bankovní depozita nebo krátkodobé vládní cenné papíry v měnách od stabilních a uznávaných centrálních bank," napsal .
Celkové množství liber se může měnit a novou digitální měnu bude možné vydat kdykoli, kdy si někdo bude chtít vyměnit libru za standardní zákonnou měnu, která vyšla z úřední moci. Cena by tedy neměla fluktuovat víc než jiné stabilní měny, tvrdí David Marcus, šéf týmu pro blockchain ve , který projekt žene kupředu.
Na databázi blockchain bude fungovat i libra. Blockchain používá k ověření transakcí miliony počítačů, což by mělo snížit nebezpečí, že by ji někdo držel centrálně.
Jestliže bude libra úspěšná, mohl by se z stát podstatně významnější hráč ve finančních službách. To je ale velkou otázkou. tolik zkušeností s platbami zase nemá a také snahy rozšířit jiné digitální měny postavené na blockchainu se oblibě tradičních peněz zatím nepřiblížily. Jiné firmy se o to snaží už deset let (tolik let je bitcoinu), některé to vzdaly, a až se libra konečně objeví, bude to možná už trochu s křížkem po funuse.
Dalším problémem by pro mohli být regulátoři, jejichž souhlas je také k vytvoření měny potřeba. ujišťuje, že v asociaci, kterou kvůli libře vytvořil, nebude mít žádná zvláštní privilegia. Jenomže pravidla tohoto společenství, do kterého patří minimálně 27 dalších firem, jsou nadále vágní a většina klíčových rozhodnutí prý ještě nepadla.
Zapomenout by se nemělo na obavy týkající ochrany soukromí a kritiku, které se firmě kvůli tomu dostalo. Vstup firmy do světa digitálních plateb vyvolá zřejmě další kritiku. tvrdí, že finanční údaje získané od uživatelů libry bude držet stranou dat o uživatelích . “Jasně se rozlišuje, k čemu bude mít přístup Calibra a k čemu ,” říká Marcus podle Bloombergu.
Zdroje: , ČTK, BBG