Předsedu dozorčí rady ČSOB Pavla Kavánka (70) nahradí od 16. října bývalý guvernér centrální banky Zdeněk Tůma (58). Jeho jmenování do rady dostane ke schválení Česká národní banka (ČNB). Kavánek více než 20 let působil jako generální ředitel ČSOB a následně posledních pět let jako předseda dozorčí rady. ČSOB to oznámila v tiskové zprávě. ČSOB patří mezi největší tuzemské banky, loni vykázala čistý zisk 15,8 miliardy Kč.
Tůma byl guvernérem ČNB v letech 2000 až 2010. Po odchodu z centrální banky pracuje jako partner zodpovědný za finanční služby v KPMG Česká republika. V minulosti působil jako hlavní ekonom Patria Finance nebo byl výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně.
Kavánek se jako předseda dozorčí rady v úzké spolupráci s generálním ředitelem ČSOB Johnem Hollowsem podílel na rozvoji a digitální transformaci ČSOB, v tom by na něj měl Tůma navázat. "Jsem rád, že mohu přivítat Zdeňka Tůmu, Pavlova nástupce a nového předsedu. Věřím, že Zdeněk spolu s Johnem vytvoří skvělý tým, který zajistí kontinuitu a umožní ČSOB další růst a prosperitu ve prospěch všech zúčastněných stran. Jsem přesvědčen o tom, že jeho rozsáhlé zkušenosti a znalosti ekonomických i finančních záležitostí mu pomohou významně přispět k dalšímu rozvoji naší skupiny s cílem připravit ji ještě lépe do budoucna," uvedl generální ředitel mateřské Group Johan Thijs.
Tůma po promoci na VŠE v Praze nastoupil do Prognostického ústavu Československé akademie věd jako vědecký pracovník. Po ukončení postgraduálního studia se stal vedoucím katedry makroekonomie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde byl jmenován docentem. Nadále přednáší na Univerzitě Karlově v Praze, je členem různých vědeckých a správních rad českých univerzit a místopředsedou správní rady The English College in Prague - Anglického gymnázia v Praze.
Skupina ČSOB v letošním prvním čtvrtletí zaznamenala nárůst čistého zisku o pětinu na 4,8 miliardy korun. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o desetinu na 223,5 miliardy. Do skupiny patří kromě stejnojmenné banky mimo jiné Hypoteční banka nebo nově i Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS). ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny , která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.
Zdeněk Tůma byl guvernérem ČNB, působil i v politice
Vizitka bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy (58), který od 16. října nahradí předsedu dozorčí rady ČSOB Pavla Kavánka:
Datum a místo narození: 19. října 1960, České Budějovice
Vzdělání: obchodní fakulta Vysoké školy ekonomické (1986), absolvoval postgraduální studium v Ekonomickém ústavu ČSAV (1992), má za sebou studijní pobyty ve Velké Británii, Nizozemsku a USA.
Současná pozice: partner ve společnosti KPMG, zodpovědný za finanční služby (od roku 2013)
Profesní kariéra: po ukončení studia pracoval na VŠE, v roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV; v letech 1993 až 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu, poté tři roky hlavním ekonomem Patria Finance; od června 1998 byl půl roku výkonným ředitelem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), kde zastupoval ČR, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko; v únoru 1999 se stal viceguvernérem České národní banky (ČNB), od prosince 2000 do června 2010 centrální banku řídil; zastupitel hlavního města Prahy (2010 až 2014), místopředseda finančního výboru a šéf finančního výboru Prahy (2011 až 2012); poradce ve firmě KPMG (od roku 2011), v roce 2013 se stal partnerem v oddělení Management Consulting.
Politická kariéra: člen TOP 09 (2010 až 2014); na podzim 2010 přijal nabídku stát se lídrem (a kandidátem na primátora) kandidátky TOP 09 pro komunální volby v Praze; TOP 09 volby vyhrála, ale nedokázala sestavit koalici a skončila v opozici; Tůma se stal členem zastupitelstva.
Rodina: podruhé ženatý; syn Tomáš (1996), dvojčata Daniel a Alžběta (2001)
Ostatní:
V polovině dubna 2010 oznámil, že se mandátu šéfa ČNB předčasně vzdá (původně měl skončit až 12. února 2011). Důvodem rezignace byla mimo jiné snaha zamezit spekulacím se jmenováním nového guvernéra, které mohly negativně ovlivnit bankovní radu ČNB.
Jmenování Tůmy do čela ČNB prezidentem Václavem Havlem vyvolalo v roce 2000 nevoli jak u vládní ČSSD, tak u opoziční ODS v čele s Václavem Klausem. Klaus jej nicméně již jako prezident v roce 2005 ve funkci potvrdil (Tůma byl znovuzvolen).
Časopis Global Finance v září 2009 zařadil Tůmu mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa za rok 2008; Tůma podle měsíčníku reagoval na hrozící zpomalení ekonomiky a v srpnu 2008 začal snižovat úrokové sazby.
V listopadu 2009 úřad vlády oznámil, že premiér Jan Fischer navrhl Tůmu jako možného kandidáta na českého eurokomisaře. Tůma, který nezískal podporu hlavních politických stran, nabídku později odmítl.
Vláda v únoru 2008 nominovala Tůmu na prezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), tento post ale nezískal.
Byl signatářem Dřevíčské výzvy, která v březnu 1999 kritizovala nedostatek vymahatelnosti práva v české ekonomice.
Tůma též pedagogicky působil, například v Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK či na VŠE.
V roce 2016 převzal mezinárodní občanskou cenu Hanno Ellenbogenové, kterou udělila Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci (Prague Society for International Cooperation).