Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Čínský jüan bude do roku 2030 tvořit až pětinu globálních devizových rezerv

Průzkum: Čínský jüan bude do roku 2030 tvořit až pětinu globálních devizových rezerv

16.07.2019 16:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský jüan bude v následujících letech tvořit čím dál větší část devizových rezerv centrálních bank. Ta se do roku 2030 může zvýšit až na jednu pětinu. Předpovídají to téměř dvě třetiny centrálních bankéřů z celého světa zodpovědných za devizové rezervy v hodnotě 6,8 bilionu dolarů v průzkumu HSBC Reserve Management Trends 2019. Mezi další trendy patří implementace ekologických a sociálních principů, větší investice do zlata nebo vzrůstající obava z obchodní války mezi USA a Čínou.

Zvyšující se podíl na mezinárodním obchodu a rostoucí internacionalizace přivedla čínský jüan mezi elitní světové měny a podle centrálních bankéřů z průzkumu Reserve Management Trends 2019, který pro HSBC vypracovalo vydavatelství Central Banking Publications, bude jeho role sílit i nadále. Téměř dvě třetiny respondentů předpovídají, že jeho podíl stoupne do roku 2030 na 10–20 %. Čtvrtina si myslí, že této úrovně dosáhne už příští rok. Více než polovina dotázaných už do jüanu investovala a čtvrtina zařazení čínské měny do svého portfolia zvažuje.

„Evropská centrální banka a mnoho centrálních bank v Evropě včetně např. Německa či Slovenska minulý rok ohlásily investice do jüanu, což podpořilo status čínské měny a její oblíbenost mezi centrálními bankéři. S narůstajícím napětím na trzích v Evropě a Americe a postupným otevíráním toho čínského lze očekávat, že role jüanu jako rezervní měny ještě dále posílí. K získání významného podílu mezi rezervními měnami bude muset Čína pokračovat v protržních reformách, které ji mohou pomoci získat důvěru centrálních bankéřů rozvinutých ekonomik,“ říká Richard Keery, generální ředitel HSBC Česká republika.

Podle nejnovějších dat Mezinárodního měnového fondu se podíl čínského jüanu na světových devizových rezervách zvýšil mezi lety 2017 a 2018 o téměř dvě třetiny a tvoří tak necelé 2 %. Tím se dostává z hlediska objemu na páté místo před kanadský a australský dolar. Nejoblíbenější zůstává s přehledem americký dolar s podílem 62 %, euro s 21 % a japonský yen, jehož podíl činí 5 %. Až na čtvrtém místě se nachází britská libra se 4 %.

Zatímco dolar vnímají centrální bankéři stále jako „bezpečný přístav“ a přes 80 % z nich nehodlá měnit strategii vůči euru, britská libra je na tom o poznání hůře. Přes tři čtvrtiny respondentů očekává pokles podílu libry na globálních devizových rezervách zejména kvůli brexitu. Tento postoj zastávají hlavně zástupci z rozvojových zemí. Představitelé amerických a evropských centrálních bank si většinou myslí, že půjde o krátkodobý výkyv, a nehodlají své rezervy v librách měnit. Největší dopad brexitu vidí v nárůstu administrativy a právní náročnosti.

Britský plán opustit Evropskou unii nevidí centrální bankéři jako hlavní hrozbu. Téměř tři čtvrtiny z nich označilo potenciální obchodní válku mezi USA a Čínou jako nejvýznamnější či druhé nejvýznamnější riziko pro správu devizových rezerv v letošním roce. Větší obavy než brexit také vyvolává možná hospodářská recese v USA. Výprodeje na čínském a blízkovýchodním trhu stejně jako pokles na světových burzách znepokojuje pouze menšinu dotázaných.

Díky rostoucí geopolitické nestabilitě a volatilitě světových trhů budou centrální bankéři v následujících 2–3 letech více investovat do zlata. To si myslí 88 % z nich. Mezi hlavní důvody kromě bezpečné investice uvádějí i potřebu diverzifikace.

Dalším trendem následujících let bude podle výsledků průzkumu i větší zaměření na ochranu životního prostředí, sociální oblast a oblast řízení. Tyto principy, označované zkratkou ESG, už uplatňuje 13 % dotázaných, kteří spravují devizové rezervy ve výši 1,5 bilionu dolarů. Dalších 32 % jejich zavedení zvažuje. Jako hlavní důvody uvedli správné tržní postupy, etické hledisko a zlepšení pověsti.

Zdroj: PR

 

Čtěte více:

Trump opět obvinil Evropu a Čínu z měnových manipulací
04.07.2019 8:44
Americký prezident Donald Trump včera opět obvinil Evropu a Čínu z měn...
Pimco: Dlouhodobá čínská rizika
12.07.2019 11:00
Čínská integrace do světové ekonomiky se zrychluje, patrné je to napří...
Čínská ekonomika zvolnila pod tíhou obchodní války. 6,2 % je nejméně za 27 let
15.07.2019 7:12
Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny činil ve druhém čt...
McKinsey: Čína a světová ekonomika míří k nové rovnováze
15.07.2019 15:54
Jakékoliv dlouhodobější hodnocení čínské ekonomiky se podle ekonoma Ti...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč