Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Dlouhodobá čínská rizika

Pimco: Dlouhodobá čínská rizika

12.07.2019 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská integrace do světové ekonomiky se zrychluje, patrné je to například z toho, že akcie z čínského trhu jsou již zahrnuty do indexu MSCI a čínské vládní dluhopisy jsou součástí indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate Index. Pro globální investory to znamená větší příležitost k diverzifikaci, ale podle společnosti Pimco zároveň roste senzitivita čínské ekonomika na vnější šoky. A zvyšuje se rovněž riziko, že zahraniční trhy budou ovlivněny negativním vývojem v Číně. 

Pimco ve svém základním scénáři očekává, že čínská ekonomická expanze bude postupně zpomalovat, což je s ohledem na současný stav tamní ekonomiky přirozený proces. Dostává se totiž na úroveň zemí středních příjmů a k tomu se přidává zhoršující se demografický vývoj. Podle Pimca se ale Čína může stát zdrojem globálních problémů a čelí zejména třem hlavním výzvám. První z nich se týká nutnosti zvládnout zpomalující tempo ekonomického růstu spolu s procesem oddlužení. 

Pimco odhaduje, že potenciální růst čínské ekonomiky se pohybuje a bude pohybovat kolem 5 %, což je v mezinárodním srovnání stále vysoko. Bude probíhat posun od exportů a investic směrem k domácí spotřebě a tento proces je součástí snahy o únik z takzvané pasti středních příjmů. Situaci komplikuje demografický vývoj a prudký růst dluhů, ke kterému došlo během posledních 10 let. Stínový bankovní systém je zvláště zranitelný a je těžké odhadnout, jaká je vlastně kvalita úvěrů poskytnutých menšími bankami. 

Otázkou podle Pimca je, zda se čínská vláda poučila z rozvahové recese, která postihla Japonsko a Evropu. V takové situaci je klíčová koordinace monetární a fiskální politiky, kterou v západních zemích komplikuje nezávislost centrálních bank. V Číně je tato spolupráce běžná a zmíněná země tak má podle Pimca v boji proti negativním šokům v tomto ohledu výhodu. Zároveň lze čekat, že se Čína bude kvůli rostoucímu tlaku ze strany USA a zpomalujícímu se růstu stále více snažit o to, aby se izolovala od vnějších vlivů. Nicméně vláda nakonec možná bude muset využít depreciaci měnového kurzu a takový krok „by poslal deflační šok napříč celou globální ekonomikou“. 

Druhou významnou oblast představuje technologický pokrok a čínská snaha o přesun k výrobě a službám s vyšší přidanou hodnotou. Tato strategie bude mít podle Pimca významný dopad na dodavatelské řetězce v USA, Japonsku i Evropě a jihovýchodní Asii. Řada asijských zemí se již nyní nachází v komplikované situaci, protože jsou obchodně navázány na Čínu, ale z bezpečnostního hlediska mají pevné vazby s USA. Washington přitom zvyšuje svůj tlak na Čínu, což se jasně projevuje například v kauze Huawei. Podle Pimca je pravděpodobné, že současné tenze skončí narušením globálních dodavatelských řetězců a velké společnosti budou čelit vyšším nákladům. 

V neposlední řadě je třeba uvažovat o důsledcích čínské snahy o dosažení pozice supervelmoci. Ta může rozložit systém, ve kterém byly dominantní světovou silou Spojené státy, a mít dalekosáhlé ekonomické a jiné důsledky. Existuje například úzká hranice mezi ekonomickou a vojenskou oblastí a Pimco se domnívá, že situace může vyústit v měnové války, finanční sankce či omezení toku kapitálu. Na rozdíl od dob studené války navíc nyní nejsou tak jasně nastavená pravidla a je otázkou, nakolik se lze spoléhat na vzájemné provázání americké a čínské ekonomiky. Každopádně relativně imunní by vůči negativním důsledkům sporů mezi USA a Čínou měly být podle Pimca země, které se mohou spolehnout na domácí poptávku. Příkladem je Indie, Indonésie a některé další asijské ekonomiky. 

Zdroj: Pimco

 

Čtěte více:

Yardeni: Možná to vše skončí u bitdolarů
07.07.2019 15:57
Tématu kryptoměn se na svém populárním blogu věnuje i známý investor E...
Smith: USA mohou kvůli deficitům mířit k dlouhému období nulových sazeb
05.07.2019 15:02
Ekonom Noah Smith poukazuje na stránkách Bloombergu na to, že americká...
Komu patří budoucnost?
08.07.2019 5:54
Současný pupek investičního světa se nachází v Americe. Dění na Wall S...
Poslední generace, která vidí tyhle lesy
05.07.2019 17:15
Na Vysočině, kde žiju, je hodně lesů. My a naše děti jsme ale podle vš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data