Eskalující obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou se podle ekonoma a investora Gavyna Daviese již projevuje na podnikatelském sentimentu a růstu vyspělých ekonomik. Ovšem aktivita v čínském hospodářství je stále silná a drží se kolem 7 %. Takový vývoj je podle ekonoma překvapivý, protože řada analytiků a pravděpodobně i vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa čekala, že právě Čína bude „hlavní obětí obchodních válek“. Jak se jí tento kousek podařil?
„Ekonom banky Andrew Tilton zveřejnil výbornou analýzu týkající se obchodní války a v ní odhaduje, že prvotní dopad nově zavedených cel snížil čínský produkt o 0,4 procentního bodu,“ píše Davies. K tomu se možná přidávají i nepřímé dopady, které je ale velmi těžké kvantifikovat. Nicméně Fed a MMF odhadují, že celkový dopad by se měl pohybovat kolem 1,3 procentního bodu.
Tento šok se Číně podařilo vyvážit stimulační politikou a oslabením měnového kurzu. Důraz byl kladen zejména na fiskální stimulaci, která v letošním roce zvýší rozpočtový deficit o 1,5 % HDP. Monetární politika byla podle ekonoma obezřetně uvolněná,“ uvolněn byl i úvěrový růst, který by podle odhadů banky měl letos dosáhnout 12 %. Výjimkou pak byl realitní trh, kde nedošlo k žádnému uvolnění regulace.
Davies v této souvislosti poukazuje i na vývoj indexu banky , který ukazuje na celkové nastavení makroekonomické politiky v Číně. Jeho dlouhodobý vývoj popisuje následující graf, posun křivek směrem dolů značí intenzivnější stimulaci. Davies dodává, že podle tohoto měřítka čínská vláda svou politikou eliminovala téměř veškeré dopady obchodních válek.

Na americké plány na zavedení dalších cel pak čínská vláda zareagovala oznámením dalších stimulačních kroků, a to jak na fiskální, tak na monetární rovině. Ekonom ovšem dodává, že podle posledních zpráv se zdá, že obě strany začínají pomalu ustupovat. A jelikož americká ekonomika zpomaluje více než čínská, má Donald Trump větší motivaci k dosažení příměří předtím, než začne se svou volební kampaní.
Zdroj: FT