Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jako křeček v kleci. Nebo vlastně ještě hůř

Jako křeček v kleci. Nebo vlastně ještě hůř

11.10.2019 17:33

V žebříčku spokojenosti lidí zemí celého světa nalezneme na předních místech Dánsko a další vyspělé země, ale také třeba Bhútán. HDP na hlavu v této zemi je přitom jen zlomkem příjmů v zemích vyspělých. Je to jeden z důvodů, proč se řada lidí včetně mě ptá, kam se vlastně ženeme. Dalším důvodem mohou být třeba zoufalé reklamy, v nichž se sami sebe snažíme přesvědčit, že spokojeni budeme teprve s tím či oním. Nebo třeba Netflix, jehož šéf prohlašuje, že hlavním konkurentem jeho firmy je spánek. Vede to někam? A co s tím, když ne?

Následující graf je z rozsáhlé studie ekonoma A. Deatona z roku 2008. Srovnává průměrnou míru spokojenosti v dané zemi s produktem na hlavu (data z roku 2003). Možný vztah, či přesněji řečeno korelace, není nijak silný, ale přece jen se zdá, že pokud roste jedno, roste i druhé. Zmíněný ekonom konkrétně tvrdí, že každé zdvojnásobení produktu na hlavu je spojeno s konstantním zvýšením spokojenosti.

1

Podle tohoto a podobných grafů tedy na současném systému a smýšlení něco je (pokud předpokládáme, že ona dotazníková spokojenost je relevantním měřítkem). Jenže ... třeba studie Happiness and Economic Growth: The Evidence (leden 2013) hovoří trochu jiným jazykem. Ekonom Richard A. Easterlin v ní namísto analýzy zaměřené na jedno místo v jednom časovém bodě (výše uvedený graf) pracuje s růsty HDP a změnami spokojenosti. Výsledkem jeho práce je i následující graf:

2

I když proložení přímka není asi základ pro nějaké extra pevné tvrzení, minimálně je zřejmé, že určitě nenacházíme pozitivní korelaci mezi dlouhodobým tempem ekonomického růstu a růstem spokojenosti. Jinak řečeno, její vývoj na vývoji HDP dlouhodobě vůbec nezáleží. Nebo, pokud vezmeme za bernou minci onu přímku, korelace je dokonce negativní.

Ekonom mimo jiné poukazuje i na vývoj v zemi, kde v posledních desetiletích došlo k nevídanému ekonomickému rozvoji. Jak ovšem vidíme z dalšího grafu, se spokojeností to podle různých průzkumů v Číně ani zdaleka tak jednoznačné nebylo:

3
Protipólem Číny jsou v nejednom ohledu Spojené státy, ale ani tam soustavný růst bohatství nepřináší to, k čemu by měl vést:

4

Pan Easterlin celkově tvrdí, že krátkodobě lze pozorovat pozitivní vztah mezi vývojem ekonomiky a spokojeností, v delším období ale takový vztah neexistuje. Platí to o zemích vyspělých, ale dokonce i rozvíjejících se. U nich ekonom dodává, že podle některých analytiků vztah nalézáme až do určitého bodu rozvoje, ale pak postupně mizí. Jenže i to je podle něj omyl pramenící z nevhodné práce s daty. A poukazuje i na zmíněnou Čínu s tím, že i když se její produkt za poslední desetiletí zvedl čtyřikrát, spokojenost se v průměru nezměnila.

Co s tím?

Na základě výše uvedeného, či třeba zmíněných reklam a řady dalších jevů tedy můžeme podle mne lehce dospět k názoru, že jsme jako onen křeček v kole: Neustále kmitající nožkami, ale z místa se nehýbající. Ale nejsme. Ten křeček to totiž dělá, protože jej to baví. A neničí si tím svoje prostředí. Nás to nebaví a prostředí si ničíme mohutně. Co s tím?

Touto otázkou jsem si samozřejmě přidělal trable, protože odpověď na ní je hodně těžká. Dovolím si jen pár bodů s tím, že by k nim bylo třeba mnoho přidat: Nejde o to vrátit se zpět do doby kamenné. A také ne spoléhat se na nějaké sociální inženýrství a státem/úředníkem dirigovanou změnu. Ta musí pramenit z každého z nás, z našeho chování jako spotřebitelů, zaměstnanců, manažerů, vlastníků firem. Tj. z našeho uvědomění si, že honba za neustálým kvantitativním hmotným růstem nikam nevede, naopak. Podle mne si to začíná uvědomovat a chovat se podle toho stále více lidí. V pro mě ideálním případě tomu tak bude dál a necháme co nejvíce na trhu, aby podle toho postupně „přestavěl“ celou ekonomiku.

Pokojný víkend.

0 

Bhútán. Foto: Patria.cz


Čtěte více:

Carlson: Jak už v letošním roce „alternativně“ zbohatnout
14.08.2019 17:54
Investor Ben Carlson tvrdí, že v USA podle odhadů tvoří milionáře „jen...
Globální výhled a mlhavá podstata bezpečných měn
04.10.2019 17:32
Danske Bank se v jedné ze svých posledních analýz zamýšlí nad dalším v...
Mírová dividenda může být ještě větší
07.10.2019 17:25
Někdy se bavíme o podružnostech, zatímco uprostřed místnosti stojí one...
Skončí na trhu domnělý oběd zadarmo, který ale stejně nikdy neexistoval?
08.10.2019 17:47
Na CNBC před několika dny psali o tom, že akciový trh v USA může ztrat...
Pod Microsoftí svící největší investiční tma?
09.10.2019 17:44
CNBC informuje o tom, že společnost Jefferies výrazně změnila svůj poh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC