Obchodní válka mezi USA a Čínou vstoupila během 2019 do svého druhého roku trvání. Její dopad na obě největší světové ekonomiky se v prostředí zhoršujícího se globálního sentiment zvětšuje. Server CNBC přináší šest grafů znázorňujících, jak se čínské a americké ekonomice během uplynulého roku dařilo.
Ekonomický růst zpomaluje
Růst hrubého domácího produktu zpomaluje v USA i Číně. Hned několik ekonomů pak předpovídá, že tempo růstu bude dále zmírňovat v roce 2020 díky pokračujícím obchodním sporům, ale také vlastním domácím výzvám. Další zpomalení by představovalo hrozbu pro již tak křehkou globální ekonomiku.

Objem mezinárodního obchodu klesá
Celkový objem exportů a importů v obou zemích za prvních 10 měsíců 2019 meziročně klesal. Děje se tak v rámci celosvětového zpomalování obchodní aktivity, který podle expertů započal ještě před startem čínsko-americké obchodní války.
Obchodní deficit Spojených států, připisovaný z velké části bilaterální nerovnosti s Čínou, se v uplynulém roce příliš nezměnil. A to přesto, že schodek obchodování právě s Čínou poklesl v období leden-říjen z 344,5 mld. USD v roce 2018 na letošních 294,5 mld. USD.
Zpomalení průmyslu
Výrobní sektory v USA a Číně pociťují zpomalující růst globální ekonomiky. Oficiální čínský index ve výrobě nákupních manažerů – vysoce sledovaný ukazatel zdraví sektoru – zůstal pod hranicí 50 bodů, tedy úrovní indikující kontrakci, po většinu loňského roku. Ve Spojených státech pak obdobný index sestavený organizací ISM (Institute for Supply Management) poukazuje na snižování výrobní aktivity od srpna roku 2019.

Stabilní maloobchodní tržby
Utrácení spotřebitelů v USA a Číně bylo v roce 2019 světlým bodem obou ekonomik, podporují jej stabilní trhy práce Spojených států a Číny. Existuje ale riziko, že současný optimismus o mnoho déle trvat nebude. Někteří analytici varují, že případná další americká cla na čínské zboží by mohla utlumit výdaje amerických zákazníků. V Číně by pak raketově rostoucí ceny vepřového mohly snížit útratu spotřebitelů v ostatních oblastech, myslí si Francis Tan, investiční stratég banky UOB Private Bank.

Měny
Relativně silná americká ekonomika a preference bezpečných aktiv ze strany investorů zvýšily poptávku po dolaru a posílily jeho hodnotu.

Čínské autority naopak umožnily juanu po většinu roku oslabovat. Tento krok vyvolal kritiku amerického prezidenta Trumpa, který čínské vedení obvinil z měnové manipulace. Podle Mezinárodního měnového fondu byla ovšem hodnota čínské měny odpovídající ekonomickým fundamentům země.
Akciová rally
Snižování úrokových sazeb ze strany Fedu a uvolňování obchodního napětí během částí roku podpořily na finančních trzích sentiment investorů a poslaly v loňském roce akcie na Wall Street vstříc několikanásobným maximům, a to přes slabší korporátní výsledky.

V Číně pak zanesení tamních cenných papírů do hlavních globálních indexů ve stejnou chvíli napomohlo indexu Shanghai Composite k rekordnímu dvoucifernému růstu.
Zdroj: CNBC