Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ortizová: Další rok nebezpečného života

Ortizová: Další rok nebezpečného života

09.01.2020 5:53

Rok 2019 končí v mnoha zemích rozsáhlými demonstracemi, rostoucí nerovností a krizí politických reprezentací. Svět náměsíčně kráčí k recesi a k nové krizi a plundruje přitom životní prostředí. Vlády a v poslední době i lidé mohou tyto alarmující trendy v roce 2020 zvrátit.

V 61 zemích světa se v roce 2020 budou konat prezidentské či parlamentní volby. Řadu občanů už unavuje konvenční ortodoxní politika; přejí si změnu, a aby jí dosáhli, zvolí si nové strany.

Je to významná příležitost k nápravě současné situace, avšak mnozí z nově nastupujících lídrů jsou krajně pravicovými demagogy, kteří svádějí problémy dneška na sociální politiku, migranty a chudé, přičemž se snaží odstranit veškeré zbývající překážky kapitálu. Stejně jako ve Velké Británii budou pro tyto politiky hlasovat i mnozí z těch, které neoliberalismus poškodil, čímž ze světa udělají nerovnější a riskantnější místo.

O mnohém se bude rozhodovat ve Spojených státech, které jsou stále světovým hegemonem. Hlasování amerických občanů (z nichž mnozí nemají velké povědomí o globálních otázkách) v letošních prezidentských volbách bude mít hluboké důsledky i pro ostatní občany planety.

Americký prezident Donald Trump už zanechal ve světě velkou stopu, když v rámci své agendy „Amerika na prvním místě“ rozleptal multilaterální instituce, obchodní dohody i globální iniciativy. Navzdory populistické rétorice z toho Američané vesměs těží pramálo. Trumpovy výrazné daňové škrty pro bohaté, omezování přístupu ke zdravotní péči a navyšování rozpočtu USA na obranu jsou zpátečnické kroky, jejichž výsledkem je nerovnost větší.

Přesto pravice dál získává hlasy, a to zčásti i proto, že je stále radikálnější a nabízí nekonvenční „nemyslitelnou“ politiku – od budování zdí po odchod z Evropské unie –, která oslovuje ty, kdo si především přejí změnu.

Nebudou-li sociální demokraté v roce 2020 prosazovat radikální, atraktivní a pokrokovou veřejnou politiku, bude radikální pravice dál stoupat a spolu s ní bude stoupat i trend rostoucí nerovnosti, ekonomických rizik a zhoršování životního prostředí.

Není těžké určit, jak jsme do této fáze dospěli. Čtyři desetiletí neoliberální politiky nahlodala ve většině zemí životní podmínky. Vlády levice i pravice, jimž radí Mezinárodní měnový fond, Světová banka a další organizace, provozují politiku zaměřenou na zvyšování konkurenceschopnosti firem, což znamená nižší mzdy, „flexibilnější“ trhy práce, nižší zdanění firem a větší příjmovou nerovnost. Firmy sice v prostředí klesající životní úrovně a rostoucích veřejných dluhů zvýšily svou konkurenční výhodu, avšak globální poptávka stagnuje.

Utahování opasků

Vlády také škrtají sociální výdaje a privatizují veřejné služby. Většina úspor z těchto škrtů paradoxně směřuje na podporu soukromých firem prostřednictvím daňových úlev a sanací s cílem generovat růst. Průměrný občan tak zažívá výrazný pokles sociálních dávek, avšak růst přitom zůstává pomalý, jelikož krátkodobá neoliberální politika neřeší dlouhodobé strukturální příčiny problému: nadprodukci a přebytek kapacit.

Pokud se současný trend nezmění, bude se v roce 2020 dál šířit politika utahování opasků, která postihne penze, mzdy, sociální programy a ochranu pracovníků. Úsporná opatření se v roce 2020 stanou „novou normou“, která zasáhne 113 zemí neboli více než 70% světové populace a rozdmýchá další sociální nespokojenost.

Je absurdní, že mnohé vlády seškrtávají sociální výdaje, ale navyšují vojenské výdaje a podporují velké korporace veřejnými zdroji a omezenou regulací. V situaci, kdy polovina světové populace stále žije v chudobě (definované jako méně než 5,50 dolaru denně), to bude mít v roce 2020 pravděpodobně za následek další protesty a konflikty.

Úsporná opatření nejsou nutná. I v nejchudších zemích existují alternativy. Mezinárodní organizace práce, United Nations Women a UNICEF uvádějí nejméně osm finančních možností, jak generovat trvale udržitelné zdroje a vyhnout se škrtům veřejných služeb. Státy například mohou omezovat nezákonné finanční toky, potírat daňové úniky, zvyšovat progresivitu daňové soustavy, snižovat dluhovou službu lepším řízením dluhu nebo přijímat smířlivější makroekonomické rámce. Z poslední doby existuje mnoho úspěšných příkladů.

Globální řešení na globální problémy

Kdyby se vlády rozhodly nepřijímat úsporná opatření, pak bychom v roce 2020 viděli větší počet zemí, které úspěšně zvýšily příjmy určené k národnímu rozvoji, navýšily veřejné investice, z nichž mají prospěch lidé, a podporovaly skutečnou hospodářskou činnost a lidský rozvoj s výhledovým cílem vytvořit slušnou zaměstnanost a zajistit trvalou ekologickou udržitelnost.

Taková politika by nejen zlepšila finanční regulaci a napravila procesy financializace, ale zároveň by pomohla odvrátit nebezpečí recese a možné hospodářské a finanční krize, kterou předpovídají instituce typu OSN, J. P. Morgan a Moody’s.

I kdyby se však svět v roce 2020 vyhnul hospodářské pohromě, ničení životního prostředí bude pokračovat. Svět každoročně přichází o více než 26 milionů hektarů lesa, což je plocha odpovídající Velké Británii; většinou jde přitom o tropické deštné pralesy, což má dopad na klima i faunu. Nezavedeme-li odpovídající politiku, pak můžeme očekávat, že se odlesňování, nadměrný rybolov, uhlíkové emise i tvorba odpadu v absolutních číslech napřesrok zvýší.

A nejsou to jen národní otázky. Globální problémy vyžadují globální řešení a multilateralismus je zapotřebí posílit, nikoliv oslabit, abychom mohli společně pracovat na tvorbě udržitelných řešení, která zlepší životy lidí.

Lepší budoucnost pro všechny je možná. Vlády a v konečném důsledku i občané mohou v roce 2020 zlepšit svět. Budou-li však nadále posedlí cenami akcií a čtvrtletními příjmy na úkor dlouhodobé vize, budou-li dál zvyšovat výdaje na obranu a seškrtávat sociální výdaje, obviňovat migranty či chudé občany, a přitom dopouštět, aby bohatí ještě víc bohatli a životní prostředí se dál ničilo, pak nás čeká další dlouhý rok nebezpečného života.

Autorka: Isabel Ortizová, ředitelka Programu globální sociální spravedlnosti při Iniciativě za politický dialog Kolumbijské univerzity, působila jako ředitelka Mezinárodní organizace práce a UNICEF a vysoká představitelka Organizace spojených národů a Asijské rozvojové banky.

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org

 
 

Čtěte více:

Sumner: Jak vyřešit obavy z Číny a příjmové nerovnosti
05.11.2019 6:07
„Někteří lidé se obávají, že Čína je stále větší vojenskou hrozbou. Ti...
Zaseknutý sociální rozvoj Západu
26.11.2019 6:39
Po třech desetiletích zhoršující se ekonomické nerovnosti mají obyvate...
Green: Krize globalizaci nezastaví, klimatické změny mohou
31.12.2019 7:13
Jeremy Green se věnuje politické ekonomii na Cambridge University a v ...
Jak vyjít z temna v datech o nerovnosti
31.12.2019 10:41
Co se týče statistik o nerovnosti, žijeme v době temna. Víc než deset ...

Váš názor
  • WS
    09.01.2020 16:49

    si bude muset propad "vymyslet", aby vypadali před volbami zase chvíli jako "chudáci" co přišli o miliardy, jinak budou lidi tak namíchnutí, že to nahází na podzim demokratům a pak kdyby Sanders nebo Warren aplikovali jen polovinu toho co chtějí tak aby tak nakonec nedošlo i na znárodnování :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    09.01.2020 16:33

    Vývoj jde zřejmě po spírále. Od komunizmu ke kapitalizmu a zase zpět. Vypadá to tak, že zase budeme muset pár desetiletí prožít v státem řízené ekonomice, než zase zjistíme, že to nejde.
    Drahokoupil
  • Bravo!
    09.01.2020 16:21

    Bylo by prima, kdyby různé Ortizové mohly své myšlenky zavést do praxe. Ale výhradně ZA SVÉ a NA SVÉM !
    Hayek
  • Na Patrii rád čtu ekonomické názory
    09.01.2020 8:37

    ale Isabel Ortizová se svou dlouholetou mantrou zvyšování daní a sociálních výdajů stojí spíš na straně neziskového aktivismu než nějakého smysluplného ekonomického názoru.
    waits
Aktuální komentáře
16.07.2025
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m