Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomáš Holub z ČNB: Důvody pro stabilitu i zvýšení sazeb jsou hodně vyrovnané

Tomáš Holub z ČNB: Důvody pro stabilitu i zvýšení sazeb jsou hodně vyrovnané

21.01.2020 10:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub vidí zhruba vyrovnané důvody pro ponechání úrokových sazeb beze změny i pro jejich mírné zvýšení s ohledem na domácí inflační tlaky, křehké oživení v zahraničí a posilování koruny, uvedl Holub pro Hospodářské noviny.

Holub hlasoval pro zvýšení sazeb na posledních dvou měnových zasedáních, kdy většina členů bankovní rady rozhodla vždy poměrem hlasů 5-2 o jejich ponechání beze změny. Hlavní dvoutýdenní repo sazba tak zůstává od května nastavena na 2,00 %.

"Z mého pohledu jsou v poslední době argumenty pro stabilitu a mírné zvýšení sazeb hodně vyrovnané," řekl Holub v rozhovoru pro úterní vydání Hospodářských novin.

"Za sebe vidím dva srovnatelně pravděpodobné scénáře. Tím prvním je stabilita na stávající úrovni během letošního roku. Pokud bychom ale nakonec dospěli ke zvýšení sazeb, tak na nové úrovni bych pak viděl stabilitu spíš než zase nějaké snižování na podzim," uvedl.

Inflace v Česku v prosinci dále zrychlila na 3,2 % z listopadových 3,1 %, a dvakrát po sobě tak překročila horní mez tolerančního pásma centrální banky.

To přiživilo očekávání, že ČNB letos sazby nakonec ještě zvýší, a vyhnalo korunu na sedmileté maximum vůči euru.

Vývoj kurzu CZK/EUR za poslední rok:

1

Holub řekl, že ačkoli posilování koruny "zatím není nic dramatického", je to potenciálně protiinflační faktor.

"Debata je tedy o tom, jestli je to zahraniční zpomalení samo o sobě dostatečné na to, aby naši inflaci přibrzdilo a vrátilo na 2 procenta, nebo zda je správné ke zpomalení inflace alespoň symbolicky přispět ještě jedním zvýšením sazeb," řekl. Uvedl přitom, že fakt, že se inflace akcuálně nachází nad cílem, "není dlouhodobý záměr, ale je to lepší výchozí bod, než jaký má ECB".

Někteří jeho kolegové v radě včetně guvernéra Jiřího Rusnoka naznačují, že dávají přednost takzvanému vyhlazování křivky úrokových sazeb, tedy že budou raději držet sazby beze změny, než aby je museli zanedlouho za méně příznivých okolností zase snižovat.

Holub nicméně řekl, že úrokové sazby jsou nástroj, který je třeba používat flexibilně, třebaže ne chaoticky.

"Udělat to během dvou měsíců by pozitivně vnímáno nebylo. Nemám (ale) problém s tím, že bychom začátkem roku sazby zvýšili a pak je na podzim zase snížili, pokud se ukáže, že jsme se zahraničního oživení nedočkali."

Zdroje: Reuters, ihned.cz, Patria.cz

 

Čtěte více:

ČNB: Data o inflaci jsou kvalitativně v souladu se stávající prognózou
13.01.2020 13:17
Prosincová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než o...
Viceguvernér Mora: Na ročním horizontu nevidím prostor pro snižování sazeb ČNB, základním scénářem stabilita či mírný růst
14.01.2020 13:49
Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora pokládá za nejpravdě...
Benda: ČNB by měla zvýšit sazby raději dříve než později
15.01.2020 12:33
Česká národní banka má stále prostor pro zvýšení úrokových sazeb v l...
Rusnok: Úrokové sazby letos pravděpodobně zůstanou stabilní
16.01.2020 11:39
Úrokové sazby České národní banky letos s největší pravděpodobností z...

Váš názor
  • zvedat nyní na jaro je správné
    24.01.2020 21:38

    osobně bych tam taky viděl jedno navýšení teď před jarem a případné snížení na podzim. stabilita sazeb mi nedává smysl, argumentu, nebudeme to navyšovat teď na jaře, abychom to nemuseli snižovat na podzim, tomu nerozumím. to pak není měnová politika, ale sezení si na vejcích. a radní musí mít koule a nesmí se bát je použít.
    serepecki
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data