Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Benda: ČNB by měla zvýšit sazby raději dříve než později

Benda: ČNB by měla zvýšit sazby raději dříve než později

15.01.2020 12:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka má stále prostor pro zvýšení úrokových sazeb v letošním roce a bylo by lepší, kdyby tak učinila raději dříve nežli později, řekl ve středu člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

Benda, jenž pro utažení sazeb hlasoval na posledních třech měnových zasedáních, v kuloárech ekonomické konference ve Vídni dále řekl, že současné údaje z domácí ekonomiky příliš nezměnily jeho měnověpolitický postoj. Zrychlení inflace oproti prognóze nad horní mez tolerančního pásma ČNB podle něj znamená, že její návrat k cíli bude asi pozvolnější, ale trajektorie se zřejmě zásadně měnit nebude. "Když to vezmu souhrnně, myslím si, že bude opět jemná debata, jestli zvýšit úrokové sazby, nebo je ponechat na současné úrovni," řekl Benda agentuře Reuters.

ČNB na minulých třech zasedáních rozhodla poměrem hlasů v radě 5-2 o podržení úrokových sazeb beze změny a je jednou z mála centrálních bank v Evropě, které nechávají otevřenou debatu o možnosti jejich zvýšení.

"Myslím si, že v letošním roce, lépe dříve než později, ještě prostor pro zvýšení sazeb je," řekl Benda. "V případě, že ke zvýšení sazeb dojde na tomto jednání, tak bych předpokládal spíše delší dobu stabilitu."

Prosincové zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen na 3,2% přiživilo očekávání, že ČNB sazby zvýší. Tento faktor pohání korunu, která je silnější oproti prognóze ČNB a ve středu po komentářích Bendy posílila až na 25,121 za euro, a ocitla se tak na dotek od sedmiletého maxima.

001

Podle Bendy se zdá, že se česká měna možná vrací ke svým fundamentům, které předpokládají, že by měla být silnější, ačkoli posílení z poslední doby může také souviset s obchody v závěru roku. "Nedávné posílení kurzu koruny částečně odpracovává zpřísnění měnových podmínek. Zatím je to třeba brát víceméně s rezervou, protože kurz se dlouhodobě odchyloval od naší prognózy a od dlouhodobého trendu spíše na tu slabší úroveň," řekl Benda.

"Je třeba také počkat na další vývoj, zda toto je začátek návratu k trendu či k fundamentům, anebo jestli se jedná třeba o dočasný efekt konce roku."

Nidetzký: Silná koruna rozhodování na zasedání ČNB ovlivní

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký ve středu řekl, že současné posílení koruny na několikaletá maxima vůči euru ovlivní rozhodování členů bankovní rady na příštím měnovém zasedání. Nidetzký dále řekl, že podle jeho předpokladů bude koruna celkem stabilní a že překupování koruny v důsledku intervečního režimu z let 2013 až 2017 působilo jako stabilizační faktor.

"Současné posilování (koruny) je podporováno pozitivním sentimentem," řekl viceguvernér na ekonomickém semináři. "Uvidíme, nakolik je vytrvalé."

Od listopadu 2013 do dubna 2017 držela ČNB kurz koruny na uměle nízké úrovni, cílem bylo oslabit korunu kvůli hrozící deflaci. Kurz měny se před zákrokem pohyboval kolem 25,50 Kč/EUR, centrální banka se jej ale rozhodla držet u hladiny 27 Kč/EUR. Zahraniční investoři v té době masivně nakupovali koruny s vyhlídkou na růst kurzu po skončení intervencí. Ten se skutečně dostavil a česká koruna se v roce 2017 zařadila mezi měny s nejvyšším růstem. Pak ale její posilování zastavily obchodní spory spolu s nejistotou kolem odchodu Británie z Evropské unie.

V létě 2008 koruna k euru zpevnila až pod 23 Kč/EUR, dolar v té době stál i méně než 15 Kč. Dnes se prodává zhruba za 22,50 Kč.

Zdroj: Reuters, Patria.cz, ČTK

 
 
 

Čtěte více:

ČNB: Data o inflaci jsou kvalitativně v souladu se stávající prognózou
13.01.2020 13:17
Prosincová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než o...
Těsně před očekávanou dohodou: USA už Čínu nepovažují za měnového manipulátora
14.01.2020 8:36
Spojené státy již nepovažují Čínu za zemi, která manipuluje se svojí m...
Rozbřesk: Česká inflace ještě výše nad cílem
14.01.2020 9:12
Česká inflace se v prosinci opět vzdálila od prognózy centrální banky ...
Viceguvernér Mora: Na ročním horizontu nevidím prostor pro snižování sazeb ČNB, základním scénářem stabilita či mírný růst
14.01.2020 13:49
Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora pokládá za nejpravdě...
Rozbřesk: Českou korunu posiluje vyšší inflace a optimismus. Co čekat dál?
15.01.2020 9:19
Česká koruna včera vyrazila vstříc novým ziskům a dostala se až do oko...
Německá ekonomika vzrostla loni nejméně od roku 2013
15.01.2020 10:28
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 0,6 proc...
Macy’s a nejlepší investiční strategie posledních 10 let
15.01.2020 17:26
Bank of America podle CNBC tvrdí, že nejlepší strategií posledních des...

Váš názor
  •  
    16.01.2020 0:23

    Další zvyšování základní sazby by bylo totálním nepochopením situace, svědčící o nekompetentnosti ČNB. Budoucností je držet nízké sazby a QE. Budou to tak dělat všichni.
    James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data