Na rozdíl od průmyslu je tuzemské stavebnictví orientované téměř výhradně na domácí trh, takže je ušetřeno případných logistických problémů. Navíc do něj proudí peníze z veřejných rozpočtů na projekty v infrastruktuře, a dokud tomu tak bude, bude toto odvětví procházet mírným boomem.
Perspektiva pozemního stavitelství je však mnohem více napojena na vývoj v celé ekonomice – na poptávce po komerčních nemovitostech, takže jistou míru nejistoty lze hledat právě tam. Vedle si toho bytová výstavba žije svým vlastním příběhem ovlivňovaným tuzemskou byrokracií a výslednými vysokými cenami.
Lednová čísla ovlivněná i mírnou zimou potvrdila, že stavebnictví má zatím docela dost zakázek. Nárůst produkce o 6 %, zejména díky infrastrukturním investicím, více stavebních povolení i rychlejší výstavbě nových bytů, jsou asi nejrychlejší charakteristikou vývoje tohoto odvětví. To se stále spíše než s nedostatkem zakázek potýká s chybějícími kvalifikovanými i pomocnými pracovníky.
Základním předpokladem příznivého výhledu stavebnictví zůstává dostatek objednávek ze strany veřejného sektoru a schopnost ČR dočerpávat peníze z fondů EU.