Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nenapáchá organizovaný útlum společnosti a ekonomiky více škody než užitku?

Nenapáchá organizovaný útlum společnosti a ekonomiky více škody než užitku?

26.03.2020 18:08

Ve Spojených státech se téměř ihned po zavedení sociálního distancování a s ním spojeného útlumu ekonomické aktivity začalo živě diskutovat o tom, zda není lepší jít cestou opačnou – minimalizovat ekonomické ztráty. Stejná diskuse se rozeběhla ve Velké Británii, a to po podobných kolejích. Přiživil jí i čerstvý článek v The Times. V tomto článku se můžeme dočíst, že je důležité, aby ekonomika stále jela, protože existuje vazba mezi HDP a očekávanou délkou života. Jinak řečeno, recese sama o sobě škodí našemu zdraví a životu a s tím bychom měli počítat. Podívejme se na to už proto, že podobnou diskusi můžeme brzo vést i u nás.

Onen článek v The Times v kostce tvrdí, že pokud dojde k prudšímu oslabení ekonomické aktivity, mohlo by to samo o sobě přinést větší škody na životech, než pandemie, kterou se snažíme omezit útlumeme ekonomické aktivity. Hovoří se o kritické hranici 6,4% poklesu HDP a Philips Thomas z Bristolu University tak tvrdí, že ve snaze o řešení problému bychom mohli vytvořit problém ještě větší.

Proti tomuto pohledu se staví ti, kteří poukazují na to, že pokud bude nyní pokles ekonomiky krátkodobý, je nepravděpodobné, že by došlo k onomu efektu napáchání více škod než užitku. A například ekonom Jonatán Portě dodává, že to sice může být proti intuici, ale i běžné recese se podle dat obvykle pojí s nižší, a ne vyšší úmrtností. Jako argument byla předložena i studie z roku 2019. Její autoři tvrdí následující: ¨

„Předchozí studie soustavně ukazují vztah mezi makroekonomickými cykly a změnami trendů mortality. Recese jsou tak podle dat obecně spojeny s obdobími rychlejšího růstu střední délky života a období hospodářského růstu s pomalejším snižováním nebo dokonce zvyšováním trendů úmrtnosti“. Tedy potvrzení toho, co bylo uvedeno výše a co může jít proti našemu běžnému cítění: I „tradiční“ recese mohou mít pozitivní vliv na naše zdraví, respektive mortalitu a očekávanou délku života. O současné recesi by pak z tohoto pohledu nebyla diskuse (viz i včerejší úvaha o tom, co tvrdí Bullard z Fedu).

Studie pokračuje s tím, že výsledky analýzy dat ukazují, že země a regiony s největším (nejmenším) ekonomickým zpomalením během Velké recese (tedy po roce 2007) byly také ty s největším (nejmenším) posilováním klesajícího trendu mortality (mimochodem tento vztah je podle studie v chladné části roku silnější). Studie obsahuje i následující graf, který podle mne může vlastně hezky shrnovat to, proč ohledně celého tématu existuje rozkol.

Je zde vyznačen vývoj v řadě zemí, počáteční stav čtverečkem, konečný kružnicí. Pokud se na graf podíváme, rychle zjistíme, že růst HDP jde obvykle ruku v ruce s poklesem mortality. Což je ale opak toho, co tvrdí studie a což by byl argument proti boji s pandemií prováděnému přes záměrný útlum ekonomické aktivity. Vše se vyjasní ve chvíli, kdy si všimneme plných čtverců, které značí rok 2007, a tudíž nástup krize/recese. V podstatě jen vyjma Polska totiž vidíme, že po tomto bodě začal produkt klesat, ale mortalita pokračovala také v poklesu. A studie k tomu tvrdí, že ten dokonce obecně nabral na tempu.

0

Proč by vlastně měl existovat negativní vztah mezi mortalitou a ekonomickou aktivitou? Studie tvrdí, že se může odvíjet od toho, že během boomu dochází k více dopravním nehodám, roste znečištění životního prostředí, spotřebuje se více alkoholu a podobně. V recesi platí opak.

Z uvedeného si tedy můžeme vzít to, že během „tradičních“ recesí nedochází k nárůstu mortality tak, jak bychom možná intuitivně čekali. Třeba na základě pocitu, že čím bohatší jsme, o to lepší zdravotní péči máme (což může být podle výše uvedeného z hlediska trendu pravda, ale zároveň může platit i to, že recese mortalitu nezvyšuje, naopak). Otázkou by samozřejmě bylo to, kdyby se recese měla hodně protáhnout – pak by byl relevantní onen trend. Jak to skončí neví zatím nikdo a já bych si dovolil na závěr zmínit to, že dilema zda tlumit ekonomiku, či nikoliv, je možná trochu umělým problémem. Proč?

Protože v některých scénářích prostě možnost neutlumené ekonomické aktivity neexistuje – viz třeba následující graf, který jsem tu již ukazoval (v principu neustálé pokusy o obnovu života „tak jako předtím“ a opakující se nástupy epidemie). „Vybrat“ si v těchto scénářích můžeme na diskutované rovině vlastně jen mezi tím, zda aktivitu utlumíme sami a zachráníme tím lidské životy. Či zda k tomu nepřikročíme a ekonomická aktivita bude následně stejně utlumena, a to mnohem bolestivějším způsobem. A třeba i déle.

0 

Nevím, ale je možné, že se současným děním prolíná i téma schopnosti si něco odepřít, zastavit se a zaměřit se na věci podstatnější, než je tvorba „bohatství“. Argumenty o tom, že tím vlastně riskujeme, mi i ve světle výše uvedené studie a oněch scénářů moc přesvědčivé nepřipadají.


Čtěte více:

Project Syndicate: Co skupina G20 musí udělat
25.03.2020 5:54
Saúdská Arábie, která letos předsedá skupině G20, svolá příští týden v...
Bloomberg: Velké plány na záchranu ekonomiky
26.03.2020 6:06
Ekonomika nemá žádnou Hippokratovu přísahu. Kdyby ji měla, byli by s n...
Americký Senát schválil balík na podporu ekonomiky za 2,2 bilionu dolarů
26.03.2020 8:14
Americký Senát v noci na dnešek jednomyslně schválil rekordní soubor n...
Jan Bureš: Dopad do ekonomiky bude horší, čekáme další tlak na výprodeje
26.03.2020 11:33
Akutální vývoj v ekonomice uprostřed dalšího šíření koronaviru za posl...

Váš názor
 • Řecko
  26.03.2020 19:09

  Čistě náhodou jsem tohle zkoumal před lety po docela dlouhou dobu, když zbankrotovalo Řecko a řecké zdravotnictví udělalo pár kroků vzad. Se zdravotním stavem obyvatelstva to téměř nic neudělalo. Prakticky v rámci řekněme statistické chyby. Ale je třeba si uvědomit, že např. GB či USA nejsou Řecko. Aneb když dva dělají totéž, nemusí to být totéž.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Řecko
   26.03.2020 19:22

   v USA s tim "money first" pristupem za chvili nebudou stihat uklizet mrtvoly. Sem fakt zvedavej, jestli se Trumpovi podari zrusit omezeni pred Velikonocema jak hlasa.
   Ai-kun
   •  
    27.03.2020 8:30

    Je neskutecne, jake bludy je mozne sirit. Kolik lidi vi, ze v zime 2016/2017 umrelo v Italii na chripku 25.000 obyvatel? A ze nejnizsi pocet mrtvych byl za posledni roky na 7.000 obyvatel? Opatreni jsou iracionalni. Chapu, ze zustat u racionalniho chovani je tezke, sam s tim bojuju, ale az bude po boji, vsechna fakta vypluji na povrch. Kdyby lidi nezrali odpad jako zver, melo by to na doziti mnohem vetsi vliv nez vsechna soucasna opatreni.
    Jen
    • Chřipka...
     27.03.2020 13:15

     Jednak na chřipku neumřeli všichni za týden, jednak dochází nadále i k "běžným" úmrtím, kam patří i chřipky. V létě zase budou umírat víc kvůli vedru apod. Navíc na chřipku díky promořenosti populace onemocní o ménělidí, než má potenciál tento virus. Takže systém je zahlcený, protože je s minimem rezerv již za běžných okolností. Jinak u těžších průběhů už je patrné, že bude přistupovat chronické postižení plic.
     Hawkie
    •  
     27.03.2020 8:55

     V Italii to ted to vypada na tempo 7000 mrtvych za tejden a ne celou sezonu. takze zas tak bezny stav to nebude. Ale ukaze az cas a statistiky umrtnosti za celej rok, pripadne par let do budoucnosti.
     Ai-kun
   •  
    26.03.2020 21:27

    Však už v NY museli postavit "polní nemocnici". Ale né pro nemocné. Ale na mrtvoly.
    Ten, který tančí s papoušky
    • NY
     26.03.2020 21:43

     Me se ale libi jak dokazou improvizovat a doktori se tam oblikaj i do pytlu na odpadky..
     Ai-kun
     • Re: NY
      26.03.2020 22:38

      A firmy jako 3M a spol., co vyrábí ochranné obleky, mají po ptákách :))
      Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
08.04.2020
11:52Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v komunikacích a bezhotovostních platbách  
11:40Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima (komentář analytika)
11:13Trhy krotí svůj optimismus, virus se znovu připomněl  
11:02Instituty: Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne o rekordních 10 %
10:53Petr Dufek: Dočasně stagnující nezaměstnanost
10:15Pražská burza: Investiční doporučení ve světle koronaviru  
10:02Nezaměstnanost zůstala v březnu na 3 %. Volných míst ale ubylo
9:12Rozbřesk: Jak zamává epidemie českým trhem práce - dnes částečně napovídají březnová data
8:55Ratingové varování pro KB a Českou spořitelnu, letecká doprava se bude zotavovat roky. Evropa zahájí poklesem  
8:05Sněmovna a podpora: 25.000 korun pro OSVČ, odklad splátek úvěrů pro lidi i firmy
7:55Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky
5:31Blanchard: Musíme dělat vše, co je třeba. Ale co to vlastně je?
07.04.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, Gilead Sciences -4 %
18:11Návrat deflinflace
16:53Dluhopisy pod tlakem oživené poptávky po riziku. Akcie rostou, zlato se drží  
16:29Ani miliarda od investorů by Airbnb prý nemusela stačit
14:57Mezi dolarovými miliardáři je dál osm Čechů, Kellner je první, premiér čtvrtý
14:36Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
12:12Boot: Jak nyní rychle a efektivně pomoci malým firmám
10:50Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v e-commerce a běžné spotřebě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC