Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počítání příborů na Titaniku?

Počítání příborů na Titaniku?

27.03.2020 18:09

Tři opice si zasadí semeno banánovníku a těší se, až jim z něj vyroste strom a na něm oblíbené plody. Každá se má jeden den starat o zalévání, ale ani za dlouhou řadu dní se neobjeví rašící rostlinka. Opice se sejdou a vyčítají si, že ty druhé pořádně nezalévaly. Já jsem zalévala pořádně. A dokonce jsem pokaždé semínko vyhrábla, abych zkontrolovala, jestli už má klíček, prohlásí jedna z nich. Možná je tahle bajka o netrpělivosti relevantní i pro diskusi o tom, zda, popřípadě jak dlouho udržovat řadu omezení, ke kterým jsme se kvůli pandemii rozhodli. Možná ne. Podívejme se dnes na jednu simulaci, která se pokouší najít odpověď.

Na stránkách The New York Times můžeme nalézt simulaci, z níž jsou i následující grafy. Vytvořili ji matematici a epidemiologové ve snaze odhadnout, co by přinesly „intervence“ (tedy ona omezení) v USA. První graf ukazuje, že v případě jejich absence by na vrcholu křivky bylo nakažených více než 50 milionů Američanů (tedy asi 17 % populace), v nemocnici by jí bylo necelých 5 %. Pokud bychom tyto poměry pro zajímavost (!) vztáhli na nás, tak na vrcholu křivky hovoříme o 500 tisíc (teoreticky) hospitalizovaných lidí. K dispozici (celkem a pro všechny nemocné) máme asi 73 tisíc lůžek.
0

Druhý graf modeluje intervence trvající 30 dní (implementované na samém počátku kalamity). Křivky se znatelně zplošťují, vrcholy se dostávají na méně než polovinu, respektive třetinu:
0

Třetí graf pracuje s intervencemi padesátidenními, zde již jde o čísla, která jsou zlomkem těch prvních – můžeme hovořit o tom, že každý další den „intervencí“ se v tomto rozmezí velmi vyplatí. Mimo jiné proto, že výrazně snižuje nápor na zdravotnický systém. Za pozornost ovšem stojí to, že podle této simulace bychom na podzim čelili opakovanému nárůstu počtu nakažených, což odráží předpokládaný vztah mezi teplotami a šířením nákazy. A naznačuje to scénář, o kterém jsem již hovořil vícekrát – opakované restrikce ve snaze udržet vše pod kontrolou. Tj. dlouhodobé změny v tom, jak funguje společnost a ekonomika, v tom, kam nás epidemie (ne)pustí a kam nás bude tlačit.
0

Podobné grafy mohou působit sofistikovaně a budit dojem falešného informačního „bezpečí“. Dovedeme totiž jen hledět do zpětného zrcátka a měli bychom tudíž být velmi opatrní s předpokladem, že další směr silnice bude stejný, jako ten v zrcátku. N. N. Taleb jako specialista na to, čemu říkáme riziko, v souvislosti s podobnými modely zase hovoří o počítání příborů na Titaniku. Já bych tak příkrý nebyl, jde podle mne „jen“ o to, abychom podobné modely nepřeceňovali. Ale o počítání příborů na Titaniku bychom ale možná v současné době mohli hovořit v mnoha jiných případech. Model od NYT naleznete zde, pracuje s několika parametry, včetně míry restrikcí. A i on ukazuje, jak i malá změna vstupů významně ovlivní výstupy.

Výše uvedené závěry každopádně souzní se zkušenostmi a strategií řady zemí, včetně Británie, která upustila od politiky „nevměšování se“ a zavádí to, co grafy nazývají intervencemi. Podobný je vývoj v USA, i když tam začínají spekulovat, zda „léky nejsou bolestivější než nemoc“ (na to právě reaguje i NYT). Toto rčení je ale podle mne v situaci, kdy neznáme bolestivost léku a už vůbec ne nemoci, docela zavádějící. Pokud se přitom podíváme na dynamiku epidemie v USA, podobným úvahám o příliš bolestivém léku také moc nefandí - viz následující graf, měřítko je logaritmické, tudíž ukazuje, že tempo růstu počtu úmrtí s rostoucím počtem neklesá.
0
Zdroj: Worldometers


Čtěte více:

Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
27.03.2020 15:42
S postupující pandemií COVID-19 se stále více úvah stáčí k tomu, jak p...
Proč je koronavirová krize spíš podobná té v roce 1918 než v 2008?
27.03.2020 6:13
Zapomeňte na klesající trhy v roce 2008. Šoky související s Covid-19 j...
Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
27.03.2020 14:02
V žáru globální krize se začínají dřívější ekonomická dogmata rozpoušt...
Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
27.03.2020 12:36
Nad socializací ztrát a individualizací zisků se zamýšlí Nassim Nichol...

Váš názor
 • Kdy je nejlepší umírat?
  28.03.2020 11:43

  Támhle chlápek na to měl docela dobrou teorii selského rozumu: Když už člověk bude mít těžký průběh, tak je dobré ho mít nějak po začátku, kdy už doktoři a další personál ví, co mají dělat a není vyčerpaná kapacita. Tj. nakazit se hned na začátku. A nebo nějak ke konci.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Kdy je nejlepší umírat?
   28.03.2020 13:52

   na nakazeni hned na zacatku uz je pozde :)
   Ai-kun
   •  
    28.03.2020 16:04

    Naopak. Já si myslím, že je teoreticky ta správná doba na to, se smrtelně nakazit dle jeho teorie :)... Už vím, čím budu strašit neposlušná děcka: "Když budete blbnout, tak vás pošleme do Těchonína!"
    Ten, který tančí s papoušky
 • Tři opice
  27.03.2020 21:40

  Myslím, že pan Soustružník má ve svém článku "Tři opice" v komentáři prvního grafu matematickou chybu a první model tak pro nás vypadá až příliš pesimisticky.
  Bak
  • Re: Tři opice
   28.03.2020 11:44

   Má.
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data