Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: „Krizová“ valuace akcií, propad zisků a mezinárodního obchodu a u nás hrozí krize likvidity

Perly týdne: „Krizová“ valuace akcií, propad zisků a mezinárodního obchodu a u nás hrozí krize likvidity

10.04.2020 15:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínu koronavir nezastaví, propad a oživení mezinárodního obchodu,  valuace na dvojnásobku krizových hodnot. Očkování a COVID-19. Zdravotníci v Evropě a u nás doma nastupuje sucho, školy chceme zavřené a krize likvidity. Přinášíme pravidelné Perly týdne.

Ve světě…

 

Čínu koronavir nezastaví: Ekonom Zhang Jun na stránkách Project Syndicate tvrdí, že některé země mohou nyní mít pokušení se před světem uzavírat, Čína ale stále míří ke globalizaci. Podle jeho názoru by tato politika mohla výrazně pomoci řadě států, které bojují se současnou krizí. Státy, které se uzavírají, pak mohou dokonce čelit úplnému kolapsu hospodářství. Namísto toho je třeba jít cestou mezinárodní spolupráce a ne ukazovat prsty na jiné.  Týká se to zejména Číny a USA, jejichž vztahy se před krizí významně zhoršovaly. Může sice dojít k tomu, že řada zemí a firem se bude snažit omezit rizika tím, že dojde k regionalizaci výrobních řetězců. Čína bude ale podle ekonoma mít i nadále řadu komparativních výhod, například ve výrobě elektroniky, či ve strojírenství.

 

Čínská vláda nemusí v rámci znovunastartování ekonomiky ani přicházet s novými plány, stačí, když se bude držet těch existujících, které se týkají investic do 5G sítí, vysokorychlostních železnic a podobně. „Ani americký odpor, ani COVID-19 nezastaví Čínu v tom, aby otevírala své služby a aby se stala atraktivní exportní destinací pro vyspělé i rozvíjející se země…obchod, investice a růstové příležitosti, které čínská strategie globalizace vytváří, mohou být obrovským přínosem pro země, které budou bojovat s důsledky současné krize“, míní Zhang Jun.

 

 

Propad a oživení mezinárodního obchodu: Světová obchodní organizace zveřejnila odhady toho, jak se bude v roce 2020 a 2021 vyvíjet mezinárodní obchod. I optimistický scénář hovoří o poklesu na úrovni toho z roku 2009, pak by ale měl přijít růst převyšující 20 %. Pesimistický scénář hovoří o propadu hlubším 30 % a oživení jen mírně nad optimistickým scénářem:

 

001

 

 

Valuace na dvojnásobku krizových hodnot: FTAlphaville se věnuje současné situaci na evropských akciových trzích a poukazuje na novou analýzu banky Goldman Sachs. Ta hovoří o 45 % propadu ziskovosti evropských obchodovaných firem. „To jsou špatné zprávy, ale jsou tu ještě horší. Takový pokles by totiž znamenal, že PE indexu Stoxx 600 je nyní na více než dvojnásobku valuací dosažených během poslední finanční krize a během eurokrize“, píše FTAlphaville. A přikládá následující graf s historickým vývojem a odhadem dalšího pohybu PE:

 

002

 

Předchozí dvě dna na trhu tedy přinesla PE ve výši 9,3 a 9,5, nyní se PE podle odhadů Goldmanů pohybuje kolem hodnoty 23,4. Podle FTAplhaville se tedy Goldman ve svých odhadech ziskovosti mýlí, nebo mají akcie před sebou ještě velký pád. A je tu ještě třetí možnost – banky totiž dnes mají v indexu znatelně menší váhu než v roce 2007, opak platí o sektoru zdravotní péče. To se promítá i do změn celkové ziskovosti a podle FTAlphaville by tento faktor mohl nahrávat většímu optimismu. Každopádně je zřejmé, že během recese a krize je těžké odhadnout další vývoj ziskovosti a tudíž i to, jaký je vlastně i PE.

 

 

Očkování a COVID-19: Nová studie „Correlation between universal BCG vaccination policy and reduced morbidity and mortality for COVID-19: an epidemiological study“ se zabývá rozdíly v tom, jak jsou jednotlivé země postiženy pandemií koronaviru. Její autoři tvrdí, že předběžné závěry ukazují na možný vztah mezi intenzitou epidemie na straně jedné a BCG očkováním na straně druhé. Vědci konkrétně píší, že země, ve kterých není toto očkování proti tuberkulóze systematické a plošné (například Itálie, Nizozemí, či USA) jsou koronavirem postiženy více. Tento závěr by tedy prý odpovídal jiným studiím, které hovoří o tom, že očkování tohoto typu podporuje odolnost proti více chorobám dýchacích cest. Vědci dodávají, že i země, kde bylo toto očkování zavedeno později, jsou nyní ohroženy více a za příklad dávají Irán.

 

 

Dvě třetiny bez symptomů: South China Morning Post tvrdí, že 68 % potvrzených případů nákazy koronavirem během posledních osmi dní bylo bez symptomů. Vědci k tomu ale dodávají, že toto číslo je odvozeno z příliš malého vzorku na to, aby bylo možno činit silné závěry. Deník píše, že různé země nakládají s čísly týkajícími se počtu nemocných různým způsobem. Například Jižní Korea udává čísla celková, tedy včetně těch, kteří jsou podle testů nakaženi, ale symptomy nevykazují. Ovšem země jako Velká Británie, či Spojené státy vykazují čísla, která tuto část nakažených neodráží.

 

Dr Robert Redfield z US Centres for Disease Control and Prevention podle South China Morning Post odhaduje, že bez symptomů je asi 25 % nakažených. Benjamin Cowling z University of Hong Kong se domnívá, že s ohledem na to, co o nemoci zatím víme, „by bylo překvapivé, kdyby ze 100 nakažených lidí nevykazovalo symptomy méně než 10 a více než 30“. Data pak může znatelně ovlivňovat to, že nakažení nevykazující symptomy mohou být pouze ve fázi, která předchází fázi symptomatické.

 

 

Zdravotníci v Evropě: Eurostat přináší porovnání evropských zemí podle toho, jak velká část lidí v produktivním věku pracuje v sektoru zdravotní péče: My spolu se zbytkem východní Evropy patříme k zemím, kde je tento podíl nejnižší. Nejvyšší je naopak na severu Evropy:

 

003

 

a u nás doma...

 

A nastupuje sucho: Ekolist.cz si všímá toho, že „současné jasné počasí spolu s rozvíjející se vegetací opět prohlubuje problém posledních několika let: sucho“. „Bohužel to vypadá, že sucho nám nastupuje ve velkém a nebude se na tom v příštích dnech příliš měnit. Prozatím to nevypadá, že bychom se měli dočkat nějakých výraznějších srážek,“ uvádí analytička Monika Bláhová z portálu Intersucho.cz.

 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu jsou podprůměrné i dubnové průtoky řek a potoků, přičemž ve 30 % profilů nedosahovaly ani čtvrtiny měsíčního normálu. Předpokládá se, že během dalších dnů bude hladina vodních toků buď stejná, nebo bude pozvolna klesat, s výjimkou vodních toků odvodňujících horské oblasti se sněhovou pokrývkou, kde může být vody více.

 

004

Zdroj: Intersucho

 

 

Školy chceme zavřené: Seznam.cz píše, že „tisíce rodičů protestují proti otevírání škol“. „Přes 58 tisíc lidí ke čtvrtečnímu dopoledni podepsalo petici, kterou vyzývají ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby byly školy uzavřeny do konce školního roku. Podle signatářů by se při dřívějším otevření mohla nákaza začít rychle šířit nejen ve školách, ale i v hromadné dopravě či v rodinách“, píše portál.

 

Nošení roušek ve školách by podle zastánců uzavřených škol bylo pro děti i učitele nezdravé a vysilující. Není podle nich také jasné, jak by děti měly roušky užívat, když mají třikrát denně stravu, kterou jedí v jedné místnosti. Nebo jak by se před nákazou ochránily učitelky vyššího věku se zdravotními problémy.

 

 

Krize likvidity: Ihned.cz přináší úvahu Miroslava Singera, hlavního ekonoma Generali CEE Holding a bývalého guvernéra ČNB. Varuje před problémy v případě, že se „rychle nevzpamatujeme a neuvědomíme si, že českou ekonomikou se začíná řítit krize likvidity, nedostatku hotovosti, způsobeného výpadkem příjmů podniků a podnikatelů v řádu mnoha set miliard korun“.

 

„Je třeba převést odpovědnost i rozhodování o velkém programu úvěrů se státní zárukou na komerční banky. Aby se chovaly odpovědně, musí nést i část rizik. Státní garance proto musí pokrývat jen část nových úvěrů. Takové programy existují v jiných zemích, například ve Švýcarsku z nich už firmy půjčky čerpají. V přípravě takového programu ale začínáme dramaticky zaostávat. Už minulý týden ho schválil rakouský parlament, včera jej oznámili Maďaři. A Němci už také „jedou“. Další vyčkávání je mimořádně nebezpečné pro českou ekonomiku i pro společnost“, tvrdí ekonom.

 

Čtěte více:

Investiční tip: Překrásný nový svět, aneb jak přidat riziko do portfolií
09.04.2020 15:47
S tím, jak se pozvolna stabilizují počty nově nakažených a začíná se u...
Odhady propadu produktu
09.04.2020 18:40
Například americký trh práce v poslední době nejednou ukázal, že i jin...
Akcie, dluhopisy, ropa... před svátky se trhům daří
09.04.2020 16:52
Jak jsme předpokládali, dalšími špatnými makročísly si dnes investoři ...
František Kronus: Jak obchodovat ropu a na co si dát pozor
09.04.2020 17:18
Jak investovat přes Patrii do ropy? Mohu si koupit přímo barel ropy?...
Zelený čtvrtek na amerických trzích
09.04.2020 22:00
Zámořské trhy před prodlouženým víkendem navázali na včerejší pozitivn...

Váš názor
 •  
  10.04.2020 16:36

  A vinař Míra Singer by si měl uvědomit, že peníze nikdo hromadně nespálil a ani nepálí. Ano, druhotná platební neschopnost je problém. Ale asi fakt nebude řešením, aby to zatáhl nenávratně stát a nebo banky. A hlavně se s tím mělo dělat něco již dávno. Třeba celá společnost měla jasně přijmout splatnost faktur jako normu a vše mimo normu tvrdě trestat.
  Ten, který tančí s papoušky
 •  
  10.04.2020 16:32

  Tak co by měl taky jiného děkan Zhang Jun ze Šanghaje říkat? Si přeci kapr nevypustí rybník. Nebo ještě lépe. Si přeci nenaběhne na vidle.
  Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
24.09.2021
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  
8:31Volvo Cars hodlá do roku 2030 prodávat auta, v jejichž interiéru nebude kůže
6:09Investiční tip Visa: Korekce za námi?  
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů