Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Finanční šéfové v regionu jsou optimističtější než OECD

Průzkum: Finanční šéfové v regionu jsou optimističtější než OECD

25.06.2020 10:12
Autor: ČTK

Finanční ředitelé ve střední Evropě jsou optimističtější než Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a místní vlády. Na 45 procent z nich si myslí, že v následujících třech letech se tržby nezmění, nebo dokonce porostou. Téměř všichni míní, že dopady koronaviru nebudou pro firmy likvidační. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy EY mezi 250 finančními šéfy v regionu.

Za největší riziko považuje více než čtvrtina finančníků globální recesi, osm z deseti si myslí, že pandemie přeroste v ekonomickou krizi. Na 48 procent dotázaných si uvědomuje, že pokles důvěry spotřebitelů naruší dodavatelský řetězec.

Mezi finančními řediteli panuje na rozdíl od zpráv OECD optimismus, co se týče dopadů pandemie koronaviru na HDP států střední a východní Evropy. Na 77 procent jich odhaduje propad letošního HDP maximálně do sedmi procent, avšak 40 procent z nich odhaduje snížení pouze o tři až pět procent.

Obavy z budoucího vývoje se vedle poklesu spotřeby, resp. tržeb týkají také navyšování přímých i nepřímých daní. Na nejistý výhled opatření proti koronaviru upozorňuje desetina respondentů, kteří nemají dostatek informací k učinění správných rozhodnutí.

"Pětina finančních ředitelů spatřuje hlavní příčinu recese v poklesu důvěry a snížení spotřeby koncových zákazníků. Firmám poklesnou tržby a zisk, zhorší se likvidita, nebudou schopny dostát svým závazkům vůči dodavatelům a celý řetězec se naruší. Dvě třetiny manažerů letos čeká pokles tržeb mezi deseti a 30 procenty," uvedla vedoucí partnerka poradenství v EY Alice Machová.

Na 74 procent finančních ředitelů vidí další vývoj pozitivně. Očekávají, že se ekonomika vrátí do podoby z roku 2019 během následujících dvou let. Zhruba každý druhý finanční manažer předpokládá, že se v následujících třech letech tržby nezmění nebo dokonce porostou v porovnání s loňským rokem.

Aby firmy zvyšovaly svou odolnost, třetina sníží náklady, čtvrtina odloží nebo zruší plánované investice a 12 procent finančních ředitelů přemýšlí o kompletní změně plánu financování společnosti. Každý druhý je přesvědčený o tom, že flexibilní strategie, propracovaný krizový plán a finanční rezervy jsou nezbytné pro boj s krizí.

Aktuální zpráva OECD uvádí, že česká ekonomika bude jednou z nejvíce zasažených v souvislosti s opatřeními proti pandemii koronaviru. Je zřejmé, že hlavní příčinou poklesu ekonomiky jsou podle finančních manažerů opatření proti pandemii. Zároveň uvádějí, že druhou vlnu pandemie neočekávají.


Čtěte více:

GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje
25.06.2020 8:49
Nálada německých spotřebitelů se dál zlepšuje. Rušení omezení zavedený...
FAZ: Klíčový akcionář Lufthansy bude hlasovat pro záchranný balík
25.06.2020 8:54
Klíčový akcionář německé letecké společnosti Lufthansa bude hlasovat p...
Rozbřesk: ČNB se na nekonvenční politiku zatím nechystá
25.06.2020 9:14
Včerejší zasedání bankovní rady ČNB nepřineslo podle očekávání žádnou ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.08.2025
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  
17:01Globální nerovnováhy si zřejmě už zaslouží své jméno
16:01ČNB překvapila jestřábí prognózou
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
14:14ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:31Dobré výsledky Eli Lilly zastínila slabší účinnost nové pilulky proti obezitě. Akcie prudce padají

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost