Americká centrální banka (Fed) a čtyři dozorčí agentury zmírní takzvané Volckerovo pravidlo, které dosud omezovalo banky v investicích do spekulativních finančních aktiv. Opatření schválené po finanční krizi z roku 2008 kritizovaly samy banky a ve své volební kampani v roce 2016 požadoval jeho zrušení i americký prezident Donald Trump. Oznámení povzbudilo bankovní akcie, protože finančním domům dává naději uvolnit nashromážděný kapitál miliard dolarů. Následuje nicméně zpráva o omezení výplaty dividend podobně, jako je uplatňováno v Evropě včetně Česka, v důsledku provedených zátěžových testů amerických bank.
Volckerovo pravidlo padá
Opatření vzniklo jako součást takzvaného Doddova-Frankova zákona z roku 2010, který měl zabránit dalším krachům bank a jejich záchraně na účet daňových poplatníků. Bankám bylo pravidlo dlouho trnem v oku. Stěžovaly si, že je příliš vágní a složité a jeho dodržování na ně uvaluje nepřiměřenou administrativní zátěž.
O přeregulovanosti bankovního sektoru mluvil i Trump. Chtěl, aby bylo snazší si půjčovat, čímž by se zajistil růst ekonomiky.
Fed uvedl, že úprava, proti které se stavěli američtí demokraté, za jejichž vlády Volckerovo pravidlo vzniklo, vstoupí v platnost k 1. říjnu. Podle agentury AP je to velké vítězství Trumpovy administrativy.
Banky budou nově moci snadněji investovat do různých oblastí rizikového kapitálu. Změna pravidla jim také umožní vyhnout se povinnosti vyčlenit hotovost při obchodování s deriváty mezi různými přidruženými společnostmi téže firmy, napsala agentura AP.
Paul Volcker, který loni ve 92 letech zemřel, stál v letech 1979 až 1987 v čele Fedu. Před svou smrtí přípravy na změnu pravidla, jež neslo jeho příjmení, kritizoval. Změna podle něj "zesiluje rizika ve finančním systému, zvyšuje morální hazard a narušuje ochranu před střety zájmů, které se velmi očividně projevily během poslední krize".
Fed potvrdil omezení výplaty dividend a zakázal bankám zpětné odkupy akcií
Pozitivní zprávu pro bankovní akcie střídá také zpráva omezující. Fed omezil největším komerčním bankám v zemi výplatu dividend a nejméně do konce září jim zakázal odkup vlastních akcií. Požádal je také o revizi dlouhodobých kapitálových plánů. Fed tím reaguje na nejnovější výsledky zátěžových testů amerických bank, které ukázaly, že banky čelí výrazným kapitálovým ztrátám. Centrální banka testovala, jak jsou komerční banky schopny odolat ekonomickému propadu způsobenému koronavirovou pandemií.
Fed neupřesnil, jak jednotlivé banky v jeho pandemické analýze dopadly. Zjistil však, že všech 34 testovaných bank by v případě nejhoršího scénáře, kdy by ekonomické oživení mělo tvar písmene W, vykázaly souhrnnou úvěrovou ztrátu 700 miliard USD (16,7 bilionu Kč). Tvar W znamená, že po recesi a krátkém oživení by se ekonomika vrátila znovu do recese.
Banky sice podle Fedu jsou schopné odolat vážnému, prudkému a dlouhodobému hospodářskému poklesu, několik by se jich ale dostalo blízko svých minimálních kapitálových požadavků. S ohledem na tuto skutečnost Fed stanovil limit týkající se toho, kolik kapitálu banky mohou použít na výplatu dividend investorům ve třetím čtvrtletí. Nesmějí vyplatit více než ve druhém čtvrtletí a výplata nesmí překročit průměrný čistý zisk za poslední čtyři čtvrtletí.
Fed také zakázal odkup akcií po dobu nejméně třetího čtvrtletí. Banky už kvůli pandemii odkupy akcií dobrovolně pozastavily, zatím ale nebylo jasné, jak dlouho to bude trvat.
Kroky Fedu z poslední doby jsou naprosto výjimečné. Je to poprvé od zavedení zátěžových testů z doby finanční krize let 2007 až 2009, kdy Fed musel zásadně změnit každoroční test kvůli dramatickému výkyvu vývoje ekonomiky. Po zveřejnění některých detailů v únoru musel Fed na poslední chvíli přidat analýzu citlivosti, aby zohlednil aktuální ekonomický chaos, který překonal i jeho scénář pro nejhorší případ oficiálně představený v původním testu.
Analýza naznačuje, že některé banky jsou zranitelnější než jiné. V souhrnu by měla bankám v případě nejhoršího scénáře klenout úroveň kapitálu na 7,7 procenta, některé by se však dostaly nebezpečně blízko minimální požadované hranici 4,5 procenta, kterou jsou povinny držet, aby byly považovány za dobře kapitalizované.
Bez jmenování jednotlivých bank Fedu uvedl, že některé z nich spoléhají na mnohem optimističtější výhled, než by bylo vhodné, a jejich kapitálové plánování nebylo promyšlené. Každá z bank obdržela od Fedu podrobnou zprávu o svém stavu. Banky mohou upravit své původní plány, aby získaly lepší hodnocení, a zveřejnit tyto detaily v pondělí po skončení obchodování na burzách, uvedla agentura Reuters.
(Zdroj: čtk, Reuters, Patria)