Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mohan: Alternativní měřítko růstu ukazuje nulu u USA, u Číny mírně nad nulou

Mohan: Alternativní měřítko růstu ukazuje nulu u USA, u Číny mírně nad nulou

10.08.2020 13:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak udržitelný je z hlediska životního prostředí globální ekonomický rozvoj? Tímto tématem se na stránkách VoxEU zabývají Aniruddh Mohan, Akshay Thyagarajan a Nicholas Muller s tím, že škody napáchané ekonomickou aktivitou jsou obvykle měřeny ve fyzikálních jednotkách – emise například v tunách. Jenže to je podle ekonomů chyba a tyto škody by se měly měřit v peněžních jednotkách. Jak by v takovém případě vypadal „skutečný“ ekonomický růst očištěný o škody na životním prostředí?

Znečištění životního prostředí je v principu „nenaceněný náklad spojený s výrobou a spotřebou zboží a služeb“. Odhad monetární výše těchto škod je podle ekonomů významný například z následujícího důvodu: Pokud třeba u emisí oxidu uhličitého pracujeme s tunami. Zůstává skryto, že každá další tuna působí větší a větší monetární škody.

V centru pozornosti se podle ekonomů nachází, co se týče vztahu mezi ekonomickým rozvojem a poškozováním životního prostředí, Čína. Právě u ní bychom mohli z vývoje tun emisí oxidu uhličitého a dalších emisí dojít k závěru, že se pohybuje na cestě k udržitelnému růstu. Monetární výše příslušných škod ale podle odhadů ekonomů vzrostla od roku 2011 o 50 %. Pokud budou tyto škody růst i nadále podobným tempem, do čtrnácti let se v přepočtu na hlavu zdvojnásobí.

Mohan a jeho kolegové v následujících grafech ukazují své odhady ekonomického růstu u vybraných zemí očištěné o vliv fonetizovaných škod na životní prostředí. Ve Spojených státech tedy podle těchto dat takto očištěný růst postupně klesá k nule a podobná je situace i v zemích, jako je Velká Británie, Francie či Itálie. Japonsko se svým tempem růstu dokonce dostává znatelně pod nulu, Čína se po letech poklesu dostává mírně nad nulu a toto měřítko růstu u ní tedy leží hluboko pod oficiálními čísly:
růst životní prostředí země

Ekonomové si všímají i toho, že v Indii se za posledních 21 let produkt na hlavu zdvojnásobil, ale upravený růst produktu hovoří úplně jinou řečí. Celkově pak tento přístup podle ekonomů významně přispívá k diskusi o tom, zda je globální ekonomika na cestě k environmentální udržitelnosti, nebo ne. Ukazuje se totiž i to, že znečištění měřené například na tuny dosahuje svého vrcholu mnohem dříve než znečištění měřené monetárními jednotkami – viz následující graf, který ukazuje obecný vztah mezi oběma veličinami a příjmy na hlavu:
růst životní prostředí země

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Obrací se Německo k vodíku?
12.06.2020 5:58
Německá utilita RWE chce z obnovitelných zdrojů elektrické energie vyr...
Víkendář: Sny nám problémy nevyřeší
13.06.2020 8:46
„Pokud někdy byla ta správná chvíle připomenout si to, že pouhé sny ni...
Víkendář: Nová nejbohatší země na světě?
04.07.2020 9:11
Guyana vždy bývala jednou z nejchudších zemí Jižní Ameriky, ale jak pí...
Rostoucí poptávka bohatých investorů po udržitelnosti značí nový trend
10.07.2020 10:52
Boháči po celém světě vynakládají čím dál více peněz na sociálně, etic...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data