Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Formování silnější postpandemické ekonomiky ASEAN+3

Formování silnější postpandemické ekonomiky ASEAN+3

09.10.2020 6:09

Moderní mezinárodní finanční soustava se vyvinula ze zkázy druhé světové války. Od té doby ji vytrvale utvářejí historické propady – naposledy globální finanční krize roku 2008.

Pandemie COVID-19 dnes globální finanční soustavu podrobuje další náročné zkoušce. Význam regionální finanční spolupráce přitom dále zdůrazňuje bezprecedentní výzva, jíž čelí region ASEAN+3 – deset členů Sdružení států jihovýchodní Asie (Brunej, Kambodža, Indonésie, Laoská LDR, Malajsie, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam) plus Čína, Japonsko a Korea.

Od asijské finanční krize roku 1997 ekonomiky ASEAN+3 v oblasti finanční bezpečnosti svědomitě posilují regionální opatření. Každoroční schůzka ministrů financí a guvernérů centrálních bank ASEAN+3 je ústředním bodem regionální spolupráce zaměřené na upevňování hospodářské a finanční odolnosti.

Země ASEAN+3 se v roce 2000 rozhodly za tím účelem zřídit Čiangmaiskou iniciativu (CMI), finanční záchrannou síť regionu. CMI byla sítí bilaterálních swapových uspořádání mezi zeměmi ASEAN+3, jejímž cílem bylo v dobách nouze poskytovat členům likviditu v amerických dolarech a doplňovat finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu.

V březnu 2010, po globální finanční krizi, se CMI vyvinula v Dohodu o multilateralizaci Čiangmaiské iniciativy (CMIM), podle níž budou zúčastněná swapová uspořádání nadále podléhat jednotné dohodě a centralizovanému rozhodovacímu orgánu. Velikost facility CMIM byla stanovena na 120 miliard dolarů.

Od svého zavedení byla dohoda o CMIM dvakrát aktualizována. První dodatek v roce 2014 zdvojnásobil výši ujednání na 240 miliard dolarů a část „odpojenou od MMF“ – maximální částku, jež je členům dostupná bez spolufinancování MMF – zvýšil z 20 % na 30 %.

Druhý dodatek, jehož cílem je podpořit flexibilitu při spolufinancování za využití pomoci od MMF a posílit koordinaci s Fondem, nabyl účinnosti v červnu.

Na svém posledním setkání dne 18. září si ministři financí a guvernéři centrálních bank ASEAN+3 vyměnili názory na globální a regionální ekonomické vyhlídky, jakož i na politické reakce na rizika a výzvy vyplývající z pandemie COVID-19. Během posledních několika měsíců tvůrci politik v regionu zavedli v souvislosti s pandemií mimořádná opatření ve formě cílené fiskální, měnové a úvěrové podpory domácností a firem a dopřávali finanční soustavě regulatorní zdrženlivosti a likviditní podpory.

Za této situace ministři financí a guvernéři centrálních bank ASEAN+3 oznámili včasnou a historickou dohodu na posílení CMIM, která členům dozajista pomůže lépe se vypořádat se zvýšeným rizikem a nejistotou, jež přináší pandemie. Nejnovější vylepšení dohody umožní členům přístup až ke 40 % facility CMIM bez spolufinancování MMF. Nadto se členové dohodli, že formulují možnost využít ke krizovému financování CMIM vedle dolaru vlastní měny, na dobrovolném a poptávkou taženém základě.

Tyto dodatky, které vejdou v účinnost po završení ratifikačního procesu ve všech členských zemích ASEAN+3, dále posílí CMIM jako robustní a spolehlivý mechanismus regionální svépomoci a upevní jeho důležitost a význam v globální síti finanční bezpečnosti.

Důležitou úlohu „důvěryhodného rodinného lékaře“ při podpoře členů uskupení v tomto ohledu hraje Úřad ASEAN+3 pro makroekonomický výzkum (AMRO), založený v roce 2011 s pověřením uskutečňovat regionální makroekonomický dohled a napomáhat realizaci CMIM. V dnešním prostředí je ještě podstatnější mandát AMRO přispívat k regionální ekonomické a finanční stabilitě. Pod vedením Doi Tošinoriho vytváří AMRO včasné analýzy a zprávy o regionálních dopadech pandemie s cílem podporovat tvorbu politik v členských zemích.

Pandemie COVID-19 si od svého propuknutí vyžádala velkou oběť na lidských životech i národních ekonomikách. Tvůrci politik v regionu ASEAN+3 zavedli nezbytná opatření k potlačování dalšího přenosu koronaviru, což nevyhnutelně postihlo ekonomickou aktivitu. Za situace, kdy se globální ekonomika rostoucí měrou propojuje, potvrzují poruchy v mezinárodních dodavatelských řetězcích a potíže sužující mnoho průmyslových odvětví důležitost zmírňování zranitelnosti regionu ekonomickými a finančními šoky. Povzbuzuje nás pokrok CMIM a AMRO coby významných nástrojů k posilování odolnosti našich ekonomik.

Přestože se letos v mnoha ekonomikách předpovídá strmý propad růstu, očekáváme, že ekonomika ASEAN+3 se v nezbytné lhůtě odrazí ode dna – už teď se objevují známky zotavení. Vzhledem k nejistému vývoji pandemie však země ASEAN+3 zůstávají ostražité a ústup od opatření souvisejících s pandemií budeme plánovat s obezřetností, abychom v regionu zabezpečili růst a finanční stabilitu.

Konečně se ministři financí a guvernéři centrálních bank ASEAN+3 zavazují zůstat rezolutní ve svém odhodlání prosazovat otevřený a na pravidlech založený multilaterální systém obchodu a investic a upevňovat regionální spolupráci a integraci.

Asó Taró, bývalý premiér Japonska (2008-09), je japonským vicepremiérem a ministrem financí. Le Minh Hung je guvernér Státní banky Vietnamu. Japonsko a Vietnam společně předsedají Postupu ministrů financí a guvernérů centrálních bank ASEAN+3 v roce 2020.

Copyright: Project Syndicate, 2020.
www.project-syndicate.org

 
 

Čtěte více:

HBR: Aristoteles a pandemie
07.10.2020 10:52
Neustále děláme chyby jen proto, že o věcech rozhodují ti špatní lidé....
Čínský nástup a americká „slabina“
05.10.2020 17:35
Čína po svém vstupu do Světové obchodní organizace dokázala naplno vyu...
Dividendové žně?
06.10.2020 17:40
U společností, které jsou pod tržním a následně finančním tlakem, obvy...
Trump překvapivě hodil vidle do dalších stimulů, otevírá tak dveře Fedu
07.10.2020 12:49
Prezident Donald Trump ohromil své poradce a spojence v Kongresu tím, ...

Váš názor
  • Každý, kdo země ASEAN navštívil,
    09.10.2020 9:58

    Každý,kdo země ASEAN navštívil, ví, že jde o silné dynamické ekonomiky, vhodně vyvažující vliv kontinentální Číny (i spoluprací s ní) a tvořčící velkou konkurenci EU. Je jen otázkou času, kdy Dolar a Euro přestanou v jejich transakcích hrát důležitou roli. Chápu, že Patria nemá analytickou kapacitu na to, aby kriticky zhodnotila to, co se vzletně píše na serveru AMRO, nebo promítá na velkoplošných obrazovkách na letišti v Bangkoku a realitu (jistě bude o dost méně růžová). To by mělo být úlohou markeekonomů, placených z daní.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
28.01.2022
17:23Evropa dál v červeném, zatímco Ameriku vede vzhůru Apple. Výnosy obrátily dolů  
16:03Analytik: Optimistický výhled Visa táhne cenu akcií vzhůru  
15:26Komentář analytika: Slibované odměňování akcionářů Unicredit je tady  
15:01Co dělat a nedělat na padajících trzích
14:12Ján Hladký k výsledkům Applu: Skvělý kvartál ve všech ohledech  
13:34Vyšší tržby navýšily zisk H&M nad očekávání. Akcie rostou o 4 procenta
13:19Perly týdne: M2 pro akcie nevypadá slibně, Tesla roboti důležitější než elektromobily, ty nyní limituje hlavně cena
12:26Komentář: Slabší důvěra v evropské ekonomice a pozitivní očekávání
11:46Reuters: Kolik operátorů je už hodně? Italská telco dohoda může v Evropě otevřít stavidla
10:56Dolar dál posiluje, akcie v červeném, změny směrů jsou už každodenním rituálem  
10:38Německá ekonomika se loni vrátila k růstu, na konci roku ale opět klesla
9:35Akcie O2 budou staženy z pražské burzy ke konci února, oznámila PPF. Vyrovnání do konce dubna
9:15UNICAPITAL Invest I a.s.: Informace o výplatě výnosu dluhopisů a splacení jistiny
9:07Rozbřesk: Česká ekonomika v závěru roku zpomalovala. Jak razantní bude ČNB?
8:53Apple přeletěl odhady a valná hromada O2 schválila vytěsnění. Evropské futures přešlapují na místě  
8:27Tržby Apple na nový rekord a zisk výše o pětinu vynesl iPhone 13 i zábava a učení z domů v pandemii
8:09Bruegel: EU by se dokázala vypořádat s krátkým přerušením dodávek ruského plynu, ale s vážnými ekonomickými důsledky
6:07Jak by vlastně měla centrální banka komunikovat s veřejností a co by ECB měla zlepšit?
27.01.2022
22:02Wall Street navazuje na pokles. Tesla -11,55 %  
18:06Podle „standardní“ historie by měl dolar po prvním zvednutí sazeb smazat své předchozí zisky a akcie před sebou mají ještě měsíce růstu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Caterpillar Inc (12/21 Q4, Bef-mkt)
Colgate-Palmolive Co (12/21 Q4, Bef-mkt)
Chevron Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
LyondellBasell Industries NV (12/21 Q4, Bef-mkt)
Phillips 66 (12/21 Q4, Bef-mkt)
Swatch Group AG/The
7:20Volvo AB (12/21 Q4)
8:00Electrolux AB (12/21 Q4)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (11/21 Q4)
10:00DE - HDP, q/q
12:55VF Corp (12/21 Q3)
13:00Charter Communications Inc (12/21 Q4)
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university