Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Norsko je první zemí, kde se prodalo víc elektromobilů

Norsko je první zemí, kde se prodalo víc elektromobilů

05.01.2021 14:37
Autor: ČTK

Norsko se stalo první zemí světa, kde se prodalo více elektromobilů než aut na benzinový, naftový či hybridní pohon. S odvoláním na norský svaz pro silniční dopravu OFV to dnes uvedla agentura AFP. Podíl elektromobilů, které se loni v Norsku prodaly, činil 54,3 procenta. Německá automobilka Volkswagen tam zároveň předstihla amerického výrobce Tesla jako největší prodejce elektromobilů.

O rok dříve činil podíl elektromobilů na norském trhu 42,4 procenta, před deseti lety pouhé jedno procento.

Celkem se loni v této skandinávské zemi prodalo 141.412 nových vozů, z nichž 76.789 je zcela elektrických.

Norsko, země s obrovskými zásobami ropy a zemního plynu, chce jako první stát světa ukončit v roce 2025 prodej nových vozů na benzin a naftu. Oslo za tímto účelem osvobozuje elektrická auta od daní, které platí majitelé vozů na fosilní paliva.

"Rozhodně jsme na dobré cestě dosáhnout cíle stanoveného na rok 2025," konstatoval na tiskové konferenci šéf svazu OFV Öyvind Thorsen. Prodej elektromobilů se výrazně zvyšoval ke konci roku, za prosinec jejich podíl na trhu činil 66,7 procenta.

"Odhadujeme, že podíl elektrických vozů na trhu v roce 2021 přesáhne 65 procent," řekla podle agentury Reuters Christina Buová, která stojí v čele zájmové skupiny, jež v zemi prosazuje elektromobily.

V České republice tvoří elektromobily 1,2 procenta z celkového počtu prodaných aut. Loni se od ledna do listopadu prodalo 2103 aut čistě na elektrický pohon, což je trojnásobný meziroční nárůst. Prodej aut s hybridním pohonem pak meziročně vzrostl o 44 procent na 10.900 vozů. Hybridy se na trhu podílely šesti procenty.

Za deset let by v Česku podle odhadu elektrárenské společnosti ČEZ mohlo jezdit přes půl milionu elektromobilů, tedy téměř desetina vozového parku osobních aut.


Čtěte více:

Nezaměstnanost v Německu v prosinci nečekaně klesla
05.01.2021 11:17
Počet nezaměstnaných v Německu se v prosinci navzdory restrikcím v sou...
Burza v New Yorku akcie čínských telekomů překvapivě nevyřadí
05.01.2021 12:38
Akciová burza v New Yorku (NYSE) překvapivě odstoupila od rozhodnutí v...
Český developer UDI Group postaví ve Varšavě byty za 2,5 mld. Kč
05.01.2021 12:02
Český developer UDI Group, s jehož akciemi se obchoduje na trhu START,...
Bloomberg: Ultranízké úrokové sazby nás letos neopustí
05.01.2021 14:17
Centrální banky letošní rok stráví zřejmě se svými extra uvolněnými mě...
Čínský akciový index dosáhl 13letého maxima
05.01.2021 14:12
Čínský akciový benchmark dnes zavřel nad úrovní svého předchozího maxi...

Váš názor
  •  
    05.01.2021 15:26

    Norsko...krajina zasobujuca cely svet ropou....pochopil som to tak,ze ropou dotuju elektomobilitu....snad som to pochopil dobre...snad.
    Shell
    •  
      05.01.2021 15:30

      ... pouze mají větší příjmy a tak si EV můžou dovolit kupovat :o)
      Kočičák
      •  
        06.01.2021 9:29

        pouze dotace, to neni ze by to lide chteli. Dokud budou takove nesmyslne dotace, tak budu jezdit ve sve stare fabii dokud se nerozpadne a pak klidne mhd
        Trade4fun
        • nekteri lide ale elektro auto "chteji"
          06.01.2021 9:50

          protoze deti muzou byt take dalsi faktor: kolega rikal ze socialne orientovani sousede na nej upozornili v komunite a podali zadost na prosetreni vychovy deti v jeho rodine kvuli tomu ze udajne dava spatny priklad svym detem kdyz pouziva spinave fosilni auto. od te chvile si sam uvedomil ze on sam vlastne "chce" elektroauto a dokonce se zapojil do aktivit s jejich propagaci. zvlast kdy si uvedomil jak maji skvely socialne orientovany stat
          eple
          • Re: nekteri lide ale elektro auto "chteji"
            08.01.2021 12:58

            Ekologické uvědomění je určitě správné. Je třeba připojit další další sociální podporu, například platbu za el. energii pro domácnost za nízký paušálni poplatek, možnost nabíjení auta v zaměstnání zdarma a pod.
            Dio
Aktuální komentáře
16.03.2026
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data