Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Elon Musk, zachytávání uhlíku a budoucnost ropných firem

Víkendář: Elon Musk, zachytávání uhlíku a budoucnost ropných firem

21.02.2021 9:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Bloomberg Green přinesl rozhovor s řadou ředitelů velkých energetických firem, které se musí popasovat s trendem příklonu k zeleným energiím. Zazněl i názor, že jakákoliv větší energetická transformace musí zahrnovat zachytávání uhlíku z atmosféry. „A muž, který odstranil uhlík z aut, jej nyní chce stáhnout i ze vzduchu,“ tvrdí Bloomberg Green s tím, že tímto mužem je zakladatel Tesly Elon Musk.

Musk totiž oznámil, že věnuje 100 milionů dolarů tomu, kdo přijde s nejlepší technologií zachytávání a ukládání uhlíku z atmosféry. To by mohlo podle některých názorů přilákat investory i vědce a pomoci rozvoji těchto technologií. Bloomberg k tomu uvedl, že i kdybychom dokázali přejít na bezemisní technologie, je otázkou, co s emisemi, které již byly do atmosféry vypuštěny. Jaké jsou dostupné technologie?

V první řadě je možností pěstovat více stromů. Podle odhadů by to mohlo výrazně přispět k dosažení klimatických cílů definovaných v pařížských dohodách. Jenže stromy potřebují půdu a pokud by skutečně měly přinést větší efekt, musela by být podle Bloombergu osazena území odpovídající svou rozlohou asi trojnásobku rozlohy Indie. Vedle výsadby stromů je tu zmíněné zachytávání a uskladnění uhlíku.


 

Tato technologie obvykle uhlík zachytí, stlačí a uskladní pod zemí, například ve starých ropných vrtech. Alternativou je takzvaná CDR technologie. Ta zachytává oxid uhličitý a ihned jej používá například v některých průmyslových podnicích. Problémem tu je ale náklad takto získaného uhlíku. Podle švýcarské společnosti ClimeWorks se cena pohybuje mezi 600 – 800 dolary za tunu oxidu uhličitého. Bloomberg tvrdí, že nakonec budou muset být využity všechny možné postupy a technologie, včetně těch, které používají některé minerály k tomu, aby měnily oxid uhličitý ze vzduchu na minerály uhlíku. Ty následně mohou být využity v zemědělství.

Marcius Extavour, který se zabývá popsanými technologiemi, pro Bloomberg Green uvedl, že Muskův krok přivede do odvětví pozornost investorů i vědců. Nápadů je přitom podle něj dost, jde o to, které jsou uplatnitelné v praxi, které je možné používat ve velkém měřítku a za přijatelných nákladů. Nyní jsme přitom stále vzdáleni tomu, abychom měli potřebné kapacity pro splnění našich cílů. Například Mezinárodní panel pro změnu klimatu IPCC tvrdí, že do roku 2100 musíme z atmosféry odstranit 100 – 1000 gigatun oxidu uhličitého.

Samantha McCullochová z Mezinárodní energetické agentury IEA zase pro Bloomberg uvedla, že nyní se na komerční bázi používají kapacity, které zachytí asi 40 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Globální energetika přitom ročně do ovzduší vypustí přibližně 33 – 34 miliard tun, takže zachytávání hraje stále marginální roli. Pomoci by mimo jiné mohla politika nové americké vlády.

Podle Bloombergu si někteří zelení aktivisté spojují zachytávání uhlíku s ropnými firmami a hledí na ně proto negativně, ale McCullochová uvedla, že jde o technologie univerzální. Například výroba cementu podle ní generuje asi 7 % globálních emisí oxidu uhličitého, což je přibližně 2,5krát více než letecká doprava. Taková odvětví by měla zachytávání uhlíku využívat mnohem více.

Bloomberg dodal, že velké ropné firmy nazývané „Big Oil“ se snaží změnit svou image. Už o sobě nehovoří jako o ropných společnostech, ale jako o energetických společnostech. Nicméně ceny jejich akcií žádným boomem neprochází – následující graf ukazuje, jak klesá podíl kapitalizace těchto společností na celkové kapitalizaci amerického trhu:
ropa <a class=komodita komodity Patria" src="/Fotobank/bea794d6-a064-4ef8-a272-331f72e7907a?width=500&height=338&action=Resize&position=Center" />

Vicky Hollubová, která stojí v čele společnosti Occidental, pro Bloomberg Green uvedla, že technologie zachytávání uhlíku jí budou přinášet zisky proto, že umožní zvýšit těžbu ropy. Navíc je o ně znát zájem z jiných odvětví a firem, které se také snaží o snížení své uhlíkové stopy. Příkladem mohou být letecké společnosti, ale ředitelka rovněž zmínila technologické firmy, které také využívají hodně energie. „Nebojím se přechodu od ropy a zemního plynu, protože my jsme součástí tohoto přechodu,“ dodala Hollubová. Podle ní bude její firma za 15 – 20 let generovat více toku hotovosti z „managementu uhlíku“ než z ropy a zemního plynu.

Zdroj: Bloomberg Green, Youtube


Čtěte více:

Evropští vládní představitelé podpořili tvrdší emisní cíl
11.12.2020 9:55
Vedoucí představitelé Evropské unie souhlasili v rámci své snahy o udr...
Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě
21.01.2021 8:32
Nový prezident USA Joe Biden nařídil jen několik hodin po vstupu do fu...
Taylor: Ochrana životního prostředí a jedna podstatná otázka
01.02.2021 6:01
V systému emisních povolenek si firmy tyto povolenky kupují a každá z ...
Musk: Výroba je peklo
10.02.2021 13:22
Elon Musk v rozhovoru pro Munro Live hovořil mimo jiné o tom, jak jeho...
Musk: Bez autonomního řízení bude auto jako kůň
11.02.2021 13:56
V technicky zaměřeném rozhovoru pro Munro Live se šéf Tesly podělil o ...

Váš názor
 • A co pouště ?
  21.02.2021 20:54

  ....musela by být podle Bloombergu osazena území odpovídající svou rozlohou asi trojnásobku rozlohy Indie...... což je 3 x 3 287 590 km2 = 9 862 770 km2 Jen Sahara má rozlohu 9 269 000 km2 což je zhruba tato potřebná plocha. A to máme na Zemi ještě Kalahari, Gobi, Patagonská poušť, Great Basin,Velká písečná poušť,Karakum,Kyzylkum,Taklamakan, Arabský poloostrov a to jsem namátkově vybral jen ty největší a už vůbec nespomenul stepi, polostepi a různá další velká území zemědělsky nevyužívaná nebo nevyužitelná. Tedy otázka zní. Nebylo by lacinější zavlažit některá vybraná území, zalesnit je a udržovat je zavodněná za poplatky od emitentů CO2, než vymýšlet složitá zařízení, jež by pumpovaly CO2 do podzemí, nebo z něj zase vyráběly nějakou obdobu uhlí na skládku ?
  Drahokoupil
  • Re: A co pouště ?
   21.02.2021 21:28

   Na Technetu je článek se Saharou. Všechny ty výpočty na megaprojekty, zdá se mně, kulhají matematicky na obě nohy. Za sebe osobně k tomu říkám jediné: Je fakt dobrý nápad něco budovat na tomhle území s těmi lidmi, kteří tam žijí? A pak taky už roky přemýšlím, co je pod tím pískem. Ale jednou si tam zajedu s pořádným rypadlem a zjistím to. .)
   Ten, který tančí s papoušky
 • Markéta Sichtarova trefně
  21.02.2021 19:45

  "Zrovna včera jsem po krátké diskusi se svou dcerou byla zděšená, jak je přes svou inteligenci školsky nevzdělaná, ve smyslu neorientovaná v tom, co já považuji za základy školní výuky. Vychováváme nevzdělanou generaci, která nebude umět myslet, proto bude náramně snadno zmanipulovatelná. Víc než nevzdělanost v sumě faktů mě děsí neschopnost této generace aplikovat základy logického myšlení. A právě k tomu jsou nezbytné přírodní vědy jako matematika nebo fyzika. Pak to vede k tomu, že nedoukové v přírodních vědách prosazují fyzikálně nemožné limity na emise aut, protože ve svém měkkém, rozplizlém myšlení se domnívají, že stačí mluvit vzletně, a fyzika se jejich přáním ohne. Přesně takoví lidé se nechávají ochotně zotročit."
  g5
  • Re: Markéta Sichtarova trefně
   21.02.2021 21:14

   Tak zatím po osekání filtrech a podobně je plní. to je bomba co..
   Velkamedvědice
  • Re: Markéta Sichtarova trefně
   21.02.2021 20:19

   Ale no jo Šichtařová. Že zrovna ona říká něco o matematice a fyzice. Ale třeba ji podceňuji. Každopádně její manžel už dlouho nevyplodil nic na Reflex. To je zvláštní.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    21.02.2021 20:45

    Nechci se nejak zapojovat do vaseho flejmu, ale globalizace je prirozeny proces, ke kteremu lidstvo tisice let smeruje (napr hospodarska porazka muslimu v 12 stol. diky otevreni namornich cest). Vlastne kdokoli ziskal logisticky/informacni/technologicky naskok, sel vzhuru. Globalizace se tyka snad vsech stranek zivota a selektivne utlacet nejakou jeji cast je fasismus - treba Klaus a jini ultra levicovi/pravicovi extremisti - kazdrmu smrdi jina cast globalizace. V Ameru ted maji dribucni problemy nejen s cipy, ale vyrobou - Don poslal az moc chuanu dom a gringos do zelezarny nepachnou. K tematu: na co2 capture hodne maka shell: https://www.dnvgl.com/news/dnv-gl-approves-shell-carbon-capture-technology-to-bring-down-emissions-from-fortum-waste-to-energy-plant--179829 Snad mi elonuv tvit trochu rozhejbe shellku. Reknete doma a vsem svym znamym, ze nej beno ma Shell a jeste chyta ceodvojku...
    Gyroskop
    •  
     21.02.2021 21:24

     Proč to píšete mně?
     Ten, který tančí s papoušky
     • global
      22.02.2021 14:37

      protože papoušek je symbol globalizace. Stejně jako třeba kakao. To by měli pít jen černoušci. Psal jsem z mobilu, měla to být reakce na g5 ohledně globalismu.
      Gyroskop
     • chilli papričky
      21.02.2021 21:34

      A vůbec. Dneska jsem zasel chilli. Nevíte někdo, jak se pěstují chilli papričky? Na obalu píší, že to je Rosso. Něco jako kajenský pepř. A že prý 150 cm až 180 cm.
      Ten, který tančí s papoušky
    • Gyroskop
     21.02.2021 20:57

     Ztrácíš čas kolego. Multinickovi jeho fuhrer naprogramova l do díry po lobotomii pár frází a vich s epohybuje, jako na řetízkáči. Blbovi nevysvětlíš, že je blb. Nepochopí to. Vlastně Tě ani nevnímá. Ale je tu šťastný. Motá se po všech akciových vláknech pod různými nicky, i když sám mám strach obchodovat. Je to jediná jeho možnost seberealizace, pokud už má umyté nádobí. Jeho paní musí být světec.
     Velkamedvědice
     • Re: Gyroskop
      21.02.2021 21:08

      Ty musíš být hodně velký chudák, když se zmuzes pouze na osobní vypady a důvěru v neexistující evropske právo :-).
      g5
      • Zloděj nicků
       21.02.2021 21:13

       To víš, že ano. Tak vyčurat, pomodlit a spát. Zítra je taky den.
       Velkamedvědice
       •  
        21.02.2021 21:15

        Už jsi alespoň pochopil, ze antibabis není politický program?
        g5
        •  
         21.02.2021 21:23

         ˇNák se tě to zase mastí dohromady. https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=evropsk%C3%A9+pr%C3%A1vo+u%C4%8Debnice
         Velkamedvědice
         •  
          21.02.2021 21:46

          Prozradím ti jednu informaci. Evropa končí na východě pohořím Ural. Proto jsou tanecky kolem tzv. "evropskeho práva" pouhou demagogii. Já sám odmítám takové právo, které moji zemi ostrakizovalo z důvodu odmítnutí uprchlickych kvót. Jasně se na tomto příkladě ukázalo, ze je proticeske.
          g5
          • Právo EU
           21.02.2021 22:11

           Právu EU nerozumí prakticky už nikdo. Za to kontinentálnímu právu ano. Neplést dohromady.
           Ten, který tančí s papoušky
 • Jde do toho někdo se mnou?
  21.02.2021 19:39

  Hele, takže jako budeme zachytávat uhlík z atmosféry, jo? Pak z toho uděláme diamanty a budeme je prodávat zeleným blbkám, jo? A kdyby to náhodou nikdo nechtěl kupovat, tak seženeme nějaké dotace, jo? A kdyby to i potom šlo blbě, tak to dáme na burzu, jo? A kdyby to i potom haprovalo, tak uděláme kryptoměnu podloženou těmi diamanty, jo? Co se může pokazit? :)
  Ten, který tančí s papoušky
 • Přírodu pokořit nelze
  21.02.2021 10:19

  Za každou snahou poroučet větru dešti je skryta lidská hamiznost a sobectví, touha zbohatnout a ovladnout nešťastné věřící. Ideologicti kazatele prostřednictvím vlastního náboženství veřejně pronáší manipulatvni bludy za účelem dosažení svých záměrů. Avšak opravdu účinný, technicky jednoduchý a levný nástroj - omezení konzumu, je mimo jejich svět. Vyfouknut svůj balónek bohatství vzniklého z konzumu, je pro takové z oblasti science fiction.
  g5
  • Re: Přírodu pokořit nelze
   21.02.2021 11:39

   Zase trapně filozofuješ. Fakt si myslíš, že je někdo zvědavý na ty tvoje kecy??Prodej auta,včetně veterána, mrazák , friťák, Tv. Odpoj se od elektřiny. Nekupuj hranolky, balenou cibuli a potraviny, rozdej svůj majetek potřebným a přestaň exibovat.
   Velkamedvědice
   •  
    21.02.2021 11:52

    Aby to vše mohlo být učiněno, je třeba nejprve přiskrtit primárního viníka konzumu - globalismus.
    g5
    • primární viník
     21.02.2021 12:13

     je rozežranost. Ale čekal jsem to..Pokálíš každé vlákno, filozofuješ a poučuješ..Ale u sebe nezačneš...
     Velkamedvědice
     • Re: primární viník
      21.02.2021 12:54

      Globalismus stojí rovněž za rychlým rozšíření covidove pandemie po světě. Před několika dny uzavřelo Německo s Českem volný přeshraniční pohyb obyvatel z důvodu přenosu nákazy a ohrožení lidí na zdraví a životech. Netrvalo dlouho a ozval se globalisticky Brusel s kritikou německého opatření. Zde je příklad toho, že se globaliste nestítí ani hazardovat se zdravím evropských obyvatel v zájmu ekonomických zisků. A stejné globalisty najdeme v Číně či USA. Když se globaliste odmítli racionálně lokalneji chovat sami od sebe, donutila je příroda. Bohužel za cenu zdraví nevinných lidí a jejich životů.
      g5
      • Globalismus a hovid
       21.02.2021 19:44

       Jsem četl tehdá nějakou úvahu na tohle téma. Autor dospěl k závěru s poukazem na různé epidemie, že to jde sice rychleji s letadly, ale jde to velice dobře i bez nich.
       Ten, který tančí s papoušky
       • Re: Globalismus a hovid
        21.02.2021 19:48

        Dobrý příklad je s ebolou, kterou mají všichni u zardele. Mimochodem už je zase na scéně. U té je naprosto jedno, jestli cestuje letadlem nebo na oslu. Šíří se blbě hlavně z pár cynických důvodů. Jednak ti lidé na tom oslu dříve umřou, než někam dojedou, ale hlavně, ti lidé jsou viditelně nemocní a člověk je naprogramovaný tak, že se nemocných štítí. S hovidem si dá klidně kbelík mojita či trojku, že.
        Ten, který tančí s papoušky
        •  
         21.02.2021 19:54

         Dočkáme se i covid pasu.
         g5
         •  
          21.02.2021 20:07

          A ne jednoho. Prý bude losování o různé pasy. Budou modré pouze do restaurací. Pak červené do fitek. Fialové ke kadeřnici. Hnědé na pivo, atd. A každý týden je vovčani vrátí a budou losovat znovu, kam můžou. Sice to má jisté mouchy, jako třeba když si chromá manželka vytáhne fitko a manžel abstinent hospodu. Ale černý trh nikdy nespí.
          Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Přírodu pokořit nelze
   21.02.2021 11:03

   Ono sa to ľahko povie,že treba obmedziť konzum. Polovica ľudí na Zemi, ktorá je dnes chudobná chce aspoň trochu z toho čo konzumujú ľudia vo vyspelej časti krajín a reálne stúpa životná úroveň aj u nich. Takže v budúcnosti konzum bude stúpať a tým aj znečisťovanie prírody a ovzdušia na zemeguli.
   Petrík
Aktuální komentáře
03.03.2021
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil
8:31Avast loni mírně zvedl zisk EBITDA i tržby a dle CEO Vlčka položil dobré základy výkonu v roce 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách