Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

04.03.2021 10:15, aktualizováno: 4.3. 10:45
Autor: ČTK

Aktualizováno

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes Národní rozpočtová rada (NRR) zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Argument současné vlády, že konsolidace bude úkolem vlády budoucí, považuje rada za nesprávný a nevhodný. V takovém případě by totiž podle rady nemělo smysl zpracovávat jakékoliv strategické dokumenty s přesahem jednoho volebního období. "Navíc je nutné uvést, že například ratingová agentura Moody's při potvrzení ratingu České republiky na úrovni Aa3 uvádí jako podmínku jeho zachování v dalších letech právě implementaci takové strategie," uvedla rada. Realistická konsolidační strategie je nutná i proto, že po roce 2030 budou veřejné finance ovlivněny pokračujícím stárnutím populace, upozornila.

Prezident Miloš Zeman minulý týden podepsal zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard Kč. Ministerstvo financí čeká letos pokles daňových příjmů o 99,6 miliardy korun proti původně očekávanému výběru. Hlavní podíl na tom má právě schválený daňový balíček, který připraví státní rozpočet o 87,7 miliardy Kč.

Důvodem změny bylo nejen zohlednění dopadů změn daní, ale i potřeba dalších výdajů na boj s pandemií. "Zatímco první důvod je vysoce relevantní a částečně napravuje nevhodný přístup k rozpočtovému procesu z podzimu loňského roku, ve druhém případě se rada domnívá, že se jedná o krok předčasný," uvádí zpráva. S úpravou rozpočtu by tak podle ní bylo vhodnější vyčkat na výsledky vývoje ekonomiky za první čtvrtletí, které ukážou dopady nejnovějších uzávěr ekonomiky. Zároveň by již měly být jasné parametry nových podpůrných ekonomických programů.

Rozpočtová politika vlády by se přitom neměla podle rady zaměřit na podporu poptávky, ale na zajištění adekvátních příjmů lidí a podniků zasažených restriktivními opatřeními, zachování produkčních kapacit v uzavřených nebo omezených odvětvích a na pozitivní stimuly vedoucí k dodržování vyhlášených omezení. Částečně tyto cíle podle rady zajišťují vládní programy, například kompenzační bonus nebo Antivirus. "Výdaje realizované v rámci těchto programů nepředstavují ze střednědobého a dlouhodobého pohledu významnější problém, neboť budou po skončení pandemie ukončeny a nebudou dále zatěžovat strukturální bilanci veřejných rozpočtů," uvedla rada.


Čtěte více:

Vláda schválila letošní schodek rozpočtu 500 miliard korun. Podle Národní rozpočtové rady je neopodstatněný
16.02.2021 8:37
Vláda schválila zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 5...
Sněmovna schválila navýšení rozpočtového schodku na půl bilionu korun
18.02.2021 19:49
Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila navýšení schodku l...
Natixis: Které vlády jsou nákladově efektivní?
22.02.2021 10:38
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis si v jedné ze svých posledních...
Schodek rozpočtu stoupl ke konci února na rekordních 86,1 mld. Kč
01.03.2021 14:42
Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy koru...

Váš názor
  •  
    08.03.2021 13:20

    Pro všechny anitokonzumenty: https://twitter.com/vit__blaha/status/1368654879120646145/photo/1
    Richard Fuld
    •  
      08.03.2021 14:39

      Moc nechápu kontext. Jakože těmi investicemi do zelené energie se ženeme zpět do jeskyní? Lze tak chápat i balík 750mld eur, který v podstatě Greenpeace dává za pravdu, byť je spíš součástí nově nastoleného trendu viz. https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/research_and_innovation/strategy_on_research_and_innovation/documents/ec_rtd_summary-sessions-wef-annual-meeting-2021.pdf
      Mudr.c
      •  
        08.03.2021 15:04

        Nejen zelený fanatismus ale i brojení proti "konzumní společnosti" vede směrem do jeskyní. :-)
        Richard Fuld
  •  
    04.03.2021 17:32

    A že by váženou rozpočtovou radu napadla i varianta třeba zeštíhlit státní správu to ne. Vytahat to z lidí na daních je mnohem jednodušší :-)
    lunatic with skateboard
    •  
      05.03.2021 11:43

      Rozpočtová rada za nic neodpovídá a jen kibicuje vládě do její práce.
      Richard Fuld
      •  
        05.03.2021 11:55

        no vláda za nic také nezodpovídá a navíc se chová jako banda retardů a co je nejhorší rozhazuje nesmyslně peníze které ani nemá
        Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    04.03.2021 17:01

    A ta dluhová brzda, to je panečku nesmysl. Nikdo neví, proč a na jaké úrovni může být státní dluh problematický, tak se kouknou z okna, plácnou nějaké číslo a dají to do zákona. To je absurdní. Státní dluhy jsou jak počasí, nelze je řídit a dlouhodobě předvídat. A tak je třeba taky na státní dluhy nahlížet, jako na pouhý výsledek fungování státu, který pro budoucnost nemá žádný (natož omezující) význam. Plánovat si můžeme, co chceme, uzákonit si můžeme, co chceme, ale nakonec si státní dluhy půjdou "svojí cestou".
    Richard Fuld
    •  
      04.03.2021 17:30

      to vysvětluj v Argentině :o), ale kdo chce kam oni i tady budou někteří čučet až se bude jen na úrocích platit 100 mld ročně no jo ale ted se přeci vyplatilo zvýšit duchody a platy stat.zaměstnanců že :o)
      Mike -Green D. is killing Europe
      •  
        04.03.2021 17:54

        Argentinci jsou nenapravitelní v tom, že se zadlužují v cizí měně, takže v otázce vlastního státního zadlužení nejsou autonomní. Argentina je zcela nepřiléhavý příklad.
        Richard Fuld
      •  
        04.03.2021 17:35

        mě by zajímalo, jak si třeba úředník co dělá na řidičských průkazech bere práci domů na Home office. Nejspíš si vezme ty hotový řidičáky a hrají s tím doma karty :-)
        lunatic with skateboard
    •  
      04.03.2021 17:29

      stačilo by půjčovat si tržně, a velice rychle by se zjistilo, že takovýmu Řecku a Itálii nikdo nepůjčí. Ale to ne, vše nakoupí centrální banky a ECB a budeme se tvářit že dluh je v pořádku ;-)
      lunatic with skateboard
      •  
        04.03.2021 17:58

        Právě to tržní půjčování vedlo v Řecku ke zcela zbytečné "dluhové krizi". Tržně ano, ale s tím, že když se něco zadrhne vstoupí do toho centrální banka. Na nedostatečné možnosti financování států dojel ten slavný zlatý standard. Proč se k něčemu takovému vracet? To nedává žádný smysl. Ledaže byste si chtěl na vlastní kůži zažít Velkou krizi, jaká tu byla v 30. letech minulého století. Přísnost je dobrá věc, pokud míří především k sobě samému. :-)
        Richard Fuld
  •  
    04.03.2021 16:53

    Konsolidace veřejných financí si vyžádá hlavně růst ekonomiky a z toho plynoucí růst daňových příjmů. Růst daňových sazeb by vedl k pomalejšímu růstu ekonomiky a tedy i pomalejší konsolidaci veřejných financí (o jejíž potřebě je možné také úspěšně pochybovat). Představa, že zvyšování daní něčemu (čemukoliv) pomůže, je směšná a nebezpečná. Zdravé veřejné finance může zajistit pouze zdravá ekonomiky. A daně jsou pro ekonomiku jedem, ne lékem.
    Richard Fuld
    •  
      04.03.2021 18:31

      Pod první větu o konsolidaci a předposlední větu o zdravých financích se podepisuji, jako nejspíš úplně každý. A teď jen najít cestu, jak toho dosáhnout? To bude hračka. Jak se říká papír snese všechno. Co může tento stát nabídnout, aby to kdokoliv přeplatil, protože nikdo jiný to nemá na takové úrovni jako my? Toť otázka za bilión.
      Mudr.c
      •  
        04.03.2021 18:50

        Růst ekonomiky nechtějte po státu. :-) Růst ekonomiky se nachází na koncích našich vlastních rukou (obrazně řečeno). Stát by tomu měl pouze co nejméně házet klacky pod nohy. Tedy hlavně nezvedat daně a regulace.
        Richard Fuld
        •  
          04.03.2021 21:43

          Otázka zůstala - jak toho dosáhnout (aby nezvedal daně a nezaváděl regulace)? Svůj názor mám, ale zajímá mě taky názor jiných.
          Mudr.c
          •  
            05.03.2021 11:38

            Jak toho dosáhnout. No, v maximální možné míře se snažit vrátit do předkrizového módu v objemu spotřeby i produkce, po té, co to postpandemická situace dovolí. A do té doby se snažit udržet jak poptávku tak produkci finančně nad hladinou. A nezapomínejme, že každá krize vyburcuje aktivní a podnikavé lidi k novým ekonomickým aktivitám, které ze značné části setrvají i v období postpandemickém. Jednoduše řečeno důvod k opatrnému optimismu ve vztahu k budoucnosti zde jsou. Narostlé státní dluhy ale bude třeba "hodit za hlavu". Ty by prostě neměli nikoho zajímat a měly by se považovat za toliko s pandemií již zaniklou minulost.
            Richard Fuld
            •  
              05.03.2021 15:26

              Rozumím, snaha se cení, důvod k mírnému optimismu, velmi diplomatická odpověď. Politika hodit státní dluhy za hlavu je podle mého naší vládou již půl roku realizována, za účelem snahy udržet jak poptávku tak produkci nad hladinou když si vypůjčím vaše slova. Panuje spokojenost s průběžným výsledkem? Rozhodně se hodně zainvestovalo do prevence růstu nezaměstnanosti, pozitivní věc je dobré vypíchnout. Ty negativní konsekvence raději nekomentovat, to by byla politická smrt jednotlivce nebo celé partaje... Otázka stále zůstala bez odpovědi. Řešení přitom existuje, není to žádná hádanka ani hlavolam. Bez podsouvání inspirací jen dodám, že od politiků, kteří svůj mandát z převážné části dělají jako vedlejšák, je naivní očekávat řešení. A úředníci jsou raději potichu, váží si svých pozic, tam aktivita nevznikne. A když vznikne, zadusí se v zárodku, neboť když ne hned ten první nadřízený stupeň, tak nejpozději náměstek ministra do toho zakomponuje politickou agitaci.
              Mudr.c
            •  
              05.03.2021 12:27

              Poznám pár ľudí,ktorí hodili dhy za hlavu a už sú na čerstvom vzduchu pod mostom.Ak by to bolo také jednoduché,netrvala by debata o financovaní novej JE večnosť.ČNB vytlačí peniaze každému,podľa potreby.Hotový raj na zemi.
              Tecumseh
              •  
                05.03.2021 16:05

                Tak soukromé a státní dluhy není totéž. :-) To je jako nebe a dudy. :-) Koho trápí, že stát nesplatí státní dluh? Nikoho. Stačí když stát stále dokola refinancuje státní dluhy novými penězi, které vždy při splacení starého státního dluhopisu bance zase zaniknou. Splácením státního dluhu bankám dochází k tomu, že ty peníze, kterými stát státní dluh splatil, zaniknou. Nikdo (žádný věřitel) je nedostane, zaniknou. Naproti tomu u soukromého dluhu jde o to, aby dlužník něco vyprodukovat, to na trhu prodal a utrženými penězi dluh splatil. Jádrem toho soukromého dluhu je ta produkce toho dlužníka, která představuje nabídku statků, tak aby byl "eliminován" vliv toho, že dlužník v okamžiku, kdy si od banky půjčil peníze, tak těmto penězům dal vzniknout (a splacením dluhu zase zaniknou). Chtít po státu, aby produkoval vydělával tak na splácení státních dluhů je však poněkud pošetilé. Stát by spíše přistoupil k navyšování daní, pokud by chtěl/musel státní dluh splácet. Stát nechť dělá, co má stát dělat a ekonomickou produkci a splácení dluhů by měl ponechat "na starost" soukromým subjektům.
                Richard Fuld
                •  
                  05.03.2021 19:50

                  Ďakujem,tak už viem na čom stroskotal Lehman Brothers aj s jej šéfom.
                  Tecumseh
  • snížit výdaje
    04.03.2021 11:11

    vždyt ty vyrostly za současné vlády na dvojnásobek ! akorát rozdělili společnost na dvě půlky, státní zaměstnance a čerpače dávek co si žádné krize nevšimli a platy jim vzrostly o 50% a ten "zbytek" co začíná mít hluboko do žlabu to nedopadne dobře :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
18.03.2024
17:24Jaký by „měl být“ poměr cen akcií k objemu peněz?
17:03Spolupráce Applu a Alphabetu dnes nastartovala zájem o technologie  
16:02Gerber: Situace v Tesle by se mohla změnit k lepšímu…
14:50Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňsky pokles
13:50Týdenní výhled: Jak moc změní Fed projekci sazeb na letošek?  
12:37Než otevře Wall Street: Alphabet, Nvidia, PepsiCo  
12:15Týden začíná opatrně pro akcie i dluhopisy. O slovo si řekla AI, ale pozornost míří k sazbám  
12:09Eurostat: Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta, česká klesla pod unijní průměr
11:32Komerční banka, a. s.: Znovuzvolení členky Představenstva KB
10:56Růst maloobchodu a průmyslu v Číně na začátku roku překonaly odhady analytiků
10:26Zájem o akcie Redditu před vstupem na burzu pětkrát převyšuje nabídku
10:08ČEZ, a.s.: Doplnění výroční finanční zprávy 2022
10:06ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:58ČSÚ: Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v únoru meziročně opět klesly
9:31Zdroje Bloomberg: Apple vyjednává o zabudování umělé inteligence od Gemini do iPhonu
9:13Rozbřesk: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
8:56Trhy zamíří v úvodu týdne vlažně vzhůru. Vláda dle Síkely rozhodne nejméně o dvou jaderných blocích, volby v Rusku vyhrál Putin  
8:55Nynější vláda rozhodne o nejméně dvou nových jaderných blocích, je přesvědčen ministr Síkela
8:50Putin získal celkem 87,28%, EU nikdy neuzná výsledky voleb na okupovaných územích Ukrajiny
6:36Investoři do amerických akcií ignorují riziko stagflace, říká stratég BofA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet stavebních povolení