Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světu se Bidenův návrh na globální daň nelíbí

Světu se Bidenův návrh na globální daň nelíbí

24.05.2021 13:12
Autor: ČTK

Návrh administrativy amerického prezidenta Joea Bidena využít režimu nové globální daně jako politického a ekonomického krytí pro své vlastní zvyšování daní ve Spojených státech už naráží na problémy. To je skutečný význam toho domnělého průlomu v jednání, v němž americká ministryně financí Janet Yellenová navrhla, aby ve světě existovala minimální daň 15 procent ze zisků globálních firem. Ve svém komentáři to píše redakční rada amerického ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ).

Yellenová teď říká, že Washington by mohl přistoupit na 15procentní daň. Spor se ale vede o efektivní daňovou sazbu, kterou vlády budou muset od firem vyžadovat na základě pokynů dojednaných mezi členskými zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Bidenova vláda doufala, že v OECD prosadí sazbu 21 procent, kterou chce prezident zatížit globální zisky amerických firem. Celkově se Biden chystá firmám v USA daň zvýšit až na 28 procent. Pokud by v OECD Bidenův návrh uspěl, znamenalo by to, že zahraniční firmy nebudou mít proti těm americkým tak výrazné daňové zvýhodnění, i když by efektivní daňová sazby podle Bidenových představ byla o několik procentních bodů vyšší.

"Ale jak už jsme poznamenali, i vlády v Evropě, které jsou s daněmi spokojené, neviděly potřebu Washington chránit před dopady jeho vlastní daňové politiky. Nikdy nebylo pravděpodobné, že 21procentní sazba daně uspěje," píše v komentáři WSJ.

Stačit možná nebude ani nová snaha prosadit 15procentní daň. Vyjednavači OECD budou pořád muset překonat odpor vlád zemí s nízkým zdaněním, jako je Irsko, kde je maximální daň ze zisku firem 12,5 procenta, a Maďarsko, kde je tato daň na devíti procentech. U dřívějších jednání bylo pravděpodobnější, že se dohodne sazba blízko 13 procent, aby se zmírnily námitky právě takových zemí.

Jakákoliv dohoda o minimální sazbě daně z globálních příjmů firem bude pravděpodobně záviset i na přijetí samostatných globálních pravidel pro zdanění amerických technologických firem poskytujících digitální služby. Zdá se, že ministryně Yellenová je ochotna některé americké firmy obětovat - a s nimi i budoucí příjmy státní pokladny plynoucí od těchto plátců - výměnou za dohodu o minimální dani. Z technických důvodů by ale v Senátu pak také potřebovala prosadit jednu nebo dvě daňové dohody u digitální daně, zatímco jiné vlády by při tom čekání mohly jen velmi pomalu zavádět plán minimálního zdanění. A to by mohlo trvat i roky.

Biden doufal, že se schová za nová pravidla o globálním zdanění, aby byly méně nápadné následky jeho domácí daňové politiky, které působí proti růstu. A aby americké firmy čelily menšímu konkurenčnímu znevýhodnění proti zahraničním soupeřům. "Ukazuje se ale, že to je špatný plán a že Kongres by měl vypracovat nový," uzavírá svůj komentář redakční rada amerického deníku.


Čtěte více:

Vrchol růstu a Strýček Sam aneb komu se bude dařit a kde hledat černé koně očima analytiků Patrie
24.05.2021 10:34
Fed čelí dilematu mezi vývojem inflace a situací na trhu práce. Vodítk...
Petr Dufek: Blížící se konec pandemie vyvolává optimismus mezi podnikateli i spotřebiteli
24.05.2021 9:52
Z průzkumu důvěry v ekonomice prezentovaného dnes Českým statistickým ...
Týdenní výhled: Kolik vydělávají pandemické hvězdy loňska Nvidia, Snowflake nebo Salesforce?
24.05.2021 12:59
Po překvapivých datech o americké inflaci vyjde se zpožděním ještě da...
Saúdská Arábie chce v příštích čtyřech letech získat privatizací 55 miliard dolarů
24.05.2021 13:01
Saúdská Arábie chce v příštích čtyřech letech získá z privatizace zhru...

Váš názor
 •  
  25.05.2021 10:00

  Někdo zaplatit musí ty astronomické částky, jež jsou vydávány na zbrojení. Být světovým četnikem něco americké občany stojí. U volebních uren panuje jediná jistota - člověk zvolí vždy špatně. Nakonec kdyby volby mohli něco změnit, mocní tohoto světa už by je dávno zakázali.
  oupv
 •  
  25.05.2021 9:29

  Joe tlačen radikální levicovou a enviromentální agendou své strany nemá jinou možnost, než vybírat vyšší daně. Již seknul $ 6T a ekonomice to pomohlo prd, spíše naopak… Vše co dělají lidi rádi se bude danit, EU přes kopírák!
  Čert
  •  
   25.05.2021 11:00

   Joe potřebuje skloubit domácí a zahraniční politiku, globální daň mu může pomoct zvýšit příjmy notoricky deficitního rozpočtu, patrně tomu věří. Enviromentální agenda je novodobým (mírovým) prostředkem politického nátlaku. /// Popořádku od 80´s Brežněv byl nepřítel, Gorbačov skoro kamarád, Jelcin partner, Putin opět nepřítel. A mezitím se z Číny stal globální hráč. Čas je pomíjivý. Co společného mají Husajn, Kaddáfí, Maduro, (Lukašenko), Putin a KS Číny? Jsou to autoritářští vůdci, kteří pochopitelně nemají pozitivní stránky (snad jen jejich vlastní národy je skrze domácí média a růžové brýle vidí). Lukašenko mezi nimi je jen takové budování pěšinky k cíli. Enviromentální agenda s institucemi jako OSN a MMF a jejich nástroji v zádech je jediným pro světovou veřejnost přijatelným prostředkem konkurenčního souboje dvou ideologií. Koneckonců planeta je všech bez rozdílu rasy a vyznání a enviromentalismus má potenciál zůstat tzv. vyšším cílem i ideologicky poraženého jedince. Greenpeace nebo Tesla předběhli dobu. Historie se ve vlnách opakuje a vždy se najde někdo další, kdo se na prvotním nápadu inspiruje (přiživí, ukradne know-how, jak kdo chce).
   Mudr.c
   • Doktore,
    25.05.2021 11:32

    Vás by uspokojovalo dělat prezidenta země, kdybyste pri vlastnim jmenování potřeboval ochranku čítající pár desítek tisíc členů špičkově profesionálně výcviceneho komanda vybaveného modernimi zbraněmi, placenymi daněmi amerických občanů proto, aby Vám polovina z voličů nezakroutila krkem?
    oupv
    • Re: Doktore,
     25.05.2021 12:19

     Se mnou to nemá co dělat, jen občas mudruji
     Mudr.c
Aktuální komentáře
15.04.2024
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá
5:36Víkendář: Swedroe o investičních strategiích, zlatu a Buffettově úspěšnosti
12.04.2024
22:02Akciové indexy oslabovaly v návaznosti na výsledky bank  
17:36Globální akcie a ziskový sentiment – japonská výjimečnost, proti ní rozvíjející se trhy
17:04Závěr týdne měl patřit bankám, ale přebil je Írán  
15:20Výsledky BlackRock: Rostoucí trhy a nové ETF na Bitcoin přispělo k rekordní úrovni aktiv pod správou  
14:28Zisk Citigroup v první čtvrtletí poklesl o 27 %, překonal ale očekávání
13:35Start výsledkové sezóny v podání JPMorgan: Silné čtvrtletí, akcie přesto sráží celoroční výhled
12:10Perly týdne: Obrovská hodnota robotaxíků, inflace stabilizovaná u 3 %?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m