Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka

Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka

12.06.2021 14:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Cenové tlaky v globální ekonomice rostou, jaké zkušenosti může v této souvislosti nabídnout japonská centrální banka Bank of Japan? Její guvernér Haruhiko Kuroda pro Bloomberg Markets uvedl, že téma vyšší inflace je z vyspělých zemí relevantní zejména pro USA, a to jednak kvůli stimulaci a také kvůli očkování. K tomu se přidávají vyšší ceny komodit.

Trhy jsou podle Kurody v důsledku vyšší inflační nejistoty „trochu nestabilní“. Fed ovšem hovoří o přechodných inflačních tlacích, které jsou mimo jiné dány krátkodobými problémy v dodavatelských řetězcích a otevíráním ekonomiky. Fed na základě těchto východisek chce držet akomodační politiku a Kuroda se podle svých slov domnívá, že za postojem Fedu je víra, že bude trvat nějaký čas, než dojde k překonání doposud nízké úrovně inflace. Americká centrální banka tak chce po nějaký čas nechat inflaci přestřelovat 2% inflační cíl, aby se průměrná inflace dostala právě na 2 % a pevně se tu ukotvila inflační očekávání.

Kuroda pokračoval s tím, že právě Japonsko má zkušenosti s dlouhodobě nízkou inflací, která se postupně zakořeňuje v celé ekonomice. Podle jeho názoru je pak důležité, aby centrální banka správně komunikovala s veřejností tak, aby byla zajištěna stabilita finančních trhů. Bank of Japan v této souvislosti monitoruje vývoj nejen v Japonsku, ale v celé světové ekonomice. Podle Kurody se jí podaří dosáhnout inflačního cíle ve výši 2 %, ale bude to postupný proces. V jeho rámci bude banka „konzistentně pokračovat s mohutným monetárním uvolňováním“.

Kuroda očekává, že japonská ekonomická aktivita se dostane na úrovně dosažené před pandemií ke konci letošního roku. I před pandemií ale v zemi panovala „relativně nízká inflace“, takže návrat do situace před pandemií neznamená dosažení inflačního cíle. Jak bylo uvedeno, to bude trvat „ještě nějaký čas“. A monetární uvolňování tedy bude pokračovat i poté, co se ekonomika plně zotaví z dopadů pandemie. Jinak řečeno, BoJ musí být ve snaze o dosažení inflačního cíle „vytrvalá“.

Kuroda v rozhovoru také zmínil, že každá centrální banka musí svou politiku nastavit s ohledem na situaci v domácím hospodářství. Následující graf porovnává současnou výši klíčových sazeb ve vybraných ekonomikách. V záporných číslech jsou sazby ve Švýcarsku a eurozóně, u nuly či míně nad ní pak v celé řadě zemí počínaje Japonskem a konče Spojenými státy. U 4 % se nachází v Číně, Mexiku a Brazílii, nad touto hranicí v Rusku, v Turecku sazby leží u 17 %:
1

Zdroj: Twitter

Druhý graf porovnává vývoj rozvah významných centrálních bank:
japonsko <a class=inflace boj" src="/Fotobank/4ee4d41f-6891-4163-a357-b09838b9ada0?width=500&height=319&action=Resize&position=Center" />

Zdroj: Twitter, Youtube, Bloomberg Markets


 

Čtěte více:

Proč je to tentokrát pro Evropu opravdu jinak
29.05.2021 15:12
Z perspektivy úvěrového rizika států v Evropě se pandemie covidu-19 od...
Bitcoin nemusí být dominantní napořád. Cesta k digitálnímu zlatu je ale dlouhá, říká expertka z Bridgewater
31.05.2021 6:17
Propady na kryptoměnách a jejich vysoká volatilita ukazují, že jde o a...
Vstup do EU přinesl ekonomikám střední a východní Evropy dvojnásobný růst, ale také riziko korupce
30.05.2021 15:36
Země z regionu východní a střední Evropy, které vstoupily do EU, postu...
Biden představil návrh šestibilionového rozpočtu na příští rok, zmínil
31.05.2021 8:15
Americký prezident Joe Biden v pátek představil návrh rozpočtu na příš...

Váš názor
 • Peníze z vrtulníku
  13.06.2021 6:42

  jsou předstupňem komunistické společnosti, ve které měly být peníze zrušeny úplně a každému by bylo přidělováno podle potřeb. Rovněž podmíněný příjem, který v ČR propagují Piráti značí silné levicové zaměření. Západní společnost tímto nezdravým myšlením v minulosti netrpěla. Byla postavena na tržní myšlence, že peníze vznikají prací. A právě proto, dokázala hravě ekonomicky překonat tehdejší hlavní adepty zhoubných socialistických myšlenek Sovětský svaz a Čínu. Avšak zejména Západ a Čína si role postupně vyměňují.
  x2
  • x2
   13.06.2021 11:57

   Peníze nevznikají prací. Peníze emitují centrální banky a formou úvěru je předávají komerčním bankám. Ty je pak multiplikačním efektem při poskytování úvěrů rozmnožují. Chápu jak to myslíte. Chcete říct, že peníze mají být kryty vytvořenou hodnotou. Jenže tak to nebylo ani v minulosti. Kapitalismus funguje na základě úvěrové expanze. S každým novým úvěrem vznikají peníze a s každým splaceným úvěrem peníze zanikají. Takto vytvořené peníze také nebyly čímkoli kryty. Problém je, že úvěrová expanze má své limity. Půjčovat lze lidem jen do výše, kterou mohou něčím ručit. Dál se už jedná nikoli o půjčky, ale o dary. A to jsou ty "peníze z vrtulníku". Dalo by se říct, že je to pokračování v úvěrování obyvatel nad hodnotu, za kterou mohou ručit.
   Jan47
   • Re: x2
    14.06.2021 20:20

    multiplikační efekt ... úvěrová expanze ... expanze má své limity ... Vztahujete tyto pojmy výhradně k úvěrování obyvatel ? A zda to již nepřesahuje hodnotu, za kterou mohou obyvatelé ručit ? (jako třeba obava, aby hodnota nemovitosti financovaná hypotékou neklesla pod výši nesplacené jistiny) /// A co firmy? Ty jsou přece také součástí multiplikátoru a úvěrové expanze. Vezměte si globální růst cen komodit za posledních 12M (grafů zde na patrii bylo již dost). Jen pouhým přeceněním zásob se z firem " i zralých na krach" staly "slepice snášející zlatá vejce" (zjednodušený výrok). QE možná mj. sleduje, aby obří oligopoly napříč segmenty byly zajištěny likviditou pro případ výpadku tržeb z jakýchkoliv příčin (poslední covid), prostřednictvím sledování vývoje HDP. Hrozba inflace z růstu cen komodit je vlastně právě proto požehnáním (!!!) pro všechny ty, kteří jsou příliš velcí na to aby mohli padnout. Tento transfer bianco šeků od vlád k vlastníkům firem prostřednictvím centrálních a komerčních bank vždy zaplatí obyvatelé v konečné spotřební ceně čehokoliv co si koupí. Vrtulníkové peníze pro obyvatele hrají přitom v QE expanzi marginální úlohu ekonomicky, ovšem velmi významnou roli psychologickou (ovlivnit názor voliče). /// Možná právě proto ekonomie nebude nikdy považována za plnohodnotný vědecký obor, neboť je naprosto závislá na politické ideologii, ke které se mimochodem skoro vždy stočí komentáře pod články. (Snad kromě těch od p.Soustružníka, tam je to většinou příliš abstraktní :-) a pro běžné občany nad rámec chápání, aby mohli na dané téma rozvíjet svá politicky zabarvená moudra. Dobře tomu tak.)
    Mudr.c
   • Re: x2
    13.06.2021 12:28

    Bohužel se tak děje monopolem centrálních bank bez jakékoliv odpovědnosti, což se samo o sobě příčí tržnímu principu založenému na konkurenci.
    x2
    • multinick
     13.06.2021 12:37

     To je stranda. Honza tě napíše, jak seš zase mimo a ty se popět bez sebereflexe v pohodě připojíš, aníž připustíš, žes blábolil o))
     Velkamedvědice
     •  
      13.06.2021 13:40

      Mimo jste Vy, když jste nepochopil, že odpověď nepatřila Vám.
      x2
      • Multinicku
       13.06.2021 14:38

       Velkamedvědice
       •  
        13.06.2021 15:07

        Zde jsme na investičním webu, nikoli na sociální síti plné nenavisti.
        x2
        • Multinick
         13.06.2021 15:25

         A proto si v patek změnil nick, abys mohl překroutit moje slova a napadnout mě, že sem de. Ent a předstíral si, že si někdo jiný? Páč jsem na tvůj nick, O.... nereagoval, přesto, že očůrávals všechna má vyjádření kolegům, i když Tobě nepatřila? Druhým budeš vyčítat, co sám děláš?? A proč teda zas. ráš investiční web spdhláškami, když sám se bojíš kupovat akcie a spousta kolegů tě prosilo, ať to neděláš? Kde bereš jako usvědčený zloděj a podvodník tu drzost moralizovat??
         Velkamedvědice
         •  
          13.06.2021 15:29

          Bylo Vám vysvětleno, že investice nejsou pouze akcie.
          x2
          • A proto zasíráš
           13.06.2021 15:41

           I akciová vlákna jako ČEZ? Tento nový nick si udělal jen proto, ať nepoznám, zes mě v pátek urážel ty a najednou si hraješ na slušnáka a vykáš? Ty zasechlastáš Ivane?
           Velkamedvědice
           •  
            13.06.2021 15:57

            Vás nemusí nikdo urážet. Permanentně tak děláte sám.
            x2
 •  
  12.06.2021 14:58

  Když budou Japonci peníze "shazovat z vrtulníku" jako v USA, tak dosáhnou inflačního cíle ruk cuk. Na to ještě nepřišli?
  Jan47
  • to dělá už
   12.06.2021 16:56

   od devadesátých let
   Velkamedvědice
   • VM
    12.06.2021 20:46

    Pod pojmem "peníze z vrtulníku" si představuje asi každý něco jiného. Jako první ho použil Milton Friedman a měl na mysli plošnou distribuci peněz přímo od centrální banky lidem. Podle mne je podstatou "peněz z vrtulníku" to, že je lidé dostanou a nemusí je vracet. A je tedy jedno, zda je dostali přímo z centrální banky nebo zprostředkovaně přes státní rozpočet. To se v minulosti v Japonsku ani v USA nedělo. USA s tím začaly až nyní v covidové době.
    Jan47
    • Re: VM
     12.06.2021 21:01

     http://m.akciecz.cz/news/vrtulnikovy-ben-opet-zasahuje-qe3-schvaleno-/
     Velkamedvědice
     • VM
      12.06.2021 21:31

      V článku se píše o QE a také je tam zmíněno, že Bernanke proslul výrokem o rozhazování peněz z vrtulníku. Ne, že QE je rozhazování peněz z vrtulníku. Jinak by nemělo smysl používat dva pojmy pro stejnou věc. Friedman použil tento pojem už v roce 1969, tedy dávno před Bernankem. Z QE mají peníze především finanční instituce výměnou za finanční aktiva. Část peněz z QE se ale také dostane mezi lidi. Např. QE drží ceny akcií vysoko a penzijní fondy mají z čeho vyplácet důchody. Bez QE by nebylo na důchody. Jsem přesvědčen, že "peníze z vrtulníku" jak je chápu já, tedy rozdávání peněz přímo lidem, nutně zvedne inflaci. To by museli být Japonci "nemocní", kdyby i darované peníze všechny spořili.
      Jan47
      • Re: VM
       12.06.2021 23:06

       https://libinst.cz/debata-jana-machacka-shazovat-penize-z-vrtulniku-je-napad-akademika/
       Velkamedvědice
      • Re: VM
       12.06.2021 22:57

       https://managementmania.com/cs/penize-z-vrtulniku-helicopter-money
       Velkamedvědice
      • Re: VM
       12.06.2021 22:55

       Ja teda vidim fotku vrtulníku, jsk z něho vrtulníkový Ben háže prachy, takže kontext je jasný. Hezk_ večer.
       Velkamedvědice
       • VM
        13.06.2021 0:11

        Názory ekonomů jsou zajímavé a obrázek ukazuje jasně, co jsou to peníze z vrtulníku :-) Dobrou noc
        Jan47
   • VM
    12.06.2021 19:53

    Co si přestavuješ pod pojmem "peníze z vrtulníku"?
    Jan47
   • Re: to dělá už
    12.06.2021 18:37

    přesně tak, Japonci byli těmi prvními v inovacích i produktivitě (kaizen), pak to převzali Amíci, kteří začali "globalizovat" zbytek světa; převzít a rozvíjet myšlenku ještě nemusí být zrovna plagiátorství, ale je to poněkud sporné asi tak jako nastřelená ruka v šestnáctce, pravidla hry totiž někdo stále přizpůsobuje realitě (sláva sportu) /// k článku: je vtipné to, jak se Kuroda vyhýbá použít pojem deflace a nahrazuje to pojmy "relativně nízká inflace" nebo ""konzistentně pokračovat s monetárním uvolňováním" s důrazem na přívlastek "MOHUTNÝM"; přiložený graf dokumentuje inflaci v nedolarových či sankcionovaných ekonomikách, takže pokud se někomu u nás v Česku zdá, že je něco na trhu dražší než vloni, tak jinde je to mnohem mnohem horší a tiká jim tam sociální bomba
    Mudr.c
Aktuální komentáře
03.08.2021
19:24SAB Finance a.s.: Oznámení o zasedání valné hromady
17:09Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí  
17:03Pro trpělivé a vůči riziku odolné investory
14:25Meme akcie jsou pro spekulanty, říká profesor financí Jeremy Siegel. Co si myslí o ETF a ESG investování?
13:29Stellantis v pololetí zpět v černých číslech a s lepším výhledem. Zlepšení dodávek čipů ale brzy nečeká
13:21Výnosy Alibaby nedosáhly na odhady trhů
13:05Duchovní opium a elektronické drogy. Tencent dnes po trvdé kritice Číny klesal až o 11 procent
11:12Michal Křikava: Silně kapitalizované KB pomohly k lepšímu zisku nižší opravné položky  
10:34BMW je po loňské ztrátě opět v zisku, výhled a problémy s čipy ale posílají akcie dolů
9:20Sanofi převezme biotechnologickou společnost Translate Bio zabývající se vývojem mRNA vakcín
9:15Rozbřesk: Kondice průmyslu zůstala i v červenci příznivá
8:47Začátek evropského obchodování může být většinou v červeném. Pohnou čísla KB jejími akciemi?  
8:35Americký regulátor léčiv urychluje plnohodnotné prověření vakcíny od Pfizer/BioNTech
8:17KB s kvartálním ziskem nad odhady, chce svolat akcionáře kvůli prozatímní dividiendě
7:43Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.6.2021 (2Q 2021)
6:13Připoutejte se, i tento srpen mohou jet evropské akcie z kopce  
02.08.2021
22:08V drtivém finiši zvítězil Nasdaq  
17:52Zlato a měď, čínské úvěry a americké trhy
17:47Akciím i dluhopisům se daří při sázkách na podporu  
16:57Americký průmysl v červenci opět o trochu méně aktivní, cenové tlaky přestaly stoupat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Activision Blizzard Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Alteryx Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Amgen Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Bayerische Motoren Werke AG (06/21 Q2)
BP PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
Caesars Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
ConocoPhillips (06/21 Q2, Bef-mkt)
Corsair Gaming Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cummins Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Devon Energy Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (03/21 Q1)
DuPont de Nemours Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
KKR & Co Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lyft Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Microchip Technology Inc (06/21 Q1, Aft-mkt)
Natixis SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Nikola Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Occidental Petroleum Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Phillips 66 (06/21 Q2, Bef-mkt)
Poste Italiane SpA (06/21 Q2)
Societe Generale SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Warner Music Group Corp (06/21 Q3, Bef-mkt)
7:30Infineon Technologies AG (06/21 Q3)
8:00Stellantis NV (03/21 Q1)
12:55Under Armour Inc (06/21 Q2)
13:00Discovery Inc (06/21 Q2)
13:00Marriott International Inc/MD (06/21 Q2)
14:00Ralph Lauren Corp (06/21 Q1)
14:00SolarWinds Corp (06/21 Q2)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m