Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciový trh jako Keynesova

Akciový trh jako Keynesova "soutěž krásy"

08.09.2021 5:58
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

John Maynard Keynes je často označován jako nejvlivnější ekonom 20. století. O tom, jak úspěšným investorem byl, se doteď vedou diskuse, ale většina se přiklání k tomu, že po těžkých začátcích, kdy dokonce dvakrát de facto zkrachoval po obchodování s měnami a komoditami, našel cestu k úspěchu.

Keynes se po krachu v roce 1929 zaměřil na akcie a od 30. let dokázal výrazně překonávat hlavní benchmarky. Jeho názory na investování nebyly v průběhu jeho kariéry dostatečně konzistentní, aby se s z nich dala utvořit jednoznačná investiční strategie, i když jeho pozdější obchodování bylo hodně podobné dnešnímu přístupu hodnotového investování, za jehož zakladatele je považován Benjamin Graham.

Keynes byl v oblasti investování vyhlášeným skeptikem, když zastával názor, že budoucnost je nepředvídatelná a investoři při svém rozhodování nemají ani zdaleka dokonalé informace. Ve své knize Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz uvedl: „Jestliže mluvíme upřímně, musíme připustit, že základ naší znalosti při odhadování výnosu z železniční společnosti, dolu na měď, textilní továrny, dobrého jména patentovaného léku, transatlantického parníku, budovy londýnské City v desetiletém horizontu se rovná málu a někdy taky ničemu“.

Podle Keynese jsou ceny tvořeny velkým množstvím neznalých investorů, kteří se snaží odhadovat růst ceny spíše na základě nedávného vývoje, aniž by pro svůj názor měli silnější základy. Tyto slabé základy pak vedou k rozkolísanosti trhů, což přináší vlny optimistických a pesimistických nálad, které jsou neodůvodněné, ale přece jsou v jistém smyslu opodstatněné tam, kde neexistuje žádný pevný základ pro rozumný odhad. Je otázka, jak by Keynes vnímal dnešní situaci, když více než 90 % objemů na trhu dnes tvoří profesionální institucionální investoři. V jeho době dosahovali institucionální investoři sotva 10% tržního podílu.

Při popisu investičního procesu Keynes často používal výrazy jako stádové chování nebo zvířecí pudy a sám se snažil z těchto situací profitovat. Neměl problém s nákupem „drahých“ akcií, pokud věřil, že v blízké době se najdou investoři, kteří budou za ně ochotni zaplatit ještě více.

Ve své výše uvedené knize přišel s jednou zajímavou konstrukcí, která má své kouzlo i dnes. Tato konstrukce přirovnává proces investičního rozhodování k novinové soutěži krásy, kde se soutěžící snaží vybrat 6 nejhezčích obličejů ze stovky fotografií, a vítězem se stává ten, který se bude nejvíce blížit průměrným preferencím všech soutěžících. Je zřejmé, že při takto stanovených pravidlech soutěžící nebude vybírat obličeje, které se jemu osobně líbí nejvíce. V druhém stupni úvahy budou tedy vybírat soutěžící obličeje, které by se mohly nejvíce líbit ostatním. Podle Keynese se ale nacházíme již ve třetím stupni, kdy hledáme takové obličeje, které budou ostatní považovat za v průměru nejhezčí neboli slovy Keynese „..odhadování toho, co se v průměrném názoru očekává, že je průměrný názor.“

Keynes věřil, že takto se chovají i investoři na akciovém trhu, když vybírají akcie ne podle toho, jak vnímají jejich fundamentální hodnotu, ale na základě odhadu toho, co si o této fundamentální hodnotě myslí ostatní investoři. Myslím, že Keynes s tímto přirovnáním nepřišel jako s kritikou systému. Spíš tímto popsal věci, tak jaké jsou, a sám se nebál tohoto psychologického přístupu využít k úspěšném investování.

 

Čtěte více:

Aktivní versus pasivní strategie investování. Jak se na ně dívá teorie efektivních trhů?
12.08.2021 5:53
Představuje vývoj akcií pouhou náhodnou procházku, jak naznačuje teori...
Neefektivita trhu: Když investoři přecenili rizika a ve strachu stlačili ceny akcií na minimum
17.08.2021 5:52
V předchozím článku jsme se podívali na teorie kolem efektivity trhů, ...
Jsou akciové trhy předražené?
19.08.2021 11:56
V minulém článku jsme se podívali na nedávné situace, kdy investoři kr...
Proč se investoři obracejí zády k čínským technologickým akciím
20.08.2021 10:38
Plošný výprodej čínských technologických akcií nabral v červenci opět ...
Historie akciových bublin. Při které z nich prodělal i slavný Isaac Newton?
25.08.2021 5:58
Tržní ceny na finančních trzích obvykle celkem spolehlivě odrážejí fun...
Je bitcoin uchovatelem hodnoty, nebo jen učebnicovou bublinou?
27.08.2021 10:17
V posledním článku jsme se zabývali historií cenových bublin a v úplné...

Váš názor
 •  
  08.09.2021 11:41

  Nová a nezávislá expertní platforma ve světě obchodování Tradersratings.com Svět online obchodování se stává stále oblíbenějším místem k vydělávání. Nicméně mezi obrovským počtem brokerských společností je velmi obtížné vybrat si spolehlivou a relevantní, když komunita hlásí rostoucí počet různých podvodných subjektů. Tradersratings.com vám poskytne všechny potřebné informace o obchodování od A do Z. Prioritou Tradersratings.com je nezávislost. Všechny recenze brokerů jsou naprosto objektivní a jsou založeny na ověřených informacích. V současné době nabízí web podrobné transparentní recenze více než 100 brokerů. Recenze budou užitečné a informativní pro obchodníky z celého světa, protože Tradersratings.com hodnotí brokerské společnosti jak se sídlem v EU, tak i mimo ni. Další silnou stránkou a zvláštností platformy je formát srovnání. To znamená, že Tradersratings.com poskytuje nejen recenze jednotlivých společností, ale také srovnává údaje z nich. Všechny recenze jsou seskupeny na webu uživatelsky přívětivým způsobem pro začátečníky, zkušené a profesionální obchodníky. Stránka se zaměřuje nejen na zavedené brokery s dlouhou historií, ale také neustále sleduje vstup nových brokerů na obchodní scénu. Každý přehled poskytuje komplexní informace o brokerovi, od popisu portfolia nástrojů, až po podrobné údaje, jako je rychlost vyřízení obchodního příkazu či například pokuta za obchodování přes noc. Tradersratings.com je nový a relevantní web, který si zaslouží důvěru a nabízí nezávislý a odborný obsah. Další informace naleznete na: Tradersratings.com nebo kontaktujte: office@tradersratings.com
  Alzbeth
  •  
   08.09.2021 11:46

   Takže, jak sem psal. Konečně ses odkopal. Šup, co nahání Kafky.
   Velkamedvědice
 • A fundamenty
  08.09.2021 9:07

  A fundamenty?
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
23.10.2021
8:02Víkendář: Jak moc zpomaluje americká ekonomika? Postupně až k 2 %
22.10.2021
22:02Wall Street při pátku zajímaly sociální sítě. Snapchat -26,5 %  
17:45Úvěrový cyklus G3 prudce slábne, v Číně odraz od dna. Implikace pro finanční trhy
17:10Technologiím zkazily den výsledky. Večer promluví Powell  
16:14Ruská centrální banka výrazně zvýšila základní úrok - na 7,5 procenta
14:48Dokáže hodnotový investor dlouhodobě porážet trhy? Webinář Pavola Mokoše, hlavního makléře Patrie, 26. října od 15:00!
14:13REDSTONE INVEST a.s - Oznámení o 8. výplatě kuponu RSREINV 1 5,00/22
13:29Braňo Soták k výsledkům Snap a nešvaru jménem 'problémy v dodavatelských řetězcích'  
13:29Ján Hladký: Střednědobý výhled Intelu (premarket -10 %) zafungoval jako studená sprcha  
12:48Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky
12:25Perly týdne: Investice v nové fázi cyklu, extrémy na trhu s ropou a nejpopulárnější sázky současnosti
11:37Evropa vykročila vzhůru, zatímco koruna zůstává pod tlakem  
11:12Ropa míří na 100 dolarů? Zinek nejdražší za 14 let a přesnice od roku 2012  
11:05Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomaluje, důvodem jsou hlavně rostoucí ceny
10:45Akcie Erste klesly nejvíce od února. CaixaBank zvažuje prodej až desetinového podílu
9:11Rozbřesk: ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv, koruna však dál slábne
8:54Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Kofola oznámila dividendu  
8:49Vrcholní představitelé amerického Fedu podle nové regulace nesmí obchodovat jednotlivé akcie a dluhopisy
8:41Akcie Evergrande posilují po zprávě, že splatí úroky dluhopisu před termínem
8:28Šéfové států EU se shodli, jak na zdražování energií. Babišův požadavek na regulaci trhu ETS nenašel dost opory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data