Nekonečná krize v dodavatelských řetězcích si konečně vyžádala pořádnou oběť. , aktuálně nejhodnotnější firma světa, je nucen omezit svůj byznys kvůli globálnímu nedostatku polovodičů. Stejně jako , Samsung a další výrobci produktů pro domácnost před ním.
byl dosud jednou z mála firem, kterým se dařilo zajišťovat si uprostřed globálního nedostatku dost čipů na to, aby udržel svoji nejnovější sérii produktů v obchodech. Vděčil za to jednak dobře řízenému dodavatelskému řetězci, ale také prestiži, kterou přináší dodržování jeho náročných firemních standardů.
Bloomberg News včera na základě nejmenovaných zdrojů uvedl, že firma pravděpodobně srazí letošní výrobní cíle pro iPhone 13 až o deset milionů kusů.
Problémy takového mamuta, jako , podle něj nenasvědčují ničemu jinému, než že problémy v dodavatelských sítí jsou ještě horší a vyhlídky zotavující se globální ekonomiky by se mohly utrpět. Vzhledem k „obrovské moci, kterou jako klíčový zákazník má vzhledem ke své schopnosti obstarat si polovodiče, budou mít všichni ostatní mnohem větší problémy,“ uvedl Neil Campling, analytik ve společnosti Mirabaud Securities.
Skoro všichni velcí výrobci řeší problémy na dvou frontách. Jednou z nich je nedostatek klíčových materiálů, jako jsou právě polovodiče, a druhou jsou problémy s tím dopravit už vyrobené zboží k zákazníkům.
měl letos vyrobit 90 milionů nových iPhonů. Nyní ale partnerským výrobcům sděluje, že celkové číslo bude nižší, protože Broadcom Inc. a Inc. mají problém s tím dodat mu dost komponentů, tvrdí nejmenované zdroj Bloombergu.
To se podepsalo na akciích dodavatelů Applu. Japan Display, kterému plyne od Applu polovina tržeb, ztratily až 5,6 procenta. Akcie amerických dodavatelů klesaly už v úterním after-marketu. Apple v první polovině středečního obchodování, kdy vznikal tento článek, ztrácel přes 1 procento. Nasdaq Composite byl ale v plusu.
Výkonnost akcií Apple za posledních 5 let:

Nedostatek polovodičů je daný především léty nedostatečných investic. Explozi poptávky se navíc nepodařilo podchytit, a to ani u firem, které v odvětví nejsou nováčky. Generální ředitel nizozemské Peter Wennink v červenci prohlásil, že růst v polovodičovém sektoru během posledních 15 let firma podcenila.
Lhůta mezi objednáním čipu a dodáním dosáhla rekordních 21,7 týdne:

už letos varoval, že ve kvartálu do konce září bude mít na straně dodávek problémy u svých iPhonů a iPadů. K takovému kroku, jako je snížení interních odhadů, ale nesáhl.
Teď ale načasování nemůže být horší. Poslední letošní čtvrtletí mělo být pro „tržebním blitzkriegem“, na jehož konci čněla částka 120 miliard dolarů na tržbách. To by bylo o sedm procent víc než před rokem a víc, než kolik vydělal před deseti lety za jediný rok.
Kromě problémů se nedostatečnou dostupností iPhonů se firmě nedaří vyrábět ani dost hodinek Watch Series 7 a dalších produktů. A další bolehlav může vytvářet energetická krize v Číně. Podle jednoho z dodavatelů Applu, společnosti TPK, dceřinky v jihovýchodní čínské provincii Fujian upravují kvůli omezení dodávek proudu harmonogram výroby.
Podle tuzemských obchodníků mohou dodací lhůty na některé konfigurace nových iPhonů 13 od dosahovat několika týdnů. Důvodem je dvojnásobná poptávka proti předchozímu modelu i nedostatek čipů. Nový iPhone přišel na český trh 24. září.
Někteří analytici ale vidí v Applu pořád příležitost. “Jestliže nedokáže uspokojit krátkodobou poptávku, bude u konkurence toto manko pravděpodobně ještě větší, což vytváří příležitost k růstu akcií,” napsali analytici po spekulaci Bloombergu.
Zdroje: Bloomberg, ČTK, Patria.cz