Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus firem je nejvýše za dva roky, hlavním rizikem se stala ekonomika, ukazuje Index očekávání firem ČSOB

Optimismus firem je nejvýše za dva roky, hlavním rizikem se stala ekonomika, ukazuje Index očekávání firem ČSOB

24.11.2021 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zvýšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před příchodem pandemie. Ta přestala být pro firmy hlavním rizikem. Je jím nyní vývoj v ekonomice, kterého se obávají tři pětiny dotazovaných, vyplývá z reprezentativního průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

„Je patrné, že firmy očekávají ke konci roku zlepšení situace a celkové oživení trhu. Zvýšení poptávky pro čtvrté čtvrtletí předpokládá 41 procent dotazovaných, zatímco před rokem to bylo jen 15 procent. Nárůst investic hlásí 40 procent respondentů, o rok dříve to byla jen pětina. Firmy investují zejména do digitalizace a nejenže nepropouštějí, naopak mají zájem nabírat kvalitní pracovní sílu,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

IOF ČSOB

Nálada firem v ČR a na Slovensku

Index očekávání firem vzrostl na 7,8 bodu z jarních -17,9 bodu. Optimismus se zvýšil zejména u menších firem a živnostníků, naproti tomu u středních firem optimismus od prvního pololetí mírně klesl. Na Slovensku se Index očekávání firem posunul na -11 bodů z předchozích -22,1 bodu. „V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom prišlo k zlepšeniu očakávania firiem, čo je pozitívne. Ale index je stále v záporných hodnotách. Podnikatelia tak stále silne vnímajú aj prítomnosť rizík vyplývajúce najmä z narušenia dodáveteľských vzťahov. V prípade menších firiem aj volatilného dopytu s pretrvávajúcou hrozbou lockdownov,“ shrnuje Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB na Slovensku.

Rizika a nástroje

Pro firmy se stala hlavním rizikem ekonomika, což zmiňuje 60 procent z nich. Podle hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky je zesílené vnímání rizik plynoucích z vývoje ekonomiky pochopitelné. „Asi málokdo loni na jaře očekával, že pandemie na tak dlouho a tak výrazně naruší fungování řady dodavatelsko-odběratelských řetězců, zkomplikuje mezinárodní dopravu zboží, odstartuje prudký nárůst cen energií, výrobní i spotřebitelské inflace a v důsledku toho pak v některých zemích, včetně ČR, i úrokových sazeb,“ poukazuje.

IOF ČSOB

Z dalšího vývoje pandemie má obavy 54 procent dotazovaných. Firmy dále označují za rizika nedostatek kvalitních zaměstnanců (46 procent), změny v legislativě (40 procent) a proměnu v potřebách zákazníků (34 procent). Naproti tomu vývoj nových technologií vnímá jako rizikový faktor jen necelá pětina respondentů.

Části rizik mohou firmy včas předejít pomocí proaktivních kroků. „Doporučujeme firmám, aby s námi diskutovaly svoji situaci a budoucí záměry, kdy můžeme společně využít např. zajišťovacích nástrojů finančních trhů, pojištění majetku či zprostředkovat dotace z evropských či domácích fondů,“ uvádí Pavel Prokop. Vedle toho má Česká republika díky zdrojům z EU na dekarbonizaci nyní mimořádnou příležitost technologicky změnit a posunout dopředu řadu odvětví a zvýšit konkurenceschopnost firem. „I stávající situace v oblasti rostoucích zdrojů energií motivuje firmy aktivně pracovat s tématem udržitelnosti a snížit spotřebu zdrojů i CO2 stopy a tím v konečném důsledku posunout Českou republiku v rámci Evropy správným a konkurenceschopným směrem,“ upozorňuje Pavel Prokop.

IOF ČSOB

 O Indexu očekávání firem

Index očekávání firem je unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého lze sledovat vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě mapování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání v?ČR i na Slovensku. Základem projektu je průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z?různých oborů po celém Česku. Index očekávání firem může nabývat hodnot v?rozmezí +100 až -100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování firem skončilo počátkem listopadu.

Ocenění za firemní bankovnictví

Skupina ČSOB patří v případě firemního bankovnictví v ČR dlouhodobě k lídrům trhu, na kterém má výsadní postavení i při zajišťování zdrojů z EU. Prestižní americký magazín Global Finance letos poprvé hodnotil segment malých a středních podniků jako samostatnou kapitolu, a právě ČSOB vyhlásil za nejlepší českou SME banku pro rok 2022.

 
 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data