Energetický gigant Royal Dutch bude „svým tempem“ pokračovat ve zpětném odkupu akcií v objemu 7 miliard USD a z velké části jej bude financovat z prodeje svého břidlicového podnikání v USA. Rovněž uvedl, že čelí výpadkům u zkapalněného zemního plynu (LNG) a pomalejšímu prodeji paliv kvůli ekonomickému dopadu varianty omikron. Akcie společnosti , největšího světového obchodníka s LNG, dnes po aktualizaci před čtvrtletními výsledky, které vyjdou 3. února, nejprve klesaly, následně otočily mírně nahoru.
Objem výroby a zkapalňování ve čtvrtém čtvrtletí negativně ovlivnila neplánovaná údržba, zejména v Austrálii, kde na obřím plavidle s LNG Prelude vypadl proud. Očekává se, že objemy zkapalňování LNG budou mezi 7,7 a 8,3 miliony tun, tedy výrazně pod maximem 9,2 milionu tun ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019, uvedl .

Výsledky obchodování s LNG společnosti však budou ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 ve srovnání se třetím čtvrtletím „výrazně vyšší“. Ceny zemního plynu a elektřiny na celém světě od poloviny loňského roku prudce vzrostly kvůli omezeným dodávkám plynu i vyšší poptávce během zotavování ekonomik po pandemii. Benchmark na evropské ceny plynu a asijské ceny LNG dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí historických maxim.
v rámci plánu na zjednodušení své struktury a přesunutí své daňové rezidence z Nizozemska přesune koncem tohoto měsíce své hlavní sídlo z Haagu do Londýna, zruší svou duální akciovou strukturu a změní svůj název na .
V loňském roce jako součást přechodu na čistou energii prodal svá břidlicová aktiva v Permské pánvi společnosti za 9,5 miliardy dolarů v hotovosti a odešel tak z největšího ropného pole v USA. Společnost uvedla, že vrátí akcionářům 7 miliard dolarů z výnosů nad rámec 20 až 30 procent peněžních toků ze svých operací.
Společnost , která provozuje více než 45 000 čerpacích stanic, rovněž uvedla, že zisky její marketingové divize budou nižší než ve třetím čtvrtletí z důvodu „dopadu na poptávku v důsledku viru omikron a dopadů směnných kurzů v Turecku“.

Zdroj: Reuters