Hrubý domácí produkt vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,9 procenta a meziročně o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Odhad trhu pro poslední kvartál minulého roku byl u mezičtvrtletního růstu nastaven podle průzkumu Bloombergu na 0,2 procenta a u meziročního na 2,9 procenta. V roce 2021 rostla ekonomika Česka podle předběžného odhadu statistiků o 3,3 procenta, hlavní díky domácí poptávce. O rok dříve klesla o 5,8 procenta, což byl nejvýraznější propad za dobu samostatné České republiky.
„Výkon české ekonomiky se ve srovnání s rokem 2020 loni meziročně zvýšil o 3,3 %. I přes růst ekonomiky nebylo ještě dosaženo výkonu z předkrizového roku 2019. Růst byl tažen výhradně domácí poptávkou. Nejvíce přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob," uvedl v prohlášení Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ. Naopak negativní vliv měla podle statistiků zahraniční poptávka. Růst hrubé přidané hodnoty v roce 2021 nejvýrazněji ovlivnil vývoj v průmyslu, ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství a skupině odvětví veřejné správy, vzdělávání a zdravotní a sociální péče.
V posledním čtvrtletí loňského roku růst v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně zahraniční poptávka. Meziroční růst ovlivnily především výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Na straně tvorby přidané hodnoty se dařilo především skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles zaznamenal průmysl.
"Nad očekávání silný výkon tuzemské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku je trochu překvapující vzhledem k méně příznivé pandemické situaci, problémům v dodavatelských řetězcích, a dopady energetické krize a zrychlující inflace. Z těchto důvodů také citelně zpomalila v závěru roku také celá eurozóně (+0,3 % qoq oproti 2,3 % v 3Q21) a německá ekonomika dokonce následkem problémů v automobilovém sektoru zaznamenala propad o 0,7 % (v 3Q21 +1,7 %)," připomněl v komentáři hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Ministerstvo financí ve své poslední aktuální prognóze předpokládalo pro čtvrté čtvrtletí mezičtvrtletní stagnaci, starší listopadová prognóza ČNB pak dokonce propad o 1 procento.

"I přes pozitivní číslo závěrem minulého roku je potřeba mírnit optimismus ohledně oživování ekonomiky v letošním roce, protože výhled zůstává stále zatížen řadou nejistot," uvedl také. Problémy v subdodavatelských řetězcích se podle některých předstihových indikátorů mírně zlepšily, stále však budou patrně v první polovině roku růst brzdit. Pokračujícím rizikem zůstává podle Seidlera i pandemická situace, ačkoli negativní dopad dalších vln na ekonomický růst postupně slábne. Negativně bude na růst působit i vysoká inflace, která bude nepříznivě ovlivňovat spotřebu domácností. "Ačkoli tak dnešní číslo je nad očekávání příznivé a bude posouvat růst HDP v letošním roce směrem nahoru ke 4 %, prozatím předpokládáme z důvodů řady rizik konzervativněji hodnotu kolem 3,5 %."
Zdroje: ČSÚ, ČBA, ĆTK