Česká národní banka je aktivní na devizovém trhu a provádí operace, aby tlumila nadměrné výkyvy kurzu a oslabování koruny. ČNB to uvedla v dnešním sdělení. Upozornila, že má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy a jejich využití "ve výjimečné situaci, v jaké se momentálně nacházíme, je plně opodstatněné". Kurz české měny k euru po oznámení posílil až k 25,525 za euro, část zisků ale pozdeji odevzdal. Podle viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého zásah ČNB na devizovém trhu neznamená, že úrokové sazby nepůjdou výš.
"Tento krok je plně v souladu s předchozí komunikací ČNB. Ta zdůrazňovala připravenost centrální banky reagovat na nadměrné výkyvy kurzu jejími nástroji, a to v souladu s režimem řízeného plování kurzu," uvedla také centrální banka v prohlášení.
Aktivita ČNB na devizovém trhu, namířená proti oslabování koruny, je nezbytná pro plnění zákonných cílů ČNB, uvedla banka s tím, že nebude sdělovat další podrobnosti k těmto svým operacím.
Česká koruna k euru po oznámení intradenně posiluje, kurz zpevňoval až o 0,8 % k 25,53 za euro.
EURCZK: Interaktivní graf Patria.cz
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera ČNB k tomuto kroku přistoupila patrně za dvou důvodů: aby uklidnila trh i veřejnost, že koruna nebude následkem zvýšené nejistoty z titulu ruské agrese na Ukrajině výrazněji oslabovat, a za druhé, aby koruna svým oslabováním dále nezvyšovala v tuzemské ekonomice inflaci výrazněji nad 10% hranici.
"Zahájení intervencí tak začalo ještě před dosažením samotné hranice 26 Kč za euro, kterou jsme dříve považovali do jité míry za citlivou," uvedl také Seidler.
Na velkou palebnou sílu ČNB upozornili již autoři dnešního Rozbřesku. ČNB podle nich disponuje devizovými rezervami ve výši 156 mld. eur, respektive téměř dvou třetin HDP. Rezervy byly z drtivé části akumulovány při boji s deflací, kdy centrální banka tiskla nekryté koruny, aby oslabila vlastní měnu.
České devizové rezervy pokrývají více než jeden rok dovozu:
"Nyní tedy možná přišel čas postavit se na druhou stranu, přičemž vysvětlení může dvojí - jednak “stabilizovat” trh, a jednak utáhnout měnové podmínky, které se v době vysoké inflace dále uvolňují. Jak bylo řečeno výše, palebná síle ČNB je obrovská - jen se nebát ji použít," píšou také ekonomové ČSOB.
https://t.co/rb37VJZdfW pic.twitter.com/p7NHv1ug0N
Vývoj kurzu české koruny k euru za poslední rok:
Podle viceguvernéra ČNB Nidetzkého by oslabování koruny šlo proti cíli centrální banky zkrotit inflaci. ČNB na trhu intervenovala, aby uhladila volatilitu směnného kurzu, a nemá v tomto ohledu strategii, která by se týkala dosažení nějaké konkrétní úrovně české koruny, uvedl Nidetzký v rozhovoru na ČT24. Intervence ale ani neznamenají, že sazby nepůjdou výše, uvedl také.
Koruna vůči oběma hlavním světovým měnám prudce oslabuje zhruba od pondělí 21. února. Tehdy ruský prezident Vladimir Putin podepsal dokumenty uznávající nezávislost území na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty, samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Ve čtvrtek 24. února pak Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.
Naposledy centrální banka intervenovala na devizovém trhu v rámci kurzového závazku v letech 2013 až 2017. Tehdy ovšem působila na trhu proti posilování koruny a kurz tak držela kolem 27 korun za euro.
Intervenci na devizovém trhu na ochranu zlotého dnes uskutečnila také polská centrální banka.
Zdroje: ČNB, Patria.cz, ČTK, ČBA, Reuters