Trhu s ropou hrozí kvůli protiruským sankcím šok, už příští měsíc by mohly denně chybět tři miliony barelů ruské ropy a ropných produktů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Rusko čelí bezprecedentním ekonomickým sankcím, které na něj za invazi ruských vojsk na Ukrajinu uvalily západní země. IEa podle dnešního oznámení ale také předpokládá, že poryvy na ropném a plynovém trhu, který vyvolal vpád Ruska na Ukrajinu, by mohl urychlit globální odchod z fosilních paliv.
"Očekáváme pokles celkového exportu o 2,5 milionu barelů denně, z čehož ropa tvoří 1,5 milionu barelů a produkty milion barelů denně," uvedla agentura. Upozornila také, že se v Rusku sníží poptávka po některých ropných produktech.
"Tyto ztráty by se mohly ještě prohloubit, jestliže přibudou další zákazy a veřejná kritika," poznamenala agentura, která sídlí v Paříži.
Odhad celosvětové poptávky po ropě na druhé až čtvrté čtvrtletí letošního roku IEA snížila o 1,3 milionu barelů denně. Poznamenala přitom, že růst cen komodit a sankce proti Rusku patrně citelně zhorší vyhlídky růstu globální ekonomiky. Výrazné dopady budou i na inflaci, domnívá se agentura.
Odhad růstu poptávky po ropě na celý letošní rok IEA snížila o 950.000 na 2,1 milionu barelů denně. Celková poptávka by se tak měla pohybovat kolem 99,7 milionu barelů denně. Znamenalo by to, že poptávka bude už třetím rokem pod úrovní, kde byla před pandemií.
Ceny ropy dopoledne mírně klesají, severomořský Brent se drží pod hladinou 100 dolarů za barel, pod kterou se dostal v úterý poprvé od 1. března. Ještě 8. března koketovala v průběžném obchodování s maximem 140 dolarů za barel. Na začátku února se ceny ropy pohybovaly kolem 90 dolarů za barel, po ruské invazi na Ukrajinu se ale kvůli obavám o dodávky začaly výrazně zvedat. K nejnovějšímu poklesu podle IEA přispěly obavy o stav ekonomiky, narůstající počet případů Covid-19 v Číně a omezování obchodních pozic kvůli nadměrné volatilitě.
Vývoj ceny ropy Brent za poslední měsíc ukazuje graf níže:

"Současné přiklánění se k energetické bezpečnosti a ekonomickým faktorům by také mohlo urychlit přechod od ropy," uvedla také agentura v pravidelné měsíční zprávě.
Západní státy hledají cesty, jak se rychle odklonit od ruského importu energií. Británie a USA již oznámily zákaz dovodu ruské ropy a IEA by tento měsíc měla zveřejnit zprávu s radami členským zemím, jak omezit spotřebu pohonných hmot, uvedl Bloomberg.
Zdroje: ČTK, IEA, Bloomberg, Patria.cz