Česká národní banka dnes zvýšila sazby tak, jak jsme očekávali, o 50bps na 5,00 %. Současně si ponechala otevřené dveře pro další výraznější růst sazeb v nejbližších měsících.
Invaze Ruska na Ukrajinu je pro ČNB novým výrazným stagflačním šokem a zdrojem nejistoty. ČNB navíc tentokrát neměla k dispozici novou prognózu, ale pouze situační zprávu. Prozatím ČNB odhaduje, že konflikt na Ukrajině minimálně krátkodobě povede k výrazně vyšší inflaci a ke slabšímu růstu ekonomiky. Ten podle ČNB může být zhruba poloviční. Zatím však jestřábí křídlo v bankovní radě dává jasnou prioritu boji s inflací.
Guvernér řekl, že “opětovné obnovení cenové stability je nyní naprostou prioritou ČNB”. Část bankovní rady byla podle guvernéra již na tomto zasedání připravena zvýšit úrokové sazby o 75bps a k mírnějšímu kroku se rozhodla zejména proto, že sazby jsou již relativně vysoko a je možné si počkat na květnovou prognózu.
Ta by měla potvrdit potřebu dalšího utahování měnové politiky. Navíc do té doby uvidíme pravděpodobně další nárůst inflace (která podle nás může v základním scénáři v polovině roku vrcholit okolo 14 %). Vzhledem k pokračující vysoké míře shody v jestřábím táboře (na tomto zasedání hlasovalo ve shodě opět všech 5 jestřábů) je pravděpodobný další výrazný pohyb sazeb vzhůru i v květnu. V tuto chvíli nám v květnu přijde nejpravděpodobnější nárůst sazeb o dalších 75bps (nejistota spojená s výhledem samozřejmě zůstává vysoká).

Zároveň však věříme, že na jaře 2022 (květen nebo červen) by se měla centrální banka dostat se sazbami na vrchol. A to zejména proto, že dramaticky vyšší inflace se odrazí ve výrazném propadu reálné mzdy s negativním dopadem do spotřeby domácností a investic podniků. V důsledku bychom mohli vidět během jara první známky ochlazení na trhu práce (nižší počet volných pracovních míst). Tyto indicie ohledně polevujícího napětí na trhu práce by ČNB mohla mít před červnovým zasedáním.
ČNB současně vedla debatu i nad dalšími intervencemi na podporu koruny. Podle guvernéra Rusnoka byla však debata zatím velice obecná a používat intervence na podporu koruny jako nástroj měnové politiky s sebou nese řadu technických obtíží a problémů. Proto pro klíčové nejbližší měsíce zůstávají nástrojem měnové politiky číslo jedna úrokové sazby.