Aktualizováno Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně klesla o 3,8 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad, podle kterého se na dubnových číslech podepsala hlavně vysoká srovnávací základna z loňského dubna. Analytici v průzkumu agentury Reuters čekali pokles jen o 1,8 procenta. Meziroční pokles českého průmyslu přitom v dubnu zrychlil z březnových revidovaných 1,3 procenta. Meziměsíčně byla průmyslová výroba v dubnu nižší o 0,8 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 3,1 procenta.
„Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů,“ říká Radek Matějka, ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.
Pokles v dubnu nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, když přetrvávající problémy s nedostatkem dílů umocnila vysoká srovnávací základna. Ta také významně ovlivnila výsledky v odvětví výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.Pokles produkce elektřiny, plynu a tepla byl ovlivněn vysokou spotřebou plynu v loňském roce způsobenou mimořádně chladným počasím.
Dubnové výsledky byly oproti minulým měsícům, kdy meziroční růst zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví odlišné: tentokrát to byla přibližně polovina a výrazný pokles ve výrobě motorových vozidel se na průmyslu jako celku vyvážit nepodařilo. Do trojice odvětví s nejvyšším kladným příspěvkem se dostala na domácí trh orientovaná odvětví: potravinářský a nápojový průmysl, kde produkce setrvale mírným tempem roste. U nápojářství se objem produkce postupně vrací na předpandemickou úroveň.
"Vstup tuzemského průmyslu do druhého čtvrtletí na první pohled zaostal za očekáváním, nicméně vysoký meziroční propad byl způsoben i statistickými efekty. Naopak v číslech lze najít i některé pozitivní signály, jako je meziměsíční růst automobilové výroby. Výpadky dílu se pro tuto chvílí zmírnily, což umožňuje tuzemským a německým automobilkám dodělávat nedokončenou výrobu z předchozích měsíců," uvedl v dnešním komentáři hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Nejistota ohledně budoucích dodávek potřebných komponent podle něj ale přetrvává.
