Průmyslová výroba v březnu vzrostla meziročně o 0,4 % po únorovém poklesu o 0,3 %. Meziměsíčně byla vyšší o 2,6 %. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Analytici v průzkumu agentury Reutesr očekávali meziroční pokles produkce o 2,6 %. Meziroční růst v březnu podle statistiků zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 3,4 %.
Nejvíce přispěla výroba elektrických zařízení a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde byla vyšší zejména produkce uhelných elektráren. Výroba motorových vozidel byla meziměsíčně na stejné úrovni. V porovnání s loňským březnem ale poklesla o 17 %, a to zejména kvůli přetrvávajícím problémům u dodavatelů. Svůj vliv na tento výsledek měla rovněž vysoká srovnávací základna.
„Situace v průmyslu byla i v březnu velmi podobná té v předešlých měsících. Kvůli poklesu produkce ve výrobě motorových vozidel produkce českého průmyslu i v březnu stagnovala, stejně jako hodnota nových zakázek,“ uvedl v prohlášení Radek Matějka, ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách byla v březnu 2022 na stejné úrovni jako v předchozím měsíci. Meziročně vzrostla o 3,4 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 2,8 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 4,9 %.
„Stejně jako v předchozích měsících celkovou hodnotu nových průmyslových zakázek ovlivnily zejména dva významné faktory: výrazný růst cen v některých odvětvích, např. v chemickém průmyslu nebo ve zpracování kovů a přetrvávající problémy ve výrobě motorových vozidel,“ dodává Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v únoru 2022 v zemích Evropské unie meziročně vzrostla o 3,0 %. Největší meziroční růst zaznamenala Litva a Polsko. Německý průmysl vzrostl o 2,1 %. Naopak nejvíce klesl irský a portugalský průmysl. Výkon českého průmyslu se snížil o 0,3 %.
"Zejména v kontextu březnového výsledku německého průmyslu jsou tuzemská čísla relativně příznivá. Německá průmyslová produkce propadla nad očekávání, a to o téměř 4 % meziměsíčně (-3,5% yoy), výraznější propad zaznamenala pouze na začátku pandemie v roce 2020. Bez energii a stavebnictví byl pak propad průmyslu dokonce 4,5 %, a podobným tempem také propadly nové zakázky," uvedl v dnešním komentáři hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.
Zdroj: ČSÚ, Reuters, ČBA