Deset let usiluje polská o zbavení se závislosti na ruském zemním plynu a ropě a teď je cílová čára na dohled. Plán na převzetí jejího menšího domácího konkurenta Lotos schválili už v červenci její akcionáři na mimořádné valné hromadě. Na konci září se bude na mimořádné hromadě hlasovat znovu, tentokrát o převzetí polské plynárenské firmy . Výsledkem má být největší energetická společnost ve východní Evropě – a lepší energetická bezpečnost Polska, upozornili experti agentury Bloomberg.
Fúze jsou součástí širšího plánu polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) zvýšit kontrolu nad ekonomikou a vytvořit takzvané národní šampiony, kteří by dokázali soupeřit s globálními hráči. Sloučené společnosti se otevřou nové příležitosti a nabere kupní sílu, která je vlastní mnohem dominantnějším hráčům, podotkli analytici Bloombergu.
Spojení s Lotosem poskytne Orlenu, majiteli českého , přistup k diverzifikovanýnm dodávkám ropy, podotkli analytici společnosti Bloomberg Darja Lema a Salih Yilmaz. Spojení s se jim tak výhodně nejeví, pravděpodobně jím naroste státní kontrola,
„Přímé provozní synergie fúze postrádá a my ji vnímáme jako politický výkop směrem k zajištění polské energetické bezpečnosti,“ uvedli analytici Bloombergu. Polský stát bude prostřednictvím ministerstva financí kontrolovat odhadem 52 procent sloučené entity.
Obě společnosti jsou na sobě závislé a pravděpodobná je další vládní intervence. dodává zemní plyn, které potřebuje na provoz rafinerií a provozů v sektoru hnojiv. Tam se provoz na čas zastavil, protože ceny plynu byly už moc vysoko.
Fúze s by měla být dokončena ještě letos a mimořádná valná hromada by o ní měla hlasovat 28. září, stojí na webu firmy. na počátku srpna upozornila, že stát bude muset učinit veřejnou nabídku na zbývající akcie, nebo naopak část akcií prodat, a snížit tak podíl pod 50 procent.
2. Fúze s Lotosem diverzifikuje dodávky a přinese růst v retailu
Spojení s konkurenční rafinerskou společností a prodejcem pohonných hmot Lotos dává podle analytiků Bloombergu strategický smysl a provozní synergie by přinést mělo, neboť dojde k diverzifikaci základny ropných dodávek. Souhlas Evropské komise s touto transakcí byl podmíněn prodejem 30procentního podílu v jediné rafinerii Lotosu a prodejem 80 procent jeho sítě čerpacích stanic.
si však zajistila skoro 30% podíl na maloobchodním trhu s trhu s pohonnými hmotami. Umístění rafinerie v přístavním městě Gdaňska pak poskytuje logistickou výhodu v podobě dodávek určených pro přepravu po moři. Tři ze čtyř rafinerií přístup k moři nemají a spoléhají na ropovody.
Prosincový termín ruských sankcí bude znamenat úplný zákaz dovozu ruské ropy, takže rafinerie budou muset přepnout na alternativní dodávky. Tato transakce bude tedy prý asi dávat smysl.

3. Prodej kanadských aktiv v oblasti průzkumu a těžby (upstream) nebude prioritou
Kanadská aktiva se s cenou ropy za více než 100 dolarů za barel dostala po letech konečně do černých čísel a jejich možný prodej tak pro nemusí být takovou prioritou. Firma se soustředí na svoj polské fúze a hledat kupce by pro ni při vysokých cenách ropy mohlo být složité. Ani načasování akvizice kanadských upstream aktivit z roku 2013 nemuselo být šťastné. Následný propad cen ropy způsobil, že tato aktiva byla celé roky méně zisková. Ještě více přitom trpěla ta v oblastech s vysokými náklady na výrobu – což je třeba Kanada.
Zdroje: Bloomberg Intelligence, ČTK
Foto: