Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: O taktických jaderných zbraních, eskalačním žebříku a výprodeji rizikových aktiv

Rozbřesk: O taktických jaderných zbraních, eskalačním žebříku a výprodeji rizikových aktiv

04.10.2022 9:01
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Akciový mág americké finanční televize CNBC Jim Cramer se nedávno nechal slyšet, že použití nukleárních zbraní ze strany Ruska je velmi nepravděpodobné. Bohužel Cramerova schopnost předpovídat je notoricky tak mizerná, že někteří doporučují zaujmout vždy přesně opačnou investiční pozici (zahrát si tzv. “inverzního” Cramera). Aneb říká-li Cramer, že Putin taktické jaderné zbraně na Ukrajině nepoužije, pak bychom možná měli být na pozoru, neboť opačný scénář může být ve skutečnosti pravděpodobnější. Máme se však opravdu bát, že k takové eskalaci dojde? A pokud ano, jak by vlastně vypadala, resp. jaká by byla odpověď Západu? Byl by pak velký jaderný konflikt mezi USA a Ruskem nevyhnutelný?

Nad tím, jak by asi vypadala reakce Západu (včele s USA) na svržení taktické jaderné zbraně na Ukrajinu se nedávno hlouběji zamyslel časopis The Atlantic. Z jeho zajímavého vojenského rozboru vyplynulo, že po zkušenosti z tzv. karibské krize v 60. let by se po ruském jaderném útoku (na Ukrajinu v malém rozsahu) spustila taktika tzv. “eskalačního žebříku”. Aneb USA by v reakci na ruský útok provedly odvetné opatření, které by protivníkovi uštědřilo lekci, avšak nevyprovokovalo by tím rovnou otevřený jaderný konflikt. USA by například mohly konvenčním způsobem reagovat tak, že potopí loď z níž byla jaderná zbraň odpálená. Situace by se následně mohla ustálit na stávající úrovni eskalace a Rusko by nemuselo nutně reagovat dalším taktickým jaderným útokem (na Ukrajině). Pokud by však už k němu došlo - v takovém případě by USA mohly postoupit na žebříku o stupeň výše, a (stále ještě konvenčními prostředky) mohou např. zničit černomořskou flotilu Ruska. Následně by se vidělo, zdali protivník bude mít chuť eskalovat situaci o stupeň výše, či třeba raději jednat o příměří. Toť v kostce teorie postupné (de)eskalace konfliktu mezi dvěma jadernými mocnostmi.

Samozřejmě, že malovat si takové scénáře vývoje války na Ukrajině je děsivé, ale na druhou stranu bylo by chybou si je vůbec nepřipouštět. Zároveň, pokud již na tomto místě o jaderné eskalaci takto otevřeně mluvíme, je třeba si i říci, že pokud ruské taktické zbraně opustí své hangáry, tak zcela jinak začnou tancovat i globální trhy, které dnes na ruské verbální harašení “atomovkami” prakticky nereagují. K odpálení menší jaderné zbraně by přitom vůbec nemuselo dojít, ale již pouhý posun na eskalačním žebříku by vyvolal brutální výprodej rizikových aktiv - především pak těch evropských. Asi netřeba dodávat, že ve střední Evropě by se investoři snažili zbavit prakticky všeho…

TRHY

Koruna

Koruna se drží na dostřel hranice 24,50 EUR/CZK, kam se posunula krátce po rozhodnutí ČNB nadále intervenovat ve prospěch domácí měny, což vyvolalo kapitulaci části (krátkých) spekulantů. Korunu včera nerozhodilo ani další podstatné zhoršení nálady v tuzemském průmyslu, když index PMI propadl ještě výrazněji do pásma recese (44,7). Na podobné úrovni byl přitom sentiment ve zpracovatelském průmyslu naposledy v květnu 2020, kdy se ekonomika vypořádávala s první koronavirovou vlnou.

Eurodolar

Britská vláda včera částečně rezignovala na svůj plán daňových škrtů, což pomohlo britské libře a nepřímo i oslabilo dolar. Další ranou pro dolar pak bylo zveřejnění podnikatelské nálady v americkém průmyslu v podobě indexu ISM. Ten nejenže se propadl na hodnotu 50 bodů, ale hlavně jeho struktura (propad nových objednávek, zaměstnanosti a cen) dala záminku k ještě výraznějšímu propadu dolarových úrokových sazeb.

Dnes bude hlavním číslem srpnový údaj o nově otevřených pracovních pozicích v USA, který je jedním z hlavních indikátorů Fedu pokud jde o hodnocení na trhu práce. Za měsíc srpen se očekává poměrně výrazný propad, pokud by ten nenastal, tak dolarové sazby obrátí kurz (směrem na sever) a eurodolar by se naopak mohl opět tlačit níže.

 

Čtěte více:

Ruský prezident Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Západ se podle něj snaží zničit Rusko
21.09.2022 8:55
Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno vyhlásil částečnou mobilizaci...
Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
26.09.2022 8:51
Polsko, Irsko, Litva, Estonsko a Lotyšsko požadují, aby Evropská unie ...
Švédská pobřežní hlídka objevila již čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream. Rusko případ vyšetřuje jako mezinárodní terorismus
29.09.2022 8:31
Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik ply...
Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
30.09.2022 15:46
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu podepsal smlouvy o připoj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů