Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF opět zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok

MMF opět zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok

11.10.2022 15:29
Autor: ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok. Hrubý domácí produkt (HDP) se má zvýšit o 2,7 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně, než předpokládal v červencové aktualizaci výhledu. Pro letošní rok MMF ve svém podzimním výhledu potvrdil předchozí odhad, podle kterého čeká růst HDP o 3,2 procenta.

Od ledna je to už počtvrté, co měnový fond přistoupil ke zhoršení výhledu. Loni světová ekonomika vzrostla o 6,1 procenta, a výrazně se tak zotavila z poklesu o 3,1 procenta v roce 2020. Tehdy na ni dolehla pandemie nemoci covid-19.

Světová ekonomika se nadále potýká s velkými problémy, ke kterým přispívá invaze Ruska na Ukrajinu, krize životních nákladů způsobená přetrvávajícími a rozšiřujícími se inflačními tlaky a slabší výkon čínské ekonomiky. Zpomalení globální ekonomiky v roce 2023 bude mít podle MMF široký základ. Země představující zhruba třetinu globální ekonomiky jsou ohrožené v letošním nebo v příštím roce poklesem a výkon tří největších světových ekonomik - USA, Číny a eurozóny - bude slábnout.

Ve Spojených státech další zpřísňování měnové politiky a finančních podmínek zpomalí v příštím roce růst na jedno procento z letošních 1,6 procenta. Výhled na příští rok nechal MMF beze změny, prognóza na letošní rok je však horší o 0,7 procentního bodu, než čekal v červenci.

Pro Čínu MMF zhoršil prognózu růstu pro příští rok o 0,2 procentního bodu na 4,4 procenta kvůli oslabení realitního sektoru a pokračování pandemických omezení. Růst však zrychlí z letošních očekávaných 3,2 procenta.

Zpomalení bude nejvýraznější v eurozóně, na kterou bude mít negativní dopad pokračující energetická krize způsobená válkou. Růst HDP se zde příští rok sníží jen na 0,5 procenta, když v červenci fond očekával růst o 1,2 procenta. Pro letošní rok však MMF zlepšil výhled eurozóny o 0,5 procentního bodu na 3,1 procenta.

Téměř všude způsobí vážné problémy domácnostem rychle rostoucí ceny, zejména potravin a energií. Inflační tlaky se ukazují jako širší a trvalejší, než se předpokládalo. Očekává se, že letos celosvětová inflace dosáhne svého vrcholu 9,5 procenta a do roku 2024 se sníží na 4,1 procenta.

Rizika zhoršení výhledu zůstávají vysoká, varoval MMF. Mimo jiné by se inflace mohla ukázat jako trvalejší, válka na Ukrajině by mohla eskalovat a prohloubit energetickou krizi nebo by na finančních trzích mohly vypuknout turbulence, které by investory přiměly k nákupům bezpečných aktiv a dále posílily dolar. Hrozí také špatné nastavení měnové, fiskální nebo finanční politiky.

MMF zhoršil odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 1,9 procenta

Tempo růstu české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z loňských 3,5 procenta. Ve svém podzimním výhledu globální ekonomiky to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). V dubnu přitom odhadoval, že v letošním roce se hrubý domácí produkt (HDP) České republiky letos zvýší o 2,3 procenta. V příštím roce má tempo růstu zpomalit na 1,5 procenta.

MMF ve své zprávě upozornil hlavně na možné výpadky dodávek energií z Ruska, i když pravděpodobnost a rozsah možných výpadků je nyní menší, než čekal v červenci díky rychlejšímu nahromadění zásob v EU. Nicméně varoval, že země střední a východní Evropy, zejména Česká republika, Maďarsko a Slovensko, mohou vzhledem ke své závislosti na ruském plynu a případným obtížím se zajištěním alternativních dodávek plynu čelit narušení dodávek.

České ministerstvo financí v srpnu v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta. Pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. Česká národní banka čeká za letošní rok zvýšení HDP o 2,3 procenta.

Navzdory předpokládanému zpomalení hospodářského růstu počítá MMF v letošním roce s poklesem míry nezaměstnanosti v Česku na 2,5 procenta z 2,8 procenta v loňském roce. Příští rok fond očekává další pokles, a to na 2,3 procenta.

Inflace v Česku má letos vyskočit na 16,3 procenta z 3,8 procenta loni. V roce 2023 ale zpomalí na 8,6 procenta. V dubnu přitom MMF předpovídal, že inflace v ČR se letos vyšplhá na devět procent a příští rok zpomalí na 2,3 procenta.

Z nejnovějších odhadů MMF vyplývá, že Česká republika příští rok vykáže nejrychlejší hospodářský růst ze zemí visegrádské čtyřky. V Maďarsku se HDP zvýší o 1,8 procenta, na Slovensku o 1,5 procenta a v Polsku jen o 0,5 procenta. V letošním roce čeká fond růst maďarské ekonomiky o 5,7 procenta a polské o 3,8 procenta. HDP Slovenska se má zvýšit o 1,8 procenta.

MMF dnes zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok o 0,2 procentního bodu na 2,7 procenta. Pro letošní rok MMF potvrdil předchozí odhad, podle kterého čeká růst HDP o 3,2 procenta. Světová ekonomika se nadále potýká s velkými problémy, ke kterým přispívá invaze Ruska na Ukrajinu, krize životních nákladů způsobená přetrvávajícími a rozšiřujícími se inflačními tlaky a slabší výkon čínské ekonomiky, uvedl MMF.

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Už dnes od 14:00 WEBINÁŘ ke vstupu HARDWARIO na burzu: odpovídají zakladatel a CEO Alan Fabik a finanční ředitel Tomáš Morava
12.10.2022 12:58
Přemýšlíte o investici do akcií inovátora v oblasti průmyslového inter...
Inflace, výsledky i fiskál. Zdroje obav nevysychají
11.10.2022 11:36
Investoři mají stále dost důvodů k nervozitě a podle toho to také na t...
Investoři již poptali přes polovinu v IPO nabízených akcií inovátora v průmyslovém internetu věcí HARDWARIO, ukazuje kniha objednávek
11.10.2022 12:18
Úpis akcií českého inovátora v oblasti průmyslového internetu věci (Io...
Snaha USA zabránit Číně vyvíjet špičkové čipy pomohla k umazání 240 mld. USD tržní hodnoty z polovodičového sektoru
11.10.2022 13:33
Akcie čipařů v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu zamířily dolů a ...
Nissan prodá svá ruská aktiva státní firmě za jedno euro s opcí na zpětný odkup
11.10.2022 13:23
Japonská automobilka Nissan prodává svá ruská aktiva tamní státní firm...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  
15:45Německá BioNTech za 1,25 miliardy USD převezme domácího konkurenta CureVac
14:59Oracle (+8 %) po výsledcích: Chtějí všechno, něco takového jsme ještě nezažili
14:52Akcie Boeing (-8 %) platí za pád letounu 787-8 Dreamliner z Indie do Londýna. Nepřežilo 242 lidí na palubě a další desítky na zemi
12:58Bloomberg: Dlouhodobé dluhopisy USA budou v aukci za 22 miliard dolarů čelit klíčové zkoušce
11:35Trump plánuje další cla, trhy však nepanikaří. Na programu důležitá aukce  
11:02Ifo zlepšil odhad růstu německé ekonomiky, na letošek na 0,3 procenta
9:59Airbus zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let o dvě procenta
9:16Rozbřesk: Dopad cel v americké inflaci zatím vidět není. Koruna se veze na slabém dolaru
8:56Nové Trumpovy celní hrozby v úvodu zatlačí trhy do ztrát  
6:03Strategové z Wall Street jsou ohledně amerických akcií čím dál optimističtější. Morgan Stanley očekává roční růst S&P 500 o 8 procent
11.06.2025
22:02Zámořské indexy v závěru obchodování ztrácely  
17:11UK a USA si budou muset vybrat mezi financemi a průmyslem?
17:06Akcie v USA mírně posilují  
17:04J&T Global Finance XIII., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny
16:28Vzácné kovy za studenty. Čína a USA se dohodly na klíčových komoditách i omezení cel
15:12Růst spotřebitelských cen v USA v květnu zmírnil. Pomohl levnější benzin
15:06Jeden palčivý a druhý jen důležitý problém Applu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university