Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně vzrostla o 3,1 %. Meziměsíčně byla nižší o 3,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 %.
„V říjnu produkce meziročně mírně vzrostla, avšak výhradně vlivem vývoje ve výrobě motorových vozidel. Tam se stejně jako v předchozích dvou měsících projevila nízká loňská srovnávací základna,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Průmyslová produkce v říjnu 2022 byla reálně meziměsíčně nižší o 3,7 %. "Silný meziměsíční propad byl tažen do velké míry výrobou elektřiny, které poklesla 17 % mom z titulu odstávek v jaderných elektrárnách a také kvůli teplejšímu počasí a šetření s energiemi (-2,2 p.b.). I samotný zpracovatelský průmysl však propadl o 2,2 % mom, což bylo způsobeno do velké míry 10% propadem ve výrobě automobilů," uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler. Automobilový průmysl sice v posledních měsících táhl, v říjnu se však začaly opět projevovat problémy se zásobováním komponenty. Ty však citelně automobilový sektor postihly i v loňském roce, doplňuje Seidler.

„Tak, jak produkce automobilek zásadně pomohla udržet meziroční růst průmyslu, ovlivnila i meziměsíční pokles,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. V návaznosti na meziroční růst produkce automobilového průmyslu došlo k vyšší poptávce po elektrotechnické produkci, zejména po elektrických osvětlovacích zařízeních pro dopravní prostředky. Dařilo se rovněž výrobě chladicích a klimatizačních zařízení. Za pětinovým poklesem v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stály odstávky v jaderných elektrárnách a dále výrazně nižší spotřeba plynu způsobená především mimořádně teplým počasím v kombinaci se šetřením.

Tuzemský průmysl v říjnu tak na rozdíl od minulého měsíce zklamal a bez efektu nízké srovnávací základy z minulého roku by již byl v mírném propadu, což potvrzují i vpředhledící indikátory, upozorňuje Seidler. "Zároveň dnešní čísla ukazují, že tahoun tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl export a zejména automobilový sektor, což nemusí mít dlouhodobého trvání. Za celý letošní rok roste průmysl o necelá 2 %, do konce roku však dynamika ještě mírně zpomalí k 1 % a příští rok tuzemský průmysl pravděpodobně mírně poklesne."

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v říjnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 18,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 15,1 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 24,6 %. Rovněž růst hodnoty nových zakázek byl stejně jako produkce významně ovlivněn meziročním rozkolísáním ve výrobě motorových vozidel. Meziroční pokles v říjnu zaznamenala pouze výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství, kde se v poslední době projevuje vysoká energetická náročnost tohoto odvětví. Meziměsíčně hodnota nových zakázek naopak mírně klesla, když pokles zaznamenala většina sledovaných odvětví.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu 2022 meziročně snížil o 0,3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v říjnu 2022 meziročně vzrostla o 8,6 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v září 2022 v EU27 meziročně vzrostla o 5,7 %, český průmysl vzrostl o 8,3 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Irsko (o 31 %) a Dánsko (o 19 %). Výkon německého průmyslu vzrostl o 3,6 %. Naopak nejvíce klesl estonský průmysl (o 7,5 %).
Zdroj: ČSÚ, ČBA