Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodní tržby v prosinci opět zklamaly, prodej potravin klesl nejcitelněji od 2001

Maloobchodní tržby v prosinci opět zklamaly, prodej potravin klesl nejcitelněji od 2001

07.02.2023 9:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v prosinci z meziměsíčního pohledu poklesly o 0,7 %, meziroční propad se mírně snížil z 8,9 % na 7,3 %, trh však čekal slabší pokles (-5,6 % yoy). Prosinec loňského roku měl o jeden pracovní den méně než v roce 2021, bez očištění o tento vliv pak maloobchodní tržby v prosinci poklesly o 8,2 %. Maloobchod v prosinci tak opět zaostal za očekáváním analytiků a jeho meziroční propad pokračuje osmý měsíc v řadě. Za celý loňský rok maloobchodní tržby poklesly o 3,6 %, přitom v krizových letech 2009 či 2012 činil propad „jen“ mírně nad 1 %. Prodeje potravin pak zaznamenaly nejvýraznější propad v historii časové řady od roku 2001. To dokládá citelný dopad energetické krize do disponibilních příjmů domácností, což bude pokračovat i v letošním roce. Dle ekonomického konsensus se prozatím čeká další propad maloobchodu o 1,5 %.

Maloobchodní tržby v prosinci pokračovaly v meziměsíčním poklesu, který zesílil z 0,3 na 0,7 %. Další výrazný meziměsíční pokles zaznamenaly projede potravin (-1,4 %), ale i nepotravinářské zboží po mírném listopadovém růstu opět o 1 % kleslo. V obou případech jde o pokles vyšší, než činil průměr druhé poloviny minulého roku. Pouze pohonné hmoty vzrostly o 2,8 % následkem výraznějšího poklesu cen v prosinci. Propad tržeb je tak poměrně plošný a neobvykle silný je pak u prodejů potravin, které bývají obvykle stabilnější na rozdíl od nepotravinářského zboží.

1

Z meziročního pohledu pak propad tržeb v prosinci nepatrně zpomalil z 8,9 % na 7,3 % (graf 1), bez očištění o kalendářní vlivy však činil 8,2 %. U potravin však meziroční propad zesílil na 10,2 % yoy a byl nejsilnější za více než 20letou historii časové řady od roku 2001. Prodeje nepotravinářského zboží meziročně klesly o 7,5 % (v listopadu o 9,9 %), prodeje pohonných hmot pak vzrostly o 5,6 %.

V nominálním vyjádření tržby i přes svůj reálný propad vzhledem k inflaci rostly o 6,7 %, u potravin pak o 7,9 %. Ve srovnání s průměrem předpandemického r. 2019 pak domácnosti zaplatily v prosinci minulého roku o 21 % více, koupily si však v reálném vyjádření o 4 % méně (viz graf 2 pro další segmenty maloobchodu).

2

Za celý loňský rok klesly maloobchodní tržby meziročně o 3,6 %, prodeje potravin pak o 5,1 % (viz graf 3) a celoroční propad je viditelný napříč sortimentem zboží. Přitom v krizovém roce 2009 či 2012 činil propad tržeb v maloobchodu kolem 1 %. Maloobchodní tržby tak dle očekávání slábnou, což je spojeno s růstem inflace, cen energií a slábnoucí kupní sílou domácností. Přitom tržby klesají citelně i u potravin, které bývají obvykle stabilnější. Téměř 30% růst cen potravin však nutí domácnosti šetřit citelněji i v tomto segmentu. Vzhledem k pokračujícím tlaku na disponibilní příjmy domácností lze očekávat, že maloobchod poklesne i v letošním roce. Dle šetření FocusEconomic se prozatím čeká pokles o 1,5 %.

3

 

Autorem textu je Jakub Seidler, ekonom České bankovní asociace.

 

 

Čtěte více:

Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí. Komerční banka již zítra, ČEZ v březnu
07.02.2023 9:22
Přinášíme vám kalendář vybraných firemní výsledků pro domácí výsledkov...
Google zpřístupní chatovacího robota, do vyhledávání zapojí umělou inteligenci
07.02.2023 8:40
Společnost Alphabet, pod kterou spadá i Google, spustí chatovacího rob...
Po těžkém pondělí pozitivní vstup do úterka, ukazují futures
07.02.2023 8:55
Evropské trhy by do druhého obchodního dne týdne měly vstupovat mírným...
Ropná BP loni více než zdvojnásobila zisk. Růst cen fosilních paliv táhne vzhůru invaze na Ukrajinu
07.02.2023 9:04
Britská ropná společnost BP loni více než zdvojnásobila zisk na rekord...
Rozbřesk: Smíšené vyhlídky tuzemského průmyslu. K silnému dolaru mírně ztrácí koruna
07.02.2023 9:10
Tuzemský průmysl zakončil minulý rok mírným 0,2% růstem (meziměsíčně),...

Váš názor
  •  
    07.02.2023 17:51

    to by me tedy zajimalo kde nakupuje tech pul milionu novych pristehovalcu , asi nezerou .....
    kubis35
    •  
      07.02.2023 18:55

      Ale vždyť v těch grafech je, že nominálně se nakupovalo více vůči roku 2019
      Želvák Burzovní (Gold!)
Aktuální komentáře
31.03.2023
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“
16:57Amerika navazuje dalším krokem vzhůru, data zůstala stranou zájmu  
16:32Blinder: Sazby už růst neměly. Fed už ukázal, co může udělat a co případně udělá znovu
15:25Růst americké ekonomiky za čtvrtý kvartál byl upraven níže na anualizovaných 2,6 pct
15:04Commerzbank: Mírná německá recese v letošním roce
13:41Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace
13:28Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
12:53ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
12:40Nové předpovědi newyorského Fedu hovoří o dvouleté stagnaci americké ekonomiky
11:27Před inflačními čísly se dál daří akciím, euru i koruně  
10:59Je korekce na bankách racionální?
9:55H&M (+9,3 %) v prvním kvartálu překvapivě vykázalo zisk. Inflace spotřebitele od nákupů neodradila
9:43Microsoft usiluje o využití chatbota s umělou inteligencí k prodeji reklamy a navýšení příjmu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
8:00DE - Maloobchodní tržby, m/m
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university