Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Na konci března bylo bez práce zhruba 273.500 lidí, o 9000 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst stoupl asi o 1400, zaměstnavatelé jich v březnu nabízeli kolem 284.500. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v březnu byla nezaměstnanost v Česku 3,4 procenta.

Vývoj na trhu práce podle úřadu aktuálně odpovídá ročnímu období, kdy je nezaměstnanost v zimě vyšší a s příchodem jara klesá. Březen je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především při jarních úklidech veřejných prostranství. "Hlavní nástup těchto činností očekáváme v dubnu. Dobrou zprávou je, že v následujících měsících by mohla nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě dále klesat," uvedl ministr.

Březnový podíl nezaměstnaných osob je tak v letošním roce navzdory řadě ekonomických problémů jen nepatrně nad hodnotou z března roku 2018, kdy trh práce již vykazoval akutní známky přehřívání, což platí i pro počet uchazečů o zaměstnání. Na úřadech práce tak bylo koncem března necelých 273,5 tis. uchazečů o zaměstnání, tj. o 9 tis. méně než v únoru a o 20,6 tis. více než před rokem. Nicméně 6 % tvoří uchazeči z Ukrajiny (16,3 tis) a bez tohoto vlivu by byl počet uchazečů na úřadech práce velmi podobný jako před rokem.

Volný počet pracovních míst se v březnu opět mírně zvýšil o 1,4 tis. na 284,5 tis. a opět se tak v posledních dvou měsících dostal počet volných míst nad počet uchazečů o zaměstnání, ačkoli samotná tato statistika trpí řadou neduhů a je potřeba ji brát s rezervou. Z pohledu sezónně očištěných čísel podíl nezaměstnaných osob v posledních měsících vesměs stagnuje.

Navzdory tomu, že tuzemská ekonomika od druhé poloviny minulého roku mírně klesá se tuzemský trh práce stále drží v dobré kondici. To naznačují i příjmy státu z daní fyzických osob a placené pojistné rostoucí v prvním čtvrtletí letošního roku dvouciferným tempem, což indikuje i solidně rostoucí dynamiku mezd.
Trh práce tak v prvním čtvrtletí letošního roku opět překvapuje pozitivně a celoroční hodnoty zatím míří jen nepatrně nad úroveň z loňského roku (3,4 %). Zejména poslední odhad z prognózy ČNB ve výši 4,4 % bude v příští květnové prognóze ČNB přehodnocen výrazně níže, což bude společně se zrychlující mzdovou dynamikou podporovat jestřábí argumenty a minimálně oddálení debaty o snižování sazeb až na závěr letošního roku.
Nejnižší nezaměstnanost, shodně 2,9 procenta, zaznamenaly v březnu úřady ve Zlínském, v Plzeňském a Pardubickém kraji. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných byl nadále v Ústeckém kraji s 5,7 procenta. Nad pěti procenty se nezaměstnanost držela ještě Moravskoslezském kraji, kde dosáhla 5,1 procenta.
Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost nadále v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,6 procenta lidí, následovaly okresy Praha-západ s 1,7 procenta a Pelhřimov s 1,8 procenta. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných, 8,3 procenta, hlásí okres Karviná. Na Mostecku dosáhla nezaměstnanost 7,1 procenta, na Bruntálsku 6,8 procenta.
Na jedno pracovní místo připadá v ČR průměrně jeden uchazeč. Nejvíce je to na Karvinsku, a to téměř 11 uchazečů.
Zdroj: ČBA, ČTK