Natixis se v jedné ze svých posledních analýz zaměřuje na akciové trhy ve Spojených státech a Evropě a klade si otázku, zda růst cen a valuací již nehraničí s iracionalitou. Ekonomové banky se to snaží posoudit na základě ohodnocení růstového výhledu u zisků, rizikových prémií a také vývoje odkupů a jejich dopadu na akciové trhy.
Jak je vidět z grafu, trhy v USA i v eurozóně rostou, Natixis přitom tvrdí, že k této situaci dochází v době, kdy se zhoršuje výhled pro globální ekonomiku. Navíc došlo k růstu bezrizikových sazeb a výnosů dluhopisů.
Následující dvě tabulky shrnují různé predikce růstu produktu v USA a v eurozóně a také konsenzus týkající se ziskovosti obchodovaných firem. Ta by podle těchto očekávání měla v letošním roce ve Spojených státech stagnovat a pak růst o více než 11 %. V Evropě se čeká stagnace a následně 7% a 7,7% růst:
Natixis poukazuje na to, že na obou trzích jsou nyní očekávání růstu ziskovosti obchodovaných firem nastavena vysoko nad očekávaným růstem nominálního produktu. Odhady rizikových prémií pak podle banky ukazují, že prémie jsou nyní ve srovnání s historií vysoko v USA, ale nízko v Evropě. Odkupy se pak na obou trzích vracejí na poměrně vysoké úrovně.
Natixis následně po zvážení výše uvedeného dochází k závěru, že valuace ve Spojených státech jsou momentálně nadhodnocené. V případě evropských trhů není situace tak jednoznačná, „zejména pokud se naplní očekávání růstu zisků.“
Zdroj: Natixis