Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Nejde zdaleka jen o mzdy

Víkendář: Nejde zdaleka jen o mzdy

10.09.2023 8:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Alexander Colvin z Cornell School of Industrial and Labor Relations se domnívá, že změny na trhu práce v USA mohou být dlouhodobější povahy a poukazuje i na rostoucí podporu odborů. K tomu přirovnal situaci u automobilek k dění v osmdesátých letech, kdy čelily ostré konkurenci z Japonska (viz odkaz níže na včerejší Víkendář). Ve druhé části se mimo jiné více věnoval vývoji v tomto odvětví, podobně jako Steve Rattner z Willett Advisors.

Colvin vidí podobnost v současném přechodu na elektromobilitu s tím, že americké firmy v odvětví mohou opět zaostávat. Je přitom i v zájmu odborů a zaměstnanců těchto společností, aby neztratily kontakt s vývojem, „vyráběly auta a baterie.“ Zaměstnanci i firmy samotné ale musí „dosáhnout dohody, která bude výhodná pro obě strany.“ Celkově pak podle experta dochází v USA k posunu k větší podpoře odborů, což dokumentuje i níže uvedený graf:

aaa 

Zdroj: Bloomberg

Ekonom k němu ale dodal, že tento posun je znát zejména mezi mladšími lidmi. A mohl by mít dlouhodobější dopad.

Podle Bloombergu by i současný prezident Biden chtěl být vnímán jako odborům nejvíce nakloněný prezident Spojených států v historii. Podle Colvina je tento postoj určitě znát na jeho rétorice. Při hrozbě stávky na železnicích ale bylo evidentní, že Biden sice podporuje odbory, ale také věří ve dvoustranná jednání a jeho celkový postoj je vyrovnanější.

O jednání mezi odbory v automobilkách a vedení těchto firem hovořil na Bloombergu i Steve Rattner z Willett Advisors. Ten připomněl, že sporů a hrozeb stávkou bylo mezi oběma skupinami již celá řada, někdy došlo i ke stávkám, které podle ekonoma nebyly vůbec nutné. O současné situaci si myslí, že je výjimečná kvůli většímu „aktivismu“ ze strany odborů. Ty přitom požadují řadu změn týkajících se i snížení počtu odpracovaných hodin či penzijního spoření. Podle experta jde přitom o požadavky, které nejsou automobilky schopny naplnit.

Podle odborů musí nyní automobilky zaměstnancům vynahradit to, že během posledních let vysoké inflace pracovali na základě smluv, které tomuto stavu neodpovídaly. Rattner k tomu řekl, že zaměstnanci v automobilkách ale dostali přidáno na mzdách a navíc podíl na vyšších ziscích. On sám pak ale podle svých slov považuje za problematičtější požadavky z oblasti délky dovolené nebo počtu odpracovaných hodin.

Rattner je podle svých slov velkým zastáncem odborů a toho, aby lidé mohli vyjednávat s vedením firem. Na současných požadavcích týkajících se zejména General Motors jej ale úplně nejvíce znepokojuje to, že by podle odborů měla být zavedena některá pravidla práce uplatňovaná před rokem. Tehdy například platilo, že „když jste byl ve firmě jako elektrikář, nesměl jste se ani dotknout instalatérství.“ Podle experta ale takový přístup výrazně snižuje produktivitu a návrat k němu by byl chybou.

Rattner na závěr poukázal na rozdíl, který existuje ve zvedání mezd v sektoru mezinárodně obchodovaného zboží a u zboží a služeb neobchodovaných. Zatímco ve druhém případě je mezinárodní konkurenceschopnost nedotknuta, opak platí v prvním. U automobilek je pak i podle experta významným tématem elektromobilita včetně toho, kolik lidí bude nakonec v zemi potřeba na výrobu těchto vozů.

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Změna na trhu práce a v zaměstnání
09.09.2023 8:08
Dochází k posunu ve vztazích mezi managementy firem a jejich zaměstnan...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data