Liz Ann Sonders ze Schwabu poukazuje na to, že sedmička výjimečných akcií je svou návratností na nových maximech. Dnes pohled pod pokličku– co se děje s valuacemi a ziskovostí této skupiny.
Jak ukazuje graf, předchozích cenových maxim bylo dosaženo na konci roku 2021. Pak přišel růst sazeb a spolu s ním určité pochyby o fundamentu některých společností v oné skupině výjimečných. Výsledná korekce trvala asi rok. A i přes další růst sazeb, na který by měly být růstovější firmy citlivější, začala sedmička opět nabírat na síle. Vše dospělo až k současným novým maximům:

Zdroj: X
Skupinu tvoří Alphabet, , , Meta, , a . Pohyb cen akcií si pak můžeme rozložit na vývoj ziskovosti a na vývoj valuací (poměry cen a zisků PE). Ziskovost samotná je dána maržemi a růstem tržeb. Z pohledu na marže tak, jak jej sumarizují v Yardeni Reseach, zaujme zejména prudký růst u společnosti NVIDIA. Ta se s nimi dostala z 13 % před deseti lety na současných více než 50 %. S odstupem za ní je s necelými 35 %, na druhém konci spektra najdeme s necelými 6 % a Teslu s necelými 12 %.
Nějaký trend marží u celé skupiny za posledních deset let nijak jasně patrný není, spíše oscilace kolem úrovně 20 % (pohled který odráží ještě Netflix). Jinak řečeno, skupina jako celek vydělává z každého dolaru tržeb zhruba stejně, jako před deseti lety (i když pod povrchem se to mele více). To je celkem zajímavá informace i z hlediska diskuse o rostoucí tržní síle – pokud bychom jí odhadovali na základě marží, tak u této skupiny jako celku to na takový vývoj moc nevypadá. Ale opět - u jednotlivých firem to může být jiné a jde i o výchozí stav v roce 2013.
Zisky samotné samozřejmě rostou s růstem tržeb firem a spolu s valuacemi určují konečné chování akcií. Poměry cen k tržbám P/S se u skupiny (plus Netflix) zvýšily za posledních deset let z 2,5 až 3 na dvojnásobek. Za dolar tržeb se tak u této osmičky platí na akciovém trhu výrazně více i přesto, že marže se ve skupině trendově nijak nezvedají – viz výše. Co poměr cen k ziskům, tedy populární PE? Z úrovní kolem 13 jsme nyní na cca 26. Tedy opět na dvojnásobek. Proč se nyní zisky cení o tolik víc?
Připomenu, že v roce 2013 se výnosy desetiletých dluhopisů nacházely mezi 2,5 – 3 %, nyní jsou asi o dva procentní body výš a nedávno si zahrávaly s 5 %. Samy výnosy by tedy měly valuace tlačit dolů, ne nahoru. To ukazuje, jak moc se u této skupiny za posledních deset let zvýšila růstová očekávání (a popřípadě snížily rizikové prémie). Tato očekávání totiž výrazně zvedla valuace a to i přesto, že bezrizikové výnosy jsou výš. Mimochodem, nahoru šly i valuace celého indexu SPX bez naší skupiny, ale „jen“ z cca 13 na 15,4.