Investoři by nyní měli mít na paměti rčení, podle kterého se s Fedem nemá bojovat. A ten dává jasně najevo, že bude letos snižovat sazby. Pro Yahoo Finance to uvedl stratég společnosti Canaccord Genuity Tony Dwyer. Nemusí být sice úplně jasné, zda sazby půjdou letos dolů dvakrát či třikrát, ale rozhodující je směr a ten ukazuje k uvolňování.
Podle stratéga je zajímavé, že americká centrální banka zvýšila svá očekávání ohledně růstu a inflace, ale v souladu s tím nesnížila počet očekávaných poklesů sazeb. Poukázal také na to, že cyklus zvedání sazeb byl mimořádně prudký, ale nedostavilo se žádné prudší zabrzdění ekonomiky. Vysvětlení podle stratéga může spočívat i v tom, že soukromý investiční kapitál zastoupil ve financování firem banky a jim podobné instituce. Což také znamená, že se „stále snažíme pochopit, jaký to bude mít konečný efekt.“
Expert poukázal i na to, že na počátku roku se kvůli vysoké tvorbě pracovních míst uvažovalo o tom, že centrální banka by sazby nemusela snižovat vůbec. Pak ale přišly revize tohoto ukazatele a podle stratéga se ukazuje, že firemní sektor nereaguje včas na průzkumy statistického úřadu a výsledná data nejsou kvalitní. Jejich kvalita se přitom promítá rovněž do nastavení monetární politiky. Jako příklad fungujícího systému uvedl stratég rok 1995, kdy Fed podle něj dostával relevantní data a i díky tomu se mu podařilo správně nastavit sazby a vyhnout se turbulencím na trzích.
Obrat v signálech Fedu podle Dwyera znamená, že akcie pravděpodobně budou letošní rok růst a investoři by neměli s Fedem „bojovat“. Zároveň by se ale investoři neměli nutně honit za nejpopulárnějšími akciemi s vysokými valuacemi. Je totiž možné, že svého dna dosahuje i index s rovnými vahami všech akcií, který není tažen nahoru velkými technologickými firmami. Pomoci by k tomu měly zisky obchodovaných firem. Následující graf ukazuje vývoj vedoucího indikátoru ziskovosti od .

Zdroj: Yahoo Finance, X