Zahraniční obchod ČR skončil v červnu v přebytku 29,3 miliardy korun, meziročně byl vyšší o 11,2 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnil zejména obchod s chemickými látkami, ropou a zemním plynem. Naopak negativní vliv mělo mimo jiné obchodování s rafinovanými ropnými produkty a se stroji. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně klesl dovoz i vývoz.
"V červnu došlo k meziročnímu poklesu u většiny komoditních skupin, a to jak na straně vývozu, tak dovozu," uvedla vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Jana Mazánková. "Meziroční růst o více než jednu miliardu korun jsme zaznamenali pouze u dovozu rafinovaných ropných produktů nebo u vývozu chemických látek a chemických přípravků a ostatních dopravních prostředků," doplnila.
Vývoz meziročně klesl o 4,2 procenta na 386,2 miliardy korun a dovoz o 7,3 procenta na 356,9 miliardy korun. Letošní červen měl o dva pracovní dny méně než loňský. V meziměsíčním srovnání a po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 3,4 procenta a dovoz o 0,9 procenta.
Výsledek zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil zejména meziročně o 2,9 miliardy korun nižší schodek obchodu s chemickými látkami a přípravky a o 2,5 miliardy korun nižší schodek obchodu s ropou a zemním plynem. Projevilo se také kladné saldo obchodu s elektrickými zařízeními, které stouplo o 2,3 miliardy korun, a s motorovými vozidly, které si polepšilo o 2,1 miliardy korun.
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně o tři miliardy korun vyšší deficit obchodování s rafinovanými ropnými produkty a o téměř miliardu nižší přebytek obchodu se stroji a zařízeními.
U obchodování se státy Evropské unie přebytek meziročně klesl o 3,4 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo EU se snížil o 13,9 miliardy korun.