Podnikatelská aktivita v eurozóně zůstala v říjnu v mírném útlumu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost S&P Global. Aktivita ve zpracovatelském sektoru pokračuje v poklesu, který je ale tento měsíc mírnější, než se očekávalo, uvedla agentura Reuters. V růstu pokračuje sektor služeb, i když tempo růstu je o trochu pomalejší.
Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách a který je považován za spolehlivý indikátor celkové ekonomické situace, v říjnu vzrostl na 49,7 bodu ze zářijových 49,6 bodu. Už druhý měsíc v řadě tak zůstává pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Index také zaostal za očekáváním analytiků, průměr jejichž odhadů v anketě agentury Reuters činil 49,8 bodu.
Index PMI v dominantním odvětví služeb klesl z 51,4 na 51,2 bodu. Sektor tedy nadále roste, nicméně pomaleji než o měsíc dříve. Aktivita ve zpracovatelském průmyslu pak zmírnila pokles, index tohoto sektoru se zvýšil ze 45 bodů na 45,9 bodu.
V Německu podnikatelská aktivita v říjnu pokračovala v poklesu, ale jeho tempo zpomalilo. Index PMI v nejsilnější evropské ekonomice podle S&P Global vzrostl ze 47,5 na 48,4 bodu. Výrazně tak překonal očekávání analytiků, kteří se klonili k hodnotě 47,6 bodu. "Začátek čtvrtého čtvrtletí je lepší, než se očekávalo," řekl hlavní ekonom finančního ústavu Hamburg Commercial Bank (HCOB) Cyrus de la Rubia.
Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 0,1 procenta a vláda za celý rok očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,2 procenta. Údaje o vývoji ekonomiky za třetí čtvrtletí budou zveřejněny příští týden. Německo je největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německé ekonomiky závislá.