Stratégové z uzavírají kontrariánské sázky na evropské akcie. Ve srovnání s USA směřuje hlavní evropský akciový index svou výkonností k nejhoršímu roku od roku 1976.
Zdá se, že rozsah fiskálních výdajů se v Evropě zlepšuje, zatímco případné příměří na Ukrajině by mohlo zmírnit tlak na vysoké ceny energií, napsal tým BofA vedený Sebastianem Raedlerem ve své výzkumné zprávě. Naproti tomu americká ekonomika čelí brzdám v podobě silnějšího dolaru a potenciálního oslabení reálného disponibilního příjmu, uvedli stratégové.
"Předpokládané zrychlení relativního tempa růstu v eurozóně implikuje taktický růst i pro evropské akcie oproti globálním," domnívá se Raedler a navýšil doporučení pro tento region na nadvážit z neutrálního.
Většina investorů nalévá peníze do opačného obchodu. Vyhýbají se Evropě, protože Francii zachvátila politická krize, a skupují americké akcie na základě sázek, že posílí díky politice zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Americké akciové fondy zatím letos přilákaly 441 miliard dolarů, zatímco evropské fondy podle údajů EPFR přišly o 56 miliard dolarů.
Nyní existuje „extrémní nesoulad“ mezi býčím postojem investorů k americkým aktivům a medvědím chováním vůči zbytku světa, uvedli stratégové BofA pod vedením Michaela Hartnetta v samostatném komentáři. Uznávají, že jejich výzva je „nanejvýš nekonvenční“, a předpovídají, že dluhopisy, zlato a globální akcie budou mít v roce 2025 vyšší výkon než USA.
Mezi faktory, které by mohly pomoci podpořit neamerická aktiva, patří agresivní uvolnění fiskální politiky v Číně a snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou v očekávání Trumpem navrhovaných obchodních cel.
Zdroj: Bloomberg