Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Investiční výhled 2025: Mezi měnami věříme dolaru. U zlata čekáme růst, u ropy negativní tlak

Investiční výhled 2025: Mezi měnami věříme dolaru. U zlata čekáme růst, u ropy negativní tlak

03.01.2025 12:47
Autor: Research, Patria Finance

Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští rok bude výrazně ovlivněn politickými kroky nové americké vlády pod vedením zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, které mohou přinést nárůst protekcionismu a zavedení vysokých cel. Ekonomický růst v USA by měl zůstat solidní, zatímco Evropa bude čelit slabšímu růstu a rizikům, která by ji mohla ještě více stlačit. S tím souvisí i to, že zatímco ECB bude pokračovat ve snižování sazeb, Fed bude postupovat opatrněji. Česká ekonomika by měla vykázat lepší výkon než eurozóna, ale koruna zůstane pod tlakem. Akciové trhy jsou nastaveny na růst, ale vysoké valuace a riziko zavedení cel mohou vést ke korekci. Dluhopisy nabízejí atraktivní výnosy, zejména v USA. Mezi bezpečné investice patří úročená dolarová hotovost a zlato, zatímco ropa bude pod tlakem. Na stránkách Patria.cz Vám v průběhu vánočních dní postupně představíme Investiční výhled pro rok 2025 analytického týmu Patria Finance. Po zhodnocení roku 2024, politice, makroekonomice a investiční strategii se v tomto díle zaměřujeme na forex a komodity.

Parita na eurodolaru dostává reálné obrysy 

Eurodolar se v závěru roku nachází na spodním okraji námi předpokládaného pásma, tedy u 1,05. Pro rok následující jsou rizika podle nás vychýlena směrem dolů, tedy k silnějšímu dolaru. O dosažení parity se sice mluví poměrně pravidelně, když má kurz setrvalejší tendenci k poklesu, ale tentokrát k tomu vidíme i fundamentální důvody. Čekáme proto, že se měnový pár bude nejvíc pohybovat v intervalu 1,00 až 1,05.

Důležitý je jako vždy výhled měnové politiky, když sazby ECB se nacházejí níž než sazby Fedu a zároveň od nich čekáme rychlejší pokles. Navíc v případě problému se cly se dá čekat ještě větší rozevírání nůžek a větší preference americké měny.

A z pohledu eurozóny to není vše. Eurozóna má s USA významně kladnou obchodní bilanci, jejíž saldo by se v případě cel redukovalo. To by přirozeně tlačilo euro níž (a částečně kompenzovalo negativní efekt na ekonomiku). Rozdíl je také ve zmíněné dluhové situaci. USA si sice s evropskými zeměmi nezadají co do fiskální nezodpovědnosti, ale realita je taková, že trh je za to trestat zdaleka tolik nebude. Je to starý kontinent, kterému hrozí odliv peněz z dluhopisů. K tíží eura pak můžeme připsat i dlouhodobý přesun kapitálu za oceán, kde nachází lepší zhodnocení – to je však faktor, jehož efekt na kurz těžko identifikujeme z roku na rok.

Od koruny toho příští rok mnoho nečekáme

Od koruny jsme letos čekali stagnaci s rizikem oslabení. Nakonec z toho bylo to oslabení, když se v druhém pololetí kurz koruny držel nad 25,00. Věříme, že česká ekonomika v roce 2025 předvede lepší výkon než eurozóna. Očekávaný růst HDP o 2,3 procenta zohledňuje schopnost české ekonomiky přeorientovat se z problémového německého trhu a expozice na Čínu. Stále jsou tu ale rizika směrem dolů, neboť navázanost na eurozónu obejít nejde.

ČNB začala se snižováním sazeb dřív než hlavní centrální banky a také se dřív přiblížila přerušení cyklu. Předpokládáme pokles základní sazby na 3,50 procenta, které bude dokončeno na prvních zasedáních roku 2025. Následně je sice výhledem stabilita sazeb, ale v případě materializace negativních rizik pro růst je možné ještě menší snížení.

Lepší ekonomika a měnová politika relativně k eurozóně vypadají jako příležitost pro korunu. Na druhou stranu eurozóna zhoršuje náhled investorů na Evropu jako celek a silná vazba české ekonomiky na eurozónu je obecně známá. Zvláště v případě cel by se koruna podle nás dostala aspoň přechodně pod tlak. Ve výsledku však čekáme na konci příštího roku kurz k euru kolem aktuálních 25,10.

Zatímco zlato by se mělo vrátit k růstu, u ropy čekáme negativní tlak na cenu

Cena zlata není nízká, jakkoli jsme viděli v posledních měsících určitou korekci z historických maxim. Samotná korekce je zajímavá zejména proto, že zlato zareagovalo na „tradiční“ faktory určující jeho směr. To znamená, že jeho pokles šel ruku v ruce s posilováním dolaru a nárůstem dolarových výnosů – to dříve delší dobu nefungovalo.

V průběhu příštího roku čekáme dolar stále poměrně silný, zatímco výnosy by se měly spíše snižovat, takže negativní tlak na zlato z tohoto směru by měl ustat.

Na zlato však zůstáváme pozitivní z jiných důvodů, které také nejsou nové. Prvním je trend rozdělování světa, kdy skupina rozvíjejících se zemí s mocenskými ambicemi nechce být tolik závislá na dolaru a zatím nenachází jinou dostatečně atraktivní rezervní měnu. Dlouhodobé nákupy zlata do rezerv by tak měly pokračovat. Druhým důvodem je pak velké tempo zadlužování, které potenciálně vyústí v inflační řešení dluhů a znehodnocení tradičních měn.

Na ropu máme naopak negativní názor a předpokládáme, že její cena bude klesat do oblasti 65 dolarů za barel. Na trhu pro příští rok předpokládáme převis nabídky, a to i v případě, že na hlavní ekonomiky nedolehnou nové problémy.

Důležitým trendem bude další navyšování americké produkce, které nastane po uvolnění regulace pro ropný sektor novou administrativou. OPEC ani ve verzi +, tedy hlavně s Ruskem, už nedisponuje dřívější silou. I přes snahu o omezování produkce se mu nedaří vytáhnout cenu ke 100 dolarům, na kterých by členské země mohly spokojeně plnit své rozpočty. Je to dáno navyšováním americké produkce, ale také vnitřní nejednotou spolku, v němž se rozmohlo vyvážení ropy neoficiálními cestami. Bojuje se už nejen o cenu ropy, ale stále více i o tržní podíl, což dřívější koordinaci rozkládá.

Případné tvrdší sankce na Írán mohou mít pouze krátkodobý efekt při oznámení, ale historie ukazuje, že nedokážou zabránit vývozu ropy z této země. Dosáhnout dodržování sankcí je čím dál těžší, viz výše zmíněné rozdělování světa.

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Investiční výhled 2025: Zhodnocení roku 2024
30.12.2024 16:05
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příš...
Investiční výhled 2025: Strategie
02.01.2025 12:59
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští...
Investiční výhled 2025: Mezi měnami věříme dolaru. U zlata čekáme růst, u ropy negativní tlak
03.01.2025 12:47
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příš...
Investiční výhled 2025: Politika zůstává ve středu dění, kroky nastupující americké vlády podstatně ovlivní rok 2025
31.12.2024 14:00
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští...
Investiční výhled 2025: Solidní ekonomický růst, ECB s pevnější cestou než Fed
01.01.2025 12:08
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory
11:56Honda sníží investice do elektromobilů o 30 procent, trh podle ní roste pomalu
11:42Průzkum ČSOB: Ceny energií a materiálů rostly v prvním čtvrtletí u více než poloviny firem
10:54Dluhopisům i evropským akciím se daří, Wall Street však zatím vypadá na pokles  
9:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
9:33Akcie CATL při debutu na hongkongské burze výrazně posílily
9:03Rozbřesk: Není downgrade jako downgrade
8:59Footshop a.s.: Informace pro investory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y