Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští rok bude výrazně ovlivněn politickými kroky nové americké vlády pod vedením zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, které mohou přinést nárůst protekcionismu a zavedení vysokých cel. Ekonomický růst v USA by měl zůstat solidní, zatímco Evropa bude čelit slabšímu růstu a rizikům, která by ji mohla ještě více stlačit. S tím souvisí i to, že zatímco ECB bude pokračovat ve snižování sazeb, Fed bude postupovat opatrněji. Česká ekonomika by měla vykázat lepší výkon než eurozóna, ale koruna zůstane pod tlakem. Akciové trhy jsou nastaveny na růst, ale vysoké valuace a riziko zavedení cel mohou vést ke korekci. Dluhopisy nabízejí atraktivní výnosy, zejména v USA. Mezi bezpečné investice patří úročená dolarová hotovost a zlato, zatímco ropa bude pod tlakem. Na stránkách Patria.cz Vám v průběhu vánočních dní a znovu v přelomovém týdnu roku 2024 a 2025 postupně představujeme Investiční výhled pro rok 2025 analytického týmu Patria Finance. Začínáme zhodnocením roku 2024.
Asi nikdo na Wall Street koncem minulého roku nepředpokládal, že by akciový index S&P 500 letos vyrostl o téměř 25 %. Investiční stratégové z největší banky na světě, , dokonce předpokládali, že index zakončí rok 2024 na úrovni 4200 bodů. I my jsme se při svých odhadech z loňska drželi zbytečně při zemi a čekali podprůměrný růst s posunem na úroveň 4850 bodů, čímž jsme nakonec také hodně zaostali, i když jsme trefili lépe než třeba .
Naše tvrzení, že rok 2024 bude nahrávat stock-pickingu, vyšlo jen částečně, neboť zdrojem valné části výnosu na akciových trzích byla tržní beta. Skrze stock-picking ovšem šla vygenerovat místy až absurdní alfa, příkladem budiž NVDA, PLTR (Investiční tipy), nebo některé americké utility (CEG, VST), všechny se společným jmenovatelem v podobě AI.
V roce 2025 to ovšem se stock-pickingem zkusíme znovu. Pokud nám totiž loni touto dobou připadal index S&P 500 celkem drahý (fwd P/E cca 20x), dnes (fwd P/E 22x) cca 20 % nad dlouhodobým průměrem to platí dvojnásob. Trailing P/E ukazatel je již vzdálen od dvacetiletého průměru dokonce o plné dvě standardní odchylky, což zavání korekcí, minimálně u valuací.
Nikoho už v této chvíli zvlášť nepřekvapí, že za robustním letošním růstem stojí především skupina MAG7, opět v čele s Nvidií (+170 %). Tady jsme byli na správné straně barikády. V naší barbell analogii tomu odpovídal růstový/rizikový konec spektra, který jsme aproximovali velkým techem (MAG7 +67 % ytd), bankami (KBW Bank Index +31 % ytd, SX7P +22 % ytd) a americkým technologickým sektorem (+35 % ytd).
Našim investičním tipům letos dominoval Palantir, který byl díky mohutnému finiši letos nejvýkonnější akcií v celém indexu S&P 500, když připsal úctyhodných 380 %. Big tech má za sebou také velmi úspěšný rok. Investiční tipy a Alphabet si např. polepšily o 50 %, resp. 40 %. Na druhé straně nás výkonností potopily evropské automobilky v čele se Stellantisem (-40 % bez dividendy).
Finanční trhy byly nastaveny na snížení sazeb o 150 bps se startem v březnu, ale inflace a obzvlášť ta jádrová byla natolik "sticky", že Fed ponechal sazby na vrcholu až do září a dával trhům najevo, že se snižováním nehodlá spěchat. Nečitelný Fed, který byl také jedním z témat našeho loňského investičního výhledu, pak záhy dostál své pověsti a odpálil nový monetární cyklus s fanfárami. Nepochopitelné úvodní snížení sazeb až o -50 bps, přestože dezinflace si již od léta vybírá v USA oddechový čas, v závěru roku střídá celkem šokující předvánoční zpátečka, kterou škaredě odnášejí dluhopisy i akcie.
V naší barbell analogii tak svůj negativní historický rekord prodlužuje „bezrizikové“ TLT (v minusu pátým rokem v řadě). Těšit nás může pouze fakt, že jsme v létě při updatu výhledu vyměnili duraci za jistotu vyššího výnosu na kratším konci výnosové křivky. Pokles TLT v závěru roku nás tudíž až tak nebolí.
Na konci loňska jsme také předpovídali, že letošek bude rokem politiky, což se potvrdilo snad ještě více, než jsme očekávali. Donald Trump nakonec drtivě zvítězil a (dle našeho očekávání) dále podpořil probíhající akciovou rally, jíž v závěru roku nastavuje nečekaně zrcadlo Fed. A právě dynamika mezi Fedem a novou americkou administrativou bude v příštím roce pro trhy klíčová.