Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Investiční výhled 2025: Strategie

Investiční výhled 2025: Strategie

02.01.2025 12:59
Autor: Research, Patria Finance

Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští rok bude výrazně ovlivněn politickými kroky nové americké vlády pod vedením zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, které mohou přinést nárůst protekcionismu a zavedení vysokých cel. Ekonomický růst v USA by měl zůstat solidní, zatímco Evropa bude čelit slabšímu růstu a rizikům, která by ji mohla ještě více stlačit. S tím souvisí i to, že zatímco ECB bude pokračovat ve snižování sazeb, Fed bude postupovat opatrněji. Česká ekonomika by měla vykázat lepší výkon než eurozóna, ale koruna zůstane pod tlakem. Akciové trhy jsou nastaveny na růst, ale vysoké valuace a riziko zavedení cel mohou vést ke korekci. Dluhopisy nabízejí atraktivní výnosy, zejména v USA. Mezi bezpečné investice patří úročená dolarová hotovost a zlato, zatímco ropa bude pod tlakem. Na stránkách Patria.cz Vám v průběhu vánočních dní postupně představíme Investiční výhled pro rok 2025 analytického týmu Patria Finance. Po zhodnocení roku 2024, politice a makroekonomice se v tomto díle zaměřujeme na investiční strategii.

O slovo se znovu hlásí Fed

Strategická část měla být původně prakticky celá o Trumpovi, ovšem o slovo se v závěru roku nečekaně přihlásil Fed. O jeho nečitelnosti jsme už co to napsali. A Fed, věrný své nové pověsti, „nezklamal“ ani na posledním letošním zasedání. Až do září držel sazby na cyklickém vrcholu, mezitím ujišťoval o měkkém přistání a dával najevo, že se snižováním nehodlá nijak spěchat, aby pak dosti nepochopitelně odpálil nový monetární cyklus s fanfárami, snížením sazeb rovnou o -50 bps. Následovali další dvě standardní snížení o-25 bps, abychom se v roční bilanci podívali u referenční sazby o celý procentuální bod níže, přestože dezinflace si v USA vybírá oddechový čas už někdy od léta. Zatímco akcie na inflační dynamiku doposud prakticky nereagovaly, dluhopisy si toho všimly. 10letý dolarový výnos se tak od zářijového zasedání Fedu posunul z 3,6 % na 4,5 %, zatímco akciové valuace celý tento posun zdárně ignorovaly.

Akciím nastavila zrcadlo až překvapivá předvánoční zpátečka pramenící z horšího inflačního výhledu (projekce vzhůru k 2,5 %), která již volá jen po dvou standardních (-25 bps) sníženích v příštím roce, a kterou už odnášejí jak dluhopisy, tak akcie. Možná ještě hůře, než pomalejší postup směrem dolů vnímá trh posun dlouhodobých dots (odhad dlouhodobě neutrální sazby) vzhůru směrem k 3 % (medián odhadů). Co víc, rozptyl je nebývale široký (od 2,3 až k 4 %), což na důvěře k Fedu nepřidá.

Dlužno dodat, že nynější nervózní reakce trhu je dle našeho názoru jen čajovým odvarem toho, co by následovalo, pokud by v průběhu roku postupně mizla očekávání na další uvolňování politiky, nebo by Fed nedej bože musel se sazbami znovu výš. Tohle riziko není v trhu vůbec zaceněno, a proto ho vnímáme jako jedno z největších směrem k příštímu roku. Dobrou obranou by měl být dolar.

Ve snaze nepřijít o poslední zbytky kredibility se bude Fed hypotetickému zvyšování sazeb všemožně bránit, a tak nám hrozí „přinejhorším“ protahování monetární restrikce (reálné sazby přes 2 % působí na americkou ekonomiku restriktivně). Není to ostatně tak dávno, kdy Fed ve snaze „vyrobit“ inflaci cíloval inflační pásmo 2-3 %, navíc jako průměr za dané období. Monetární restrikce by měla teoreticky doručit zpomalení ekonomiky a zmírnění inflačních tlaků, v ideálním případě bez recese. Jenomže fiskální politika nové americké administrativy by měla naopak působit vyloženě proinflačně.

Recesi (radši) nepredikujeme, bezpečným přístavem je úročená dolarová hotovost 

Čím delší a výraznější je monetární restrikce, tím víc narůstají šance na recesi. Do těchto vod se ale tentokrát pouštět nebudeme. Pokud něco na finančních trzích v uplynulých dvou letech opravdu překvapilo, byla to odolnost americké ekonomiky, která dokázala celkem v pohodě fungovat i s 5% referenční úrokovou sazbou, byť za cenu hlubokých fiskálních deficitů. Recese je dle našeho názorustále nenulovým rizikem, ale její předpovídání je ošemetnou záležitostí a nám se skrze expozici na dluhopisy doposud moc nevyplatilo. Bezpečným přístavem pro příští rok je pro nás v tuto chvíli úročená dolarová hotovost a duraci ponecháváme v závěru roku stranou.

The Art of the Deal

Tím spíš, že proti přísnějšímu Fedu se v příštím roce postaví nová prorůstově naladěná americká administrativa. Když se šéfa banky JPMorgan, Jamieho Dimona, před nedávnem ptali, co čeká od Trumpa, podivoval se, proč si tázající radši nepřečte knihu, kterou napsal a kde co to odhalil. A i když scénou The Art of the Deal z roku 1987 je realitní trh v New Yorku, dá se tam najít nejedna paralela se současnou situací. Mimochodem, volným pokračováním The Art of the Deal je The Art of the Comeback z roku 1997…

Bez Mag7 to stále nejde

Jednou z ústředních myšlenek knihy je myslet ve velkém neboli think big. V kontextu akciových trhů nelze myslet ve větším než Big Tech. Rekordní váha Mag7 v indexu S&P 500 (>30 %) v praxi znamená, že i pro rok 2024 platilo, že bez Mag7 je velice obtížné porazit index. V bilanci letošního roku ho ostatně porazí jen zhruba čtvrtina velkých akciových podílových fondů, jejichž společným jmenovatelem je alespoň neutrální alokace do Mag7 (tj. cca 30 % portfolia). Podvážené fondy za výkonností indexu výrazně zaostaly.

Mag7 budou pro profesionální investory nepochybně důležitou složkou portfolia i v roce 2025. My bychom expozici rovněž zachovali, ale po nových investicích se budeme ohlížet jinde. Důvodem je jejich prémiová valuace a fundamentální konvergence zbytku trhu. 

Zatímco rovnoměrně vážený index S&P 500 obchoduje s FY25 P/E násobkem na úrovni 17x, tedy zhruba kolem dlouhodobého průměru, jeho standardní tržní kapitalizací vážená forma je zásluhou Mag7 u 22x, tedy cca 20 % nad dlouhodobým průměrem. Prémiová valuace je stejně jako loni podepřená prémiovým fundamentem, ale nůžky se postupně zavírají. Jako celek doručila skupina Mag7 investorům v posledních dvou letech výnos přesahující 160 %, zatímco u indexu S&P 500 si mohli přijít na „pouhých“ +55 % a u S&P 493 dokonce „jen“ na +35 %. Mag7 mají na svědomí více než polovinu celkového výnosu S&P 500.

Ale zbytek trhu postupně dotahuje

Jenomže jejich výhoda se progresivně snižuje s tím, jak se zlepšují vyhlídky pro zbytek indexu. V příštím roce, kdy začne big tech amortizovat masivní investice do AI infrastruktury, se od indexu čeká agregovaný 13% nárůst zisků. Výhoda prémiového růstu, jenž podepírá prémiové valuace Mag7, se v příštím roce povážlivě ztenčí. Od Mag7 se dle tržního konsenzu v příštím roce čeká zhruba 18% nárůst zisků, zatímco zbytek indexu by měl vygenerovat +12 %. Mezera v růstu tak klesá z letošních zhruba 30 p.b. na pouhých 6 p.b. v příštím roce. A tudíž si jde jen stěží představit, že by si Mag7 zopakovaly letošní rok, kdy měly nad indexem navrch o více než 40 p.b.

Nová americká administrativa navíc nepůjde na ruku zrovna velkému techu. Snížení daní nebude až tak velkou vzpruhou jako pro zbytek indexu vzhledem k vysokému podílu zahraničí (a již beztak nízkým daním) na celkových tržbách. Na druhou stranu jsou rizikem jak cla, tak případné odvety, stejně jako silný dolar.

Made in USA 

Politika nové americké administrativy by naopak měla být vodou na mlýn small a mid cap kohortě. Trump se dlouhodobě netají tím, že preferuje made in USA, i cla by měla být jedním z prostředků pro dosažení tohoto cíle. Valuace jsou tady o poznání příznivější, třeba mid cap index S&P 400 obchoduje s P/E násobkem na úrovni necelých 17x. Situaci trochu komplikuje nový méně příznivý výhled od Fedu, neboť bilance jsou obecně více napákované, ale nižší daně jsou vzhledem k vysokému podílu domácích tržeb vyloženě prospěšné, stejně jako menší riziko cel. Poté, co byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem poprvé v roce 2016, důvěra malých podniků (dle NFIB) okamžitě vystřelila vzhůru. Index Russell 2000 se během následujících dvou let podíval o 40 % výš. Podobnou dynamiku sledujeme i nyní, a tak jdeme do nového roku s novou expozicí na americký small (IWM – iShares Russell 2000 ETF) a mid cap (IJH – iShares Core S&P mid-cap ETF).

Stále ještě příhodný koktejl pro banky

Nižší daně, vyšší sazby, odolná ekonomika a návrat zvířecích pudů do podnikového sektoru zní jako příhodný koktejl pro bankovní sektor, obzvláště přihodíme-li třešničku v podobě potenciální deregulace (např. uvolněním kapitálových kritérií v rámci Basel IV, uvolněný kapitál pak může financovat dividendy a buybacky, znáte to). I v příštím roce tedy prozatím setrváme u finančního sektoru (v Investičních tipech třeba JPMorgan, ale i Berkshire). Tomu se ostatně letos dařilo velmi dobře, americké banky (KBW Bank Index) připisují +31 % (JPM +38 %).

„Protect the downside and the upside will take care of itself.“

Dalším sektorem, který bude prakticky izolovaný před rizikem cel, i když nižšími daněmi si zase tak moc nepolepší vzhledem ke své regulované struktuře, je sektor utilit. Zároveň je jistým zajištěním před rizikem pomalejšího ekonomického růstu a jako tzv. bond proxy i proti následnému rychlejšímu poklesu sazeb, pokud by na ně došlo. V The Art of the Deal k tomu nalézáme analogii: „protect the downside and the upside will take care of itself.“ V rámci sektoru se uplatní stock-picking, a my se určitě pokusíme něco zajímavého najít, neboť je diametrální rozdíl mezi výkonem sektoru (letos +18 %) a výkonem sektorového premianta (Vistra +270 %). Hlavním rozdílovým faktorem je, jak jinak, AI, i když zrovna v evropských utilitách by tohle téma investor hledal jen těžce. Resp. expozice vůči energetickým potřebám AI data center. Regionálními daty v tomhle detailu bohužel nedisponujeme.

Červnový summit NATO a zbrojaři

V neposlední řadě bychom ještě rádi čestně zmínili zbrojařský sektor jakožto dalšího zástupce řady těch, kterým by případná cla moc vadit nemusela, a zároveň se díky převážně domácí výrobní základně může v plné míře těšit z benefitů nižších daní. Dle Financial Times prosakují z kuloárů informace, že Trumpův tým sdělil evropským spojencům, že nový americký prezident bude po členských zemích NATO požadovat navýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP, což by měla být pouze vyjednávací taktika, přičemž Trump by se ve finále spokojil s 3,5 %. Ponechme stranou, že zatím jde o spekulace; to momentálně neplní nikdo kromě Polska. Tak jako tak, na červnovém summitu NATO se nejspíš díváme na minimálně 3 % HDP, což by mělo být větrem do plachet jak pro americké, tak evropské zbrojaře. Ochota navýšit obranné výdaje by měla být odměněna výhodnějšími obchodními podmínkami s USA. Vojenská pomoc Ukrajině má prozatím proudit dál. Korunoví investoři se můžou těšit z lokálního šampiona v podobě Coltu-CZ, i když Donald Trump má, zdá se, radši rakety, ideálně když umí přistávat takzvaně „do hůlek“…

 
 
 
 

Čtěte více:

Investiční výhled 2025: Zhodnocení roku 2024
30.12.2024 16:05
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příš...
Investiční výhled 2025: Strategie
02.01.2025 12:59
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští...
Investiční výhled 2025: Mezi měnami věříme dolaru. U zlata čekáme růst, u ropy negativní tlak
03.01.2025 12:47
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příš...
Investiční výhled 2025: Politika zůstává ve středu dění, kroky nastupující americké vlády podstatně ovlivní rok 2025
31.12.2024 14:00
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští...
Investiční výhled 2025: Solidní ekonomický růst, ECB s pevnější cestou než Fed
01.01.2025 12:08
Co přinese rok 2025 na poli akcií, dluhopisů, měn nebo komodit? Příští...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.01.2025
16:05Dvě zajímavé teorie
14:42Daňové změny kolem investic s rokem 2025: Časový test, prodeje, dividendy
13:54Jakub Blaha: Netflix přidal nejvíce uživatelů v historii  
12:16Člen rady ČNB Procházka očekává únorový pokles sazeb, delší výhled je ale nejasný
12:04Evropské trhy v dobrém rozmaru. Americká cla možná přijdou, ale ne hned  
11:30Průzkum: Velké německé podniky přesouvají kvůli nákladům výzkum do zahraničí
10:48Deloitte: České byty ve 3. čtvrtletí průměrně zdražily mezičtvrtletně o 2,3 pct
9:09Rozbřesk: Proč se rozevírají nůžky mezi měnovou politikou v USA a v Evropě?
8:54Netlflix zveřejnil výsledky, Trump představil Hvězdnou bránu. Evropa zahájí smíšeně  
8:44Trump představil Stargate, podle šéfa OpenAI jde o "nejdůležitější projekt této éry"
8:29Trump opět pohrozil zavedením nových cel na dovoz z EU
8:21Počet předplatitelů streamovací služby Netflix (+14 %) překonal 300 milionů
6:08FX Strategie: ECB sazby sníží, Fed nikoliv a nižší tuzemská inflace poslala korunu do defenzivy  
21.01.2025
17:30Ze zpráv a spekulací kolem Trumpovy politiky dnes těží hlavně malé firmy  
17:04Výjimečné průměry a návratnost akciového trhu
15:03Invesco: Aristotelův seznam – 10 nepravděpodobných, ale možných výsledků pro rok 2025
14:43Výroba aut loni v Česku stoupla o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů
14:23Důvěra investorů v německou ekonomiku klesla výrazněji, než se čekalo
13:25Goldman Sachs: Další růst trhu se musí spoléhat na zisky, výnosy dluhopisů by měly zamířit zase dolů
12:50Výroba elektřiny v ČR loni klesla o čtyři pct, oslabují hlavně uhelné zdroje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (12/24 Q4, Bef-mkt)
Alcoa Corp (12/24 Q4, Aft-mkt)
Discover Financial Services (12/24 Q4, Aft-mkt)
GE Vernova Inc (12/24 Q4, Bef-mkt)
Halliburton Co (12/24 Q4, Bef-mkt)
Kinder Morgan Inc (12/24 Q4, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (12/24 Q2, Bef-mkt)
Steel Dynamics Inc (12/24 Q4, Aft-mkt)
TE Connectivity PLC (12/24 Q1, Bef-mkt)
12:45Johnson & Johnson (12/24 Q4)
13:30Ally Financial Inc (12/24 Q4)